نخستین مورد ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در یزد شناسایی شد

یزد - ایرنا - جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا یزد از شناسایی نخستین فرد مبتلا به ویروس جهش یافته کرونای انگلیسی در استان خبر داد.

به گزارش روزیکشنبه روابط عمومی استانداری یزد، احمد ترحمی بهابادی گفت: با وجود توصیه مسوولان و کارشناسان حوزه سلامت نسبت به وضعیت شکننده استان و امکان بروز مواردی از ویروس جهش یافته  اولین مورد آن در استان مشاهده و شناسایی شد.
‌وی افزود: بیمار کارگر شاغل ‌یکی از واحدهای تولیدی استان در یکی از شهرستان هاست که به دلیل مسافرت به خوزستان‌ به ویروس مبتلا شد و پس از بررسی و رهگیری های کارکنان نظام بهداشتی ۱۱ نفر از اعضای خانواده اش به کرونا مبتلا هستندکه حال همگی آنها خوب است.
جانشین ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استان ادامه داد: اقدامات تشخیصی- درمانی و مراقبتی و قرنطینه افراد بلافاصله انجام شد و در حال حاضر بیماری تحت کنترل ‌است.
ترحمی به رعایت پروتکل های بهداشتی و سفر نکردن به مناطق پرخطر و قرمز تاکید کرد.

در حال حاضر ۱۷۶ بیمار مشکوک به کرونا در استان یزد بستری هستند که ۵۰ نفر از این تعداد در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند. 

گونه انگلیسی کرونا موسوم به ب. ۱.۱.۷ پائیز گذشته شناسایی و به سرعت شیوع پیدا کرد. این ویروس به گفته مرکز آمریکایی کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها نسبت به سایر گونه‌ها قدرت آلوده کنندگی بسیار بالایی دارد.  

ماه پیش دانشمندان در انگلیس گزارش دادند که این گونه در قیاس با سایر گونه‌های ویروس کرونا، با خطر مرگ هم ارتباط بیشتری دارد. گونه انگلیسی کرونا تا کنون در بسیاری از کشورهای جهان شناسایی شده است.

در آفریقای جنوبی گونه متفاوتی کشف شده که ب. ۱.۱۳۵ نام‌گذاری شده‌ است. این گونه اولین بار اکتبر ۲۰۲۰ مشاهده شد که به شباهت‌هایی را به ویروس انگلیسی دارد.

 گونه برزیلی هم که پی. ۱ نامگذاری شده اولین بار در جریان تست کرونا از مسافران برزیل در ژاپن شناسایی شد. این گونه از یک رشته جهش‌هایی برخوردار است که شناسایی آن توسط سیستم ایمنی بدن را دشوار می‌کند.

همچنین امرو زسخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از احتمال ورود کرونای انگلیسی به این استان در روزهای آینده در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.

دکتر ابراهیم سلمانی در گفت و گو با ایرنا افزود: این احتمال وجود دارد که روزهای آینده مواردی از کرونای انگلیسی در یزد مشاهده شود ،چون با استان هایی که درگیر این ویروس هستند در مراوده هستیم ، ورود آن اجتناب ناپذیر است.

وی از عادی انگاری شهروندان نسبت به کرونا انتقاد کرد و یادآور شد: لازم است حساسیت ها بیشتر شود؛ متاسفانه عادی انگاری خطرناک در جامعه دیده می شود؛ آخرین آمار استفاده از ماسک در استان یزد ۶۱ درصد و رعایت فاصله اجتماعی ۴۹ درصد گزارش شد که آمار مناسبی نیست.

وی با بیان اینکه این عادی انگاری در جامعه بین مردم و مسوولان، ما را نگران کرد، یادآور شد: آمار مبتلایان غیربستری در استان یزد رو به افزایش است . 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =