امام جمعه تبریز: امور پرورشی حساس‌ترین بخش آموزش و پرورش است

تبریز-ایرنا- نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز گفت: امور پرورشی حساس ترین و مهمترین حوزه کاری در آموزش و پرورش است.

 حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل هاشم روز یکشنبه در دیدار با مدیران، مسئولان و معاونین پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش استان با بیان اینکه معلمان تربیتی و پرورشی حکم پدر را بر دانش آموزان دارند، افزود: باید با هم افزایی تشکل های فعال در آموزش و پرورش و ارتقای سطح همکاری های بین بخشی، شاهد توجه بیشتر به مسائل تربیتی و پرورشی دانش آموزان باشیم.

وی با اشاره به اینکه  بعد از مادر، معلم و مربی نقش بسیار موثری در تربیت و سازندگی روحی بچه ها دارند، اظار داشت: بر همین اساس مربیان تربیتی کودکانی تحویل جامعه می دهند که از اخلاق و شخصیت اجتماعی در بالاترین سطح قرار دارند.

آل هاشم با تاکید بر اهمیت معاونت پرورشی در نظام آموزشی، تربیت را مقدم بر تعلیم دانست و ادامه داد: هدایت دانش آموزان به راه راست و نجات از ظلمت اساس کار معلمی است و از نگاه امام راحل معلمان شبیه انبیا هستند و انسان در حیات معنوی خود بیش از هرکس از معلم و مربی خود تأثیر می پذیرد.

وی معلمان را شریک خوبی ها و بدی های دانش آموزان برشمرد و گفت: با توجه به نقش آفرینی معلمان در تربیت دانش آموزان، باید فعالان حوزه امور تربیتی و پرورشی از افراد متخصص و متعهد باشند تا امر قرآن مبنی بر تقدم تربیت بر تعلیم مورد توجه قرار گرفته و عملی شود.

آل هاشم به تأثیرات آموزش مجازی بر مسایل تربیتی دانش آموزان اشاره کرد و با بیان اینکه با شیوع کرونا و تداوم آموزش های غیرحضوری مدارس، مسائل پرورشی در اولویت های بعدی قرار گرفته است، یادآور شد: در چنین شرایطی معلمان نمی توانند به شکل صحیح و اساسی در موضوعات تربیتی و پرورشی ایفای نقش کنند.

به گزارش ایرنا، مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز در این دیدار ، گفت: هم اکنون تعداد 3200  نفر در حوزه پرورشی آموزش و پرورش در استان فعالیت دارند و با توجه به تحصیل ۷۵۰ هزار دانش آموز در استان، ۵۰ دارالقران به ۲۳۰ هزار نفر در بخش های مختلف قرآنی خدمات ارائه می دهند.

جعفر پاشایی افزود: در نهضت نمازخانه سازی نیز در حال حاضر تعداد ۱۶۰ هزار نمازخانه ساخته شده است و ۲۲ باب نمازخانه نیز در حال تکمیل است و تفاهم نامه ۲۵ باب نمازخانه نیز آماده شده است.

پاشایی با اشاره به فعالیت های معاونت پرورشی در جهت ارتقای موضوعات پرورشی، اظهار داشت: اعزام مبلغان به مدارس، فعالیت های تشکل های درون سازمانی مثل سازمان بسیج فرهنگیان و دانش آموزی که با اعزام سالانه ۲۵هزار نفر در قالب راهیان نور، اقداماتی برای گام دوم انقلاب، کمک های مؤمنانه بخشی از این اقدامات است که آذربایجان شرقی را در سطح کشور به یکی از حوزه های پیشتاز تبدیل کرده است.

وی گفت: آموزش و پرورش استان با ۵۲ کانون فرهنگی و تربیتی و ۴۰ مرکز مشاوره در راستای شناسایی آسیب های اجتماعی دانش آموزان تلاش می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha