نامزدهای نهایی سومین جایزه گمانه‌زن نوفه معرفی شدند

تهران-ایرنا- نامزدهای نهایی بخش رمان بزرگسال، رمان کودک و نوجوان و بخش جنبی فصل اول سومین دوره جایزه گمانه زن نوفه معرفی شدند.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، بنابر اعلام دبیرخانه جایزه نوفه نامزدهای نهایی بخش رمان گمانه‌زن سومین دوره جایزه نوفه سال ۱۳۹۹ طبق نظر هیأت داوران مشخص شدند.

بهزاد قدیمی با شومنامه تبر نقره‌ای، ضحی کاظمی با رنسانس مرگ، هادی معیری‌نژاد با قطعات گمشده، شیوا مقانلو با اسرار امارت تابان و مجتبی هوشیار محبوب با امارت شر به مرحله نهایی بخش اصلی سومین دوره جایزه نوفه راه یافتند.

داوری بخش رمان گمانه‌زن جایزه نوفه بر عهده‌ آکادمی‌ ۷۹ نفره‌ای متشکل از مترجمین آثار ژانری، نویسندگان، طراحان کمیک، کارشناسان سینمای ژانری، پژوهشگران، هواداران و خبرنگاران حوزه کتاب است و بنا بر رأی اولیه‌ی این آکادمی، پنج نامزد به مرحله‌ نهایی رمان گمانه‌زن راه ‌یافتند.

کتاب‌های برگزیده از نشر تندیس، نشر پیدایش و نیماژ هستند و در ژانرهایی متفاوت از وحشت گرفته تا فانتزی، علمی‌تخیلی و جنایی، خلق شده‌اند.

نامزدهای مرحله نهایی بخش‌ رمان گمانه‌زن نوجوان نیز مشخص شدند. آیدا پاکنژاد با کله‌کرگدن در غار آشوکا، مهسا تکاپومنش بقایی با تابستان من با خرس سیاه و شعر نو، امین حسینیون با داستان شهر دود، فریده خرمی با ملکه آب انبار و فاطمه سرمشقی با ادریس و مترسک‌های تاری‌کلا به مرحله‌ بعدی راه یافتند.

کتاب‌های برگزیده از نشر هوپا، ثالث، نردبان و پیدایش هستند و همگی در رده‌های سنی ۱۳ تا ۱۵ سال قرار دارند.

نامزدهای فصل اول

داوران بخش جنبی فصل اول سومین دوره‌ جایزه رمان گمانه‌زن نوفه (فرهاد آذرنوا، حمید جواهری، سارا خادمی، کیانا رحمانی، آرمان سلاح‌ورزی نشاط منصوری و ارس یزدان‌پناه، بعد از بررسی ۸۰ اثر ثبت شده در دبیرخانه و انتخاب چندمرحله‌ای آثار برگزیده، فهرست پانزده اثر راه‌یافته به مرحله‌ نهایی را منتشر کردند.

جایزه جنبی فصل اول به یک فصل ارسال شده به دبیرخانه از رمان‌ها یا داستان‌های بلند گمانه‌زنی (فانتزی، علمی‌تخیلی، وحشت، جنایی) تعلق می‌گیرد که هنوز تکمیل یا منتشر ‌نشده‌اند.

نامیرایان دروازه‌های ابدیت اثر ناصر اسدی، سیزدهمین فلامینگو اثر لیلا امانی، کورینیکسویا اثر امیرحسین خسرویان، کهور آمریکایی اثر سارا خسروی، سارگون و برادرهایش اثر محمد سرابی، مرده‌ای در قید حیات اثر مهین سرانی راد، آهوکشی اثر الهام سیدحسینی، سایه‌ی فردا اثر شهلا شهابیان، مارتا، مورد نیاز شماره‌ی هفتصد و بیست و پنج اثر شیوا عزیزی، شوریده شرارت اثر سورن کریمی، غریبه‌ای در پری‌آباد اثر آرش میراحمدیان، پروا اثر الهه هدایتی و شکارچی خدایان اثر مجتبی هوشیار محبوب به مرحله‌ نهایی داوری راه یافتند.

بخش جنبی جایزه‌ نوفه با هدف اعتلای نشر ادبیات گمانه‌زن برگزار می‌شود و بنا دارد با شناسایی مستمر نویسندگان آثار خلاقه در این حیطه، زمینه‌ تشویق هرچه بیشتر ایشان به تألیف آثار گمانه‌زن را فراهم آورد.

درباره جایزه نوفه

جایزه نوفه یک جایزه‌ ادبی مستقل است که در سال ۱۳۹۶ به منظور اعتلای نشر ادبیات گمانه‌زن و تشویق ناشران و نویسندگان برای تألیف آثار گمانه‌زن، با همکاری نشر پیدایش و مجله سپید در ژانرهایی متفاوت از وحشت گرفته تا فانتزی، علمی‌تخیلی و جنایی پایه‌گذاری و نخستین دوره آن در سال ۱۳۹۷ برگزار شد. در نخستین دوره جایزه نوفه و در بخش اصلی جایزه، کتاب ما و را: سلسله جنایات بین کهکشانی نوشته محمدرضا ایدرم از نشر پیدایش، کتاب برگزیده انتخاب شد. سال گذشته نیز کتاب باران‌زاد اثر ضحی کاظمی، از نشر کتابسرای تندیس، جایزه نخست را دریافت کرد.

درباره ادبیات گمانه‌زن

ادبیات گمانه‌زن برگردانی از عبارت Speculative Fiction است، این عنوان توصیف کننده تمام سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند (ژانرهای فانتزی، کارآگاهی، علمی‌تخیلی و وحشت، زیر چتر این عبارت قرار می‌گیرند).

رابرت هاین‌لاین (۱۹۰۷ تا ۱۹۸۸)‌ نویسنده مشهور علمی‌تخیلی، این عبارت را در سال ۱۹۴۱ خلق کرده است و امروزه این واژه را برای توصیف داستان‌هایی استفاده می‌کنند که به واقعیت عینی و اصول متعارف داستان واقع‌گرا پایبند نیستند و تخیل را هسته مرکزی خود قرار می‌دهند. داستان‌هایی که به طور معمول به اسم ادبیات ژانری شناخته می‌شوند و پیش از این کمتر مورد توجه جوایز ادبی فارسی قرار می‌گرفتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha