۱۰ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۰۴
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84246372
۰ نفر

برچسب‌ها

حزب حاکم ارمنستان در صدد استیضاح رئیس‌جمهوری

مسکو - ایرنا - یک نماینده مجلس ارمنستان و عضو حزب حاکم دولت موسوم به «گام من» اعلام کرد که احتمال دارد این حزب «آرمن سرکیسیان» رئیس جمهوری این کشور را به اتهام برگرداندن خودسرانه فرمان «نیکول پاشینیان» نخست وزیر برای برکناری فرمانده ارتش استیضاح کند.

 به گزارش ایرنا، «هواکیمیان» معاون حزب یاد شده روز یکشنبه در صفحه فیس بوک خود نوشت.رئیس جمهوری نمی تواند خودسرانه پیش نویس فرمان را به نهادی که آنها را پیشنهاد کرده است برگرداند. به طور خاص ، در این شرایط ، نخست وزیر ، در چارچوب اختیارات خود (ماده ۱۵۵ قانون اساسی) ، پیشنهاد برکناری رئیس ستاد کل را داد اما رئیس جمهوری آن را برگرداند.

 هواکیمیان خاطرنشان کرد: حتی فردی با خشن ترین افکار نمی تواند هیچ عنصر ضد قانون اساسی را در این روند ببیند. در واقع ، ما با یک سری اختیارات خودسرانه  سوی رئیس جمهور روبرو هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی قفقاز این نماینده مجلس نماینده مجلس اطمینان دارد که اعمال خودسرانه اختیارات توسط سرکیسیان امنیت ارمنستان را به خطر می اندازد و می تواند اوضاع را بی ثبات کند.

هووکیمیان معتقد است ، بنابراین زمینه های واقعی برای شروع روند استیضاح رئیس جمهوری بر اساس نقض ماده ۱۴۱ قانون اساسی ارمنستان وجود دارد.

دلیل طرح استیضاح آرمن سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان امتناع وی از امضای فرمان نیکول پاشینیان نخست وزیر برای برکناری ا«نیک گاسپاریان» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اعلام شد.

تجمع های اعتراضی از صبح روز پنجشنبه هفته گذشته در ارمنستان پس از صدور بیانیه ای از سوی ستاد کل نیروهای مسلح و تشویق نخست وزیر پاشینیان به کناره گیری شدت گرفت. نخست وزیر بیانیه ستاد کل را تلاش برای کودتای نظامی خواند.  

نخست وزیر ارمنستان آنچه را که اتفاق افتاد، تلاش برای کودتای نظامی خواند، طرفداران خود را به خیابان ها آورد و در میدان جمهوری، جایی که ساختمان دولت واقع شده است، سخنرانی کرد.

ا

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha