هر تجربه خام کرونایی را نباید به کل جامعه تعمیم داد

تهران - ایرنا - رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا اعلام رسمی و رسانه‌ای شدن اخباری که شواهد علمی مشخص و معتبر ندارند را  از سوی برخی متخصصان مورد انتقاد قرار داد و گفت: هر تجربه خام و روزمره کرونایی را نمی توان به کل جامعه تعمیم داد.

 دکتر حمید سوری با اشاره به این که خستگی ناشی از طولانی شدن اپیدمی ها موضوعی شناخته شده در دنیاست اظهار کرد: این موضوع در اپیدمی ها پیش رونده، زمانبر و دارای نوسان و کاملا طبیعی است.

وی با بیان این که در پاندمی همانند کرونا مردم در هیچ نقطه ای در امان نیستند افزود: ممکن است بسیاری از افراد جامعه به دلیل اجباری شدن استفاده از ماسک، شستشوی مدام دست ها، ضدعفونی کردن وسایل، سفر نرفتن، رعایت فاصله اجتماعی و قرنطینه های طولانی از رعایت توصیه ها خسته شده و دچار خستگی و فرسودگی ناشی از پاندمی شوند.

به گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،عضو هیات علمی این دانشگاه  با تاکید بر این که مزمن شدن اپیدمی ها حتی می تواند سلامت معنوی جامعه را تحت تاثیر قرار دهد، ادامه داد: زمانیکه اپیدمی پیش رونده باشد تنها جسم و جان و معیشت مردم در خطر نیست، بلکه محروم شدن مردم از نماز جماعت، عدم برگزاری اجتماعات مذهبی و محدویت های حضور در اماکن مذهبی و زیارتگاه ها نیز می تواند سلامت روان جامعه را تحت تاثیرقرار دهد.

فقط مردم مسوول گسترش اپیدمی نیستند

سوری با اشاره به این که کرونا تعاملات اجتماعی را تحت الشعاع قرارداده گفت: به طورمثال کرونا حتی روند حضور کودکان در جمع های دوستانه را تحت تاثیر قرار داده است.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با اشاره به این که تا پایان ریشه کنی کرونا برای حفظ جان خود و عزیزانمان ناچار به رعایت پروتکل ها هستیم، ادامه داد: آمارها گواه این مهم که اکثریت جامعه علیرغم مزمن شدن بیماری، توصیه ها را رعایت می کنند.

سوری با بیان این که صرفا نباید مردم را مسئول گسترش بیماری بدانیم گفت: لازم است سیاست ها، رویکردها و برنامه های بهداشتی از سوی دولت به شکلی اجرا شود که مردم با کمترین فشار ناشی از بیماری از این بحران خارج شوند.

اعمال برنامه ریزی علمی و دقیق، روندکاهشی کووید را در پی دارد

وی با تاکید بر این که اعمال برنامه ریزی علمی و دقیق برای قطع زنجیره کووید خصوصا برای تعطیلات نوزرو می تواند به میزان قابل توجهی از شیوع بیشتر بیماری بکاهد، ادامه داد: اگرچنانچه دستورالعمل های پیشگیرانه به درستی اعمال شود، قطعا وضعیت شیوع بیماری روند کاهشی خواهد داشت.

همچنان راههای انتقال کرونا ترشحات بینی و حلق است

سوری، ارتباط مستقیم شیوه زندگی و رفتارهای مردم با شیوع اپیدمی را مورد تاکید قرار داد و افزود: جهش هایی که به لحاظ بیولوژی در ساختار ویروس رخ داده تا به امروز الگوی اصلی پیشگیری را تحت تاثیر قرار نداده، اگر پیش از این ترشحات از طریق انسان به انسان بود، همچنان درگاههای ورودی انتقال ناشی از ترشحات بینی و دهان است.

وی ضمن یادآوری این موضوع که الگوی متفاوتی برای سرایت پذیری در کرونا وجود ندارد تاکید کرد: علیرغم جهش های کووید ۱۹، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، اجتناب ازدورهمی های دوستانه و خانوادگی راهکار اصلی پیشگیری از کرونا است.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با بیان این که هنوز ابعاد مختلف کرونا روشن نشده از متخصصان این حوزه درخواست کرد تا روشن شدن ابعاد این بیماری نسبت به انتشار مطالبی که صرفا بر پایه و اساس برخی تجربیات روزمره است و از پشتوانه علمی برخوردار نیست پرهیز کنند.

وی گفت: همانطور که خوش خیالی و خوش پنداری نادرست در برابر کووید می تواند برای جامعه خطرناک باشد به همان اندازه و یا بیشتر ایجاد وحشت هم برای جامعه خطرناک است.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با تاکید بر این که سیستم بهداشتی کشورشبانه روز در تلاش است تا از جان مردم  و سلامت عمومی محافظت کند عنوان کرد: محافظت از سلامت عمومی و هشدار دادن کاملا با ایجاد وحشت متفاوت است، متخصصان و صاحبنظران حوزه های مختلف درمان، بهداشت و اپیدمی وظیفه دارند به سلامت جامعه کمک کنند ولی هرگز ایجاد وحشت و انتشار مطالب غیرعلمی و ثابت نشده جز دامن زدن به آتش اپیدمی و ایجاد بی اعتمادی در مردم آورده دیگری ندارد.

کرونا بیماری نیست که دستخوش برداشت های شخصی شود

وی با بیان این که شرایط اپیدمی با روزمره گی های عادی متفاوت است توصیه کرد: کرونا بیماری نیست که دستخوش برداشت های شخصی شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به این که ماهیت بیولوژی کرونا و تغییرات ویروس در سراسر دنیا یکسان است خاطرنشان کرد: تنها موضوعی که اپیدمی ها از آن تبعیت می کنند الگوی انتشار بیماری، شرایط و رفتارجامعه است به این شکل که مواردی همانند ساختار جمعیت ها، میزان سالمندان، بیماری های زمینه ای و تعاملات اجتماعی  می تواند بر شیوع هر چه بیشتر بیماری اثر گذار باشد.

وی با اشاره به روند افزایشی کرونا در کشورهای پرجمعیت اروپایی توضیح داد: این روند صعودی به این معنا نیست که این کشورها در کنترل اپیدمی ناکارآمدند بلکه خبر از جهش ها و پیک های مختلف ویروس در نقاط مختلف جهان می دهد به ا ین شکل که در هرگوشه ای از دنیا ممکن است دربازه های مختلف با پیک های مختلف کووید روبرو باشیم.

سوری با بیان این که شرایط کشور به لحاظ گسترش کرونا شکننده و ناپایدار است توضیح داد: ریشه ویروسی که امروز در بریتانیا گسترش یافته به شهریورماه برمی گردد به این معنی که تقریبا سه ماه بعد از ویروس جهش یافته پیک ها مشخص شد. این موضوع این پیام مهم را با خود دارد احتمال این موضوع که در ماههای آتی شرایط کشور به لحاظ گسترش کرونا بحرانی شود وجود دارد.

بی اعتمادی برای نظام سلامت خطرناک است

سوی گفت: الگوی تعریف شده  ای برای پیک های اپیدمی کرونا وجود ندارد و کرونا تابع هیچ الگوی، سنی، فصلی و یا زمانی مشخصی نیست به طور مثال آنفولانزای فصلی با سرد شدن هوا شیوع بیشتری دارد و یا بیماری هایی نظیر سرخک و سرخچه نیز از الگوی سنی و زمانی خاصی پیروی می کنند ولی متاسفانه کرونا تابع هیچ قانونی نیست.

رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا در خاتمه خواستار اطلاع رسانی واقع بینانه عمومی در اپیدمی ها شد و افزود: باید خبرهای علمی از منابع درست در اختیار مردم قرار گیرد چرا که بی اعتمادی می تواند برای نظام سلامت بسیار خطرناک و اعتماد عمومی را خدشه دارد کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =