۲۴ درصد زنجانی‌ها در برابر کرونا ایمن شده‌اند

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: هم اکنون بیش از ۲۴ درصد زنجانی‌ها در برابر کرونا ایمن هستند و برای رسیدن به ایمنی جمعی باید بیش از ۷۰ درصد مردم به این بیماری مبتلا شوند، بنابراین مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را به صورت جدی رعایت کنند.

دکتر پرویز قزلباش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه وضعیت ویروس کرونا در بخش سرپایی و بستری استان پایدار است، افزود: مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته کووید- ۱۹ نیز نسبت به هفته آخر بهمن‌ تغییر معناداری نداشته‌ است.

وی اضافه کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۴۶ هزار و ۸۲۹ مورد مثبت کرونا در استان شناسایی شده و بستری تجمعی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان ۱۹  هزار ۸۷۶ نفر بوده است.

 این  مسوول، با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی استان نیز ظرفیت محدودی در بحث بیماریابی دارد ادامه داد: اگر عموم مردم اصول بهداشتی را رعایت نکنند بیماری کرونا شعله‌ورتر خواهد شد، هر چند  واکسن کرونا وارد کشور شده اما شاید یکسال رسیدن به واکسیناسیون عمومی و تلقیح واکسن طول بکشد و بر این مبنا همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک مهترین راه مبارزه با این بیماری است.

وی اظهار داشت: رنکینگ شهرستان‌ها از لحاظ میزان بروز موارد بستری کووید- ۱۹ در هفته اول اسفند به ترتیب شهرستان‌های خرمدره، ابهر، سلطانیه، زنجان، طارم، خدابنده، ایجرود و ماهنشان بوده است.

رییس  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان در زمینه رنگ‌بندی شهرستان‌های استان به لحاظ ویروس کرونا، گفت: از  هشتم  اسفندماه تاکنون شهرستان‌های زنجان، خدابنده، طارم، خرمدره و ابهر در وضعیت زرد کرونا و شهرستان‌های سلطانیه، ایجرود وماهنشان در وضعیت آبی کرونا قرار دارند.

قزلباش در ارتباط با درصد راه انتقال احتمالی کووید- ۱۹ دراستان، اظهار کرد: طی یک هفته گذشته تماس با فرد مبتلا در خانواده؛ ۴۳ درصد، تماس در محل کار ۱۸ درصد، دورهمی‌های خانوادگی،۱۵ درصد، تماس در مسافرت داخل کشور و مجالس ترحیم، سه درصد، جشن عروسی و مراسم عزاداری یک درصد موجب انتقال بوده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یکهزار و ۲۱۳ نفرو در زمان حاضر نیز ۱۰ نفر در نقاهتگاه‌های استان زنجان بستری هستند، اظهار داشت: تاکنون نتوانستیم از امکانات موجود در نقاهتگاه‌های استان اعم از یکهزارو  ۳۳۲ تخت موجود و غیره استفاده کنیم و همچنان افراد استقبال نمی‌کنند.

این مسوول به کاهش رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی  در استان اشاره کرد و گفت: با اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی از ابتدای آذر امسال نسبت به رهگیری افراد در تماس نزدیک با بیماران از ۲.۶ نفر در هفته اول آذرماه به ۱۱ نفر در هفته اول اسفندماه افزایش یافته است و درصد موارد مثبت سرپایی در مدت  یاد شده نیز  از ۴۴.۶ درصد به ۷ درصد کاهش یافته که نشان دهنده مطلوب بودن روند اقدامات کنترلی در سطح استان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =