رشد کمیت و کیفیت؛ دستاورد جشنواره دهم مد و لباس فجر

تهران- ایرنا- در آستانه برگزاری اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی مدولباس فجر (روز دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹) مجالی دست داد تا تشریح ابعاد مختلف، دستاوردها و آنچه درباره این رویداد بزرگ هنری رقم خورده را از در گفتگو با رئیس آن بیان کنیم.

همزمان با خجسته ایام بهمن ماه و در آستانه گرامیداشت و برگزاری جشن های پیروزی انقلاب اسلامی که جشنواره های مختلف و متنوع فجر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سطح ملی و بین المللی برگزار می شود امسال به رسم و روال چند سال گذشته براساس انتشار فراخوانی از تمامی فعالان عرصه مد و لباس کشور به ویژه جامعه طراحان دعوت شد تا با محور قرار دادن نبوغ و خلاقیت خود و با الهام از فرهنگ غنی اسلامی- ایرانی به طراحی و تولید محصولاتی اقدام کنند که به دنبال آن امید و شادی را برای جامعه به ارمغان بیاورد.

اینک که با شیوع ویروس منحوس کرونا مردم ایران یک سال بسیار سخت را پشت سر گذاشتند بخش ها و حوزه های مختلف فرهنگ و هنر و رسانه و از جمله حوزه مد و لباس و دست‌اندرکاران این حوزه نیز در شرایط فوق از لحاظ مختلف آسیب دیدند.

در آستانه برگزاری اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر (روز دوشنبه ۱۱اسفند ۹۹) مجالی دست داد تا تشریح ابعاد مختلف، دستاوردها و آنچه درباره این رویداد بزرگ هنری رقم خورده را از زبان رئیس آن بشنویم.    

سیده مرضیه شفاپور عصر یکشنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، مقوله مدولباس به ویژه پوشش را زیر شاخه ای از فرهنگ و هنر که زمینه‌ساز گفتگو و تعامل با حوزه‌ها و بخش‌های مختلف است عنوان کرد و افزود: هرچند این مقوله (مدولباس) سابقه‌ای دیرینه برای تبیین آداب و رسوم، اعتقادات، باورها، نگرش ها، تفکرات و... داشته و دارد اما آنچه حائز اهمیت است اینکه جمهوری اسلامی ایران جلوه و انباشتی از قومیت ها، فرهنگ ها و آداب و رسوم است که در سراسر این مرز و بوم طنین انداز تنوع هویت فرهنگی و اجتماعی است.

 وی با تشریح ابعاد و بخش های مختلف دهمین دوره جشنواره بین المللی مدو لباس فجر، اظهار داشت: جشنواره مد و لباس فجر امروز به عنوان یک رویداد بزرگ فرهنگی و هنری فرصتی مغتنم را برای توسعه تعامل و گفتگو فراهم کرده تا از این طریق کمک شایانی به مانایی و پویایی فرهنگ و هنر این خطه ازکره خاکی نماید.

 رئیس کارگروه ساماندهی مدولباس کشور ادامه داد:‌ دهمین جشنواره بین المللی مدولباس امروز مفتخر است که با برگزاری دهها وبینار ،کارگاه آموزش های داخلی و خارجی، برگزاری مسابقات زنده طراحی لباس و غیره زمینه‌ساز تبادلات و ارتباطات بیشتر را در سطح بین‌المللی و ملی فراهم کرد که استقبال آحاد مردم اعم از صنعتگران و فعالان عرصه مد و لباس کشور و علاقه‌مندانی از آن سوی مرزها گواه این مدعاست.

شفاپور ادامه داد: متولیان برگزاری دهمین جشنواره مد و لباس فجر در این دوره با توجه به همه گیری شیوع کرونا تمهیدی اندیشیدند تا سفر و قرارگیری در بافت شهر کاشان به‌عنوان محوریت موضوعی این دوره و ایجاد فرصت الهام گیری طراحان از ابنیه و اکوسیستم این منطقه به شکل مجازی به انجام رسد ازاین رو تور مجازی کاشان و بازدید سه‌بعدی با استفاده از عکس‌های پانوراما ٣۶٠درجه از جاذبه‌های گردشگری شهر کاشان از طریق درگاه‌های مجازی انجام گرفت.

دهمین جشنواره مد و لباس فجر و تشریح جزئیات بخش‌های صنعت و مسابقه زنده

رئیس دهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با بیان اینکه در این دوره نیز طبق روال هر سال مسابقه‌ای تحت عنوان «از ایده تا اجرا» در بخش‌های مختلف انجام شد،‌ گفت: این رویداد شامل سه بخش لباس اجتماع بانوان، لباس اجتماع مردان یا همان بالاپوش مردانه و بخش چادر در حوزه عفاف و حجاب بود.

شفاپور یادآور شد که بخش‌های اصلی جشنواره دهم مد و لباس فجر شامل طراحی و تصویرسازی (مسابقه و نمایش)، علمی پژوهشی، صنعت و فناوری‌های نوین، اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، خانه‌های مد و مؤسسات مد و لباس، استان‌ها و اقوام (به‌صورت غیرمتمرکز در سراسر کشور) و بین‌الملل بود. همچنین در بخش رقابتی جشنواره، آثاری در بخش‌های طراحی لباس، طراحی پارچه، طراحی جواهرات و زیورآلات، طراحی کیف و کفش، چادر، پوشش سر و مسابقه زنده طراحی (از ایده تا اجرا) به رقابت گذاشته شدند.

رئیس کارگروه ساماندهی مدولباس کشور اظهار داشت: هر سال گروه‌هایی از تهران و شهرستان‌ها شرکت می‌کردند که اسکان آن‌ها بر عهده کارگروه بود اما امسال به دلیل کرونا این کار امکان‌پذیر نشد با این‌ حال ۷۳ گروه سه نفری که هر گروه شامل یک نفر کارشناس دوخت، یک نفر الگوساز و یک نفر طراح بودند از طریق سایت جشنواره با ارسال رزومه، نمونه کار، سوابق و مدارک علمی، نسبت به ثبت‌نام اقدام کردند که پس از اتمام مدت‌زمان ثبت‌نام و پس از بررسی رزومه‌ها توسط گروه داوری، با هر یک از گروه‌های منتخب برای حضور در مسابقه ایده تا اجرا تماس گرفته شد.

بخش طراحی و ساخت زیورآلات

وی در ادامه با تشریح بخش طراحی و ساخت زیورآلات دهمین جشنواره مد و لباس فجر با اشاره به شرایط خاص شیوع ویروس منحوس کرونا در جهان و تأثیر آن بر تمامی جشنواره‌های این حوزه و اعلام دیرهنگام فراخوان بخش زیورآلات جشنواره فجر، از کمیت و کیفیت آثارو حرفه‌ای‌تر شدن نگاه طراحان زیورآلات با الهام گرفتن از موضوعات جشنواره ارسالی به جشنواره ابراز رضایت کرد.

سیده شفاپور در ادامه سخنان خود با ایرنا با اشاره به موضوع این دوره از جشنواره، گفت: با عنایت به برگزاری موفق دو دوره گذشته جشنواره در راستای انتخاب موضوع مشخص برای این رویداد و همچنین بر اساس ابلاغیه و آئین‌نامه جشنواره از سوی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سال جاری نیز شهر کاشان را به‌عنوان موضوع جشنواره در نظر گرفتیم چرا که این منطقه علاوه بر نزدیکی به شهرهایی همچون اصفهان به‌عنوان قطب نساجی کشور و دارا بودن ظرفیت‌های گوناگون فرهنگی، تاریخی و هنری به‌نوعی خاستگاه هویت اسلامی و ایرانی بوده است.

به گفته وی، از مهم‌ترین دستاوردهای این دوره از جشنواره به فعالیت دبیرخانه‌های غیرمتمرکز در۹ استان تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، مازندران و هرمزگان اختصاص داشت که خوشبختانه فرصت مناسبی را برای مشارکت هر چه بیشتر هنرمندان کشور با این رویداد فراهم کرد.

رئیس کارگروه ساماندهی مدو لباس کشور با ذکر نکاتی درباره بخش بین‌الملل این جشنواره،‌خاطرنشان کرد: امسال این بخش به‌صورت نمایشگاهی برگزار نشد بلکه برگزاری وبینار با موضوعات گوناگون ازجمله برنامه‌ها در این بخش با همکاری اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بود و مورد استقبال چشمگیر مخاطبان خارج از کشور این رویداد بزرگ هنری قرار گرفت.

شفاپور در ادامه، رونمایی از مجموعه «ایران دخت» در قالب ۱۰ اثر ملهم از نمادهای فرهنگی و تاریخی سراسر کشور، برگزاری بخش ویژه سردار سلیمانی در حوزه طراحی و ساخت زیورآلات، برگزاری مسابقه زنده از ایده تا اجرا طی چهار روز در بخش‌های مانتوی اجتماع، پیراهن مردانه، بالاپوش و چادر زنانه و تقدیر از تنی چند از پیشکسوتان عرصه طراحی پارچه، لباس و سوزن‌دوزی را از دیگر بخش‌های این دوره جشنواره برشمرد.

برگزاری جشنواره با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی

رئیس دهمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر همچنین به مکاتبات مستمر با ستاد ملی مقابله با کرونا در راستای برگزاری این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: در این راستا ضمن رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی میان غرفه‌ها اعمال محدودیت‌هایی برای حضور افراد در نظر گرفته شد.

رئیس دهمین دوره جشنواره مد و لباس فجر، ارسال دو هزار و ۱۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره در بخش‌های مختلف را نشانگر اقبال خوب این دوره جشنواره مد ولباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: با پایان یافتن مدت زمان ارسال اثر اما همچنان آثار هنرمندان توسط پست از سراسر کشور به دبیرخانه می رسید.

شفاپورخاطرنشان کرد: داوری آثار از ۲۱ بهمن‌ماه آغاز و امسال علاوه بر فرم ارزیابی با تکیه بر مؤلفه‌های تخصصی داوری در بخش، فرم‌هایی برای توضیح درباره آثار رد شده در نظر گرفته شد.

همراهی بیش از۴۰ مؤسسه و خانه‌ مد

رئیس دهمین دوره جشنواره بین المللی مد ولباس فجر در ادامه با تشریح شرایط حضور مؤسسات مُد در نمایشگاه این جشنواره، اضافه کرد: با توجه به شرایط خاص کرونا این انتظار وجود داشت تا نسبت به سال‌های گذشته جشنواره مد و لباس فجر هم بازخورد کمتری داشته باشد و هم تمایل کمتری برای حضور مؤسسات و خانه‌های مد در جشنواره وجود داشته باشد، اما خوشبختانه برغم همه این مسائل استقبال چشمگیری از جشنواره صورت گرفت که قابل توجه بود تا جائیکه با شمار زیادی درخواست برای برپایی غرفه در نمایشگاه مواجه شدیم.

شفاپور با اشاره به درخواست ۸۰ مؤسسه، خانه مُد، اتحادیه‌ها و انجمن‌های فعال در حوزه مد و لباس برای داشتن غرفه در نمایشگاه جشنواره مد و لباس فجر، گفت: به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از۴۰ موسسه و خانه مد همراه این رویداد بزرگ هنری بودند.

بخش بین‌الملل دهمین جشنواره مد و لباس فجر

رئیس دهمین جشنواره مد و لباس فجر با اشاره به راه اندازی بخش بین الملل این رویداد بزرگ هنری از۲۷ بهمن‌ماه، گفت: وبینارهایی با همراهی تنی چند از میهمانان خارجی همکاری اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد و مورد استقبال چشمگیر مخاطبان خارج از کشور این رویداد بزرگ هنری قرار گرفت.

کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های علمی

شفاپور گفت: بیش از ۱۱ کارگاه آموزشی و نشست علمی بصورت مجازی همزمان با برپایی دهمین جشنواره مد و لباس فجر برگزار شد.

شفاپور ارسال پیامهای جداگانه سید عباس صالحی و سید محمد مجتبی حسینی به دهمین جشنواره مد و لباس فجر را نشانگر اهمیت این رویداد بزرگ هنری در سطح ملی و بین المللی دانست و از ایشان قدردانی کرد.

وی در ادامه از بازدید مسوولان مختلف کشور از بخش های مختلف این جشنواره و نمایشگاه خبر داد و گفت: علاوه برمیهمان داخلی، این این رویداد بزرگ هنری میزبان بازدید میهمانانی از خارج کشور بود که ضمن ستودن آن خواستار امضای تفاهمنامه برای همکاری و انتقال تجربیات کارگروه ساماندهی مد ولباس جمهوری اسلامی ایران شدند.

 رئیس کارگروه ساماندهی مدولباس کشور اظهار کرد:‌ اگر چه پاندمی کووید ۱۹ زمان و مکان برگزاری این جشنواره مهم فرهنگی را محدود و موجب شد محل جشنواره از بوستان گفت‌وگو به برج آزادی تغییر کند، اما در مدت محدود برگزاری، این دوره از جشنواره با استقبال خوب طراحان به ویژه طراحان شهرستانی مواجه شد.

برگزاری آئین اختتامیه جشنواره مد و لباس فجر    

دهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، پس از پنج روز نمایش طرح‌های برتر ارائه شده به این رویداد هنری فجر، برگزاری ده‌ها وبینار و کارگاه آموزشی داخلی و بین‌المللی، برگزاری مسابقه زنده طراحی لباس با عنوان «از ایده تا اجرا» و فراهم کردن زمینه تبادل نظر و ارتباط بین طراحان، صنعتگران و عموم علاقه‌مندان و فعالان عرصه مد و لباس کشور، با معرفی و تقدیر از برگزیدگان خود روز دوشنبه (۱۱ اسفند ۹۹) با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری و جمعی از هنرمندان در تالار وحدت تهران به کار خود پایان می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =