عروسک‌ها، تبلور اسطوره‌های دیروز و تجسم رویاهای فردا

تهران- ایرنا- همزمان با برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک، ضمن رونمایی از پوستر نمایشگاه عکس این رویداد، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و معاون امور هنری وزارت فرهنگ پیام‌هایی را برای این جشنواره صادر کردند.

سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، عروسک‌ها را تبلور اسطوره‌های دیروز و تجسم رویاهای فردا دانست.

حسینی در متن پیام خود آورده است: به آرمان و آرزو زیستن، غایت بندگی‌ست که انسان، فرزندِ فروزنده‌ امید و جانِ جویای جاودانگی‌ست. شور عارفانه‌ای که آیه‌آیه، مخلوق را به خالق شبیه می‌کند و نشاط آفرینش را تازه می‌دارد. عروسک‌ها و پیکرک‌ها، زاده‌ همین خداباوری‌ و خداوارگی‌ست. حقیقت‌های برساخته‌ای که از کهن‌روزگاران تا به روزگار ما، در سور و سوگ، سهمی داشته‌اند و بی‌اندک توقعی، شریک غم‌ها و شادی‌ها بوده‌اند. عروسک‌ها، تبلور اسطوره‌های دیروز و تجسم رویاهای فردایند. خلق شده‌اند تا یادآور زیبایی‌ها و کاشف فضیلت‌ها باشند که به سادگی و صداقت و خوش‌باوری زیستن شاید از جهان؛ قرارگاه معصومانه‌تری ‌بیافریند.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیام یادآور شده است: جشنواره‌ تئاتر عروسکی هجدهمین هنگامه‌ خود را ‌با تاکید بر کشف خلاقیت‌های فردی و کنش‌های جمعی کودکان پشت سر می‌گذارد. در این دوره با ‌مرور ظرفیت‌های نمایش عروسکی در کارنامه‌ تئاتر سنتی و بهره‌گیری از گنجینه‌ تجربی این نوع هنری، جنبه‌های تعاملی و الگوهای تکاملی تئاتر عروسکی در شیوه‌های تولیدی و شگردهای اجرایی مورد تاکید قرار گرفته است و به ضرورت دشواری‌ها و احتیاط روزگار کرونا، بسیاری از بسترهای اجرایی و آموزشی در فضای رسانه‌ای تدارک دیده شده است که قطعا بنا به حُسن سلیقه و دانش متولیان به مقصد رضایت و اقناع هنرمندان و مخاطبان منتهی خواهد شد.

حسینی در این پیام تاکید کرده است: آن چه در جشنواره‌ هجدهم اتفاق می‌افتد بیش و پیش از هر چیز مرهون مهر و مسئولیت دبیر جان‌آگاهش گلزار محمدی است که خاطره‌ عاشقانه‌ زیستنش در جهان عروسک‌ها برای ما به یادگار باقی ماند و دستمریزاد به همکارانش که با زنده‌نگه‌داشتن نام و نشان آن هنرمند فقید نگذاشتند لبخند از لبان‌ عروسک‌ها دور شود.

روزی را آرزو می‌کنم که عروسک‌ها و پیکرک‌های ایرانی، سفیران شایسته‌ فرهنگ و هنر این سرزمین در رفیع‌ترین رویدادها و صحنه‌های جهان‌ باشند. ایمان دارم که به چنین پویش و چنین جوشش ِ به غایت همدل و هم‌دست، راه دوری نخواهد بود که: آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت.

عروسک‌ها سفینه‌ سفرند به سرزمین رؤیاها

همچنین هم‌زمان با آغاز پخش آثار هجدهمین دوره جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک از چهار بستر فضای مجازی (هاشور، نمایش‌نت، تیوال و تلویزیون تئاتر ایران) رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران پیامی منتشر کرد.

در متن پیام مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک آمده است: به نام خالق زیبایی‌ها؛ این روزها آسمان هنر ایران به آواز و پرواز عروسک‌ها آذین است و کودکان همراه با نمایشگران عروسک می‌گردانند و در دنیای خیال‌انگیز خود جهان آرمانی خویش را ترسیم می‌کنند.

عروسک‌ها سفینه‌ سفرند به سرزمین رؤیاها، کافی است چشمانت را ببندی و پرواز کنی. سرزمینی عاری از بدی‌ها و زشتی‌ها، آنجا دیگر خبری از جنگ و خشونت نیست، هر چه هست رنگ است و مهر است و دوستی. و این جشن و سفر و خیال نیاز کودک امروز است.

بصیرت در ادامه پیام خود آورده است: امسال هجدهمین جشنواره تئاتر عروسکی به آفتاب حضور گلزار محمدی؛ دلباخته دنیای عروسک‌ها، روشن شد و به گرمای یادش ادامه یافت که در این شرایط سخت، سخت بود مدیریت این رویداد که به‌حق باید قدردان تلاشگران و دلسوزان این عرصه بود. امسال در فضای مجازی همراه عروسک‌ها می‌شویم و هفته‌ای کودکی را مرور می‌کنیم که این خود لطافت روح است و قرابتی با فرزندان. امید به تحقق رؤیاها و ترسیم دنیای زیبای کودکان.

پوستر نمایشگاه عکس جشنواره نمایش عروسکی رونمایی شد

پوستر نمایشگاه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک شامگاه نهم اسفند در مجموعه تئاترشهر رونمایی شد.

در این برنامه مهدی حاجیان دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، از حاضران قدردانی و از آنان دعوت کرد در مراسم افتتاح رسمی نمایشگاه عکس جشنواره که امروز یکشنبه ۱۰ اسفند ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود، حضور داشته باشند.

همچنین امیر عابدی مدیر بخش عکس این دوره از جشنواره که طراحی پوستر آن را هم بر عهده داشته است، با گرامیداشت یاد و خاطره گلزار محمدی دبیر فقید این جشنواره و نیز زنده یاد محمدرضاالوند توضیحات کوتاهی درباره پوستر این نمایشگاه ارایه کرد.

عابدی یادآور شد: در دوره‌های گذشته جشنواره نمایش عروسکی، بخش عکس تعریف نشده بود و به نمایندگی از عکاسان تئاتر از همراهی مرکز هنرهای نمایشی و معاونت هنری در برگزاری نمایشگاه عکس هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی قدردانی می‌کنم.

در این برنامه کوتاه سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه، سعید اسدی، محمدمهدی بهداروند و تعدادی از مدیران ستاد برگزاری جشنواره حضور داشتند.

نمایشگاه عکس این دوره از جشنواره نمایش عروسکی امروز یکشنبه (۱۰ اسفند ماه) به طور رسمی در گالری میرمیران خانه هنرمندان ایران افتتاح شد. مدیریت بخش عکس این دوره از جشنواره بر عهده امیر عابدی است.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک با یاد زنده‌یاد گلزار محمدی دبیر فقید این جشنواره با دبیری اجرایی مهدی حاجیان و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی از امروز دهم اسفند آغاز شده و تا هفدهم همین ماه ادامه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =