هدف‌گذاری برای سهم ۵۰ درصدی بازار داخلی بذر چغندرقند با ارقام ایرانی

تهران- ایرنا- رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی گفت: دستیابی به ۵۰ درصد سهم بازار بذر چغندر قند کشور از محل ارقام داخلی در افق ۱۴۰۹ هدف‌گذاری شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «داریوش طالقانی» افزود: اکنون ۲۰ تا ۳۰ درصد بازار بذر چغندر قند کشور به ارقام ایرانی و بقیه به ارقام خارجی اختصاص دارد.

رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی‌کرد: در افق ۱۴۰۹ با اصلاح ارقام داخلی چغندر قند و بهبود کیفیت و عملکرد آن، ۱۰ تا ۲۰ درصد بازار بذر چغندر قند کشورهای منطقه در اختیار بذرهای ایرانی قرار گیرد.

وی ادامه‌داد: در پنج سال گذشته ارقام ایرانی چغندر قند را برای بررسی به منظور صادرات به کشورهایی نظیر چین، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان، هند و روسیه ارسال کرده‌ایم و در بین این کشورها، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند تجربه صادرات بذر به ترکمنستان و افغانستان را داشته است.

طالقانی اظهار داشت: هنوز برای دستیابی به بازار بذر چغندر قند این کشورها فاصله داریم، اما امیدواریم با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان هر چه زودتر به اهداف‌مان برسیم.

وی با اشاره به این‌که اصلاح ارقام چغندرقند توسط این موسسه سرعت گرفته است، خاطرنشان‌کرد: اکنون سالیانه ۲ تا سه رقم جدید چغندر قند وارد فهرست ملی ارقام کشور می‌شود و این در حالی است که در عمر این موسسه تعداد ارقام اصلاح شده ۱۰ تا ۱۵ رقم مولتی‌ژرم و ۲۰ تا ۲۵ رقم منوژرم بوده است.

رییس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند، علت سرعت گرفتن روند اصلاح ارقام چغندرقند را نیاز بازار کشور دانست.

وی به رقبای سرسخت ایران در حوزه بذر چغندرقند اشاره کرد و بیان‌داشت: اکنون هشت شرکت فرا ملیتی اروپایی در حوزه بذر چغندر فعالیت می‌کنند که در ایران نیز نمایندگی دارند و مایلند بازار بذر چغندرقند ایران را در اختیار بگیرند.

طالقانی، درباره معرفی ارقام جدید چغندرقند در سال جاری نیز گفت: امسال سه رقم جدید معرفی کردیم که دو رقم آن بهاره و مقاوم به بیماری‌های مهم چغندرقند است و عملکرد تولید شکر آنها در واحد سطح ۲۰ تا ۲۵ درصد بیشتر از ارقام قبلی است.

وی خاطرنشان‌کرد: ارقام قبلی چغندرقند هشت تن شکر در هر هکتار تولید می‌کردند، در حالی که این دو رقم جدید بهاره به نام‌های «نیکا» و «تارا» ۱۰ تا ۱۱ تن شکر در هر هکتار تولید می‌کنند.

طالقانی ادامه‌داد: رقم جدید «هما» نیز مناسب کشت پاییزه است و این رقم به‌طور رایگان در اختیار کارخانه‌های قند قرار گرفته که به صورت پایلوت در اراضی خود کشت کنند و تفاوت عملکرد این رقم جدید را ببینند.

وی با بیان این‌که دانش فنی سه رقم جدید چغندرقند هنوز در اختیار بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان برای تولید قرار نگرفته است، گفت: پس از معرفی و کشت پایلوت این ارقام توسط کشاورزان و کارهای ترویجی در زمینه مزیت‌های کشت آن و ایجاد تقاضا برای مصرف، دانش فنی این ارقام برای تولید بذر به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، طبق پیش‌بینی‌های وزارت جهاد کشاورزی به نظر می‌رسد با اقدام‌های انجام شده امسال بیش از پنج میلیون تن چغندرقند بهاره و پاییزه در کشور تولید شود که از این میزان نزدیک یک میلیون و ۵۰۰ هزارتن شکر خام استحصال خواهد شد.

سال گذشته نیز سه میلیون و  ۸۳۳ هزارتن چغندر قند پاییزه و بهاره در سطح بیش از  ۸۰ هزار هکتار کشور تولید شد که از این میزان ۹۲۵ هزار تن شکر استحصال شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =