محصلان سمنانی در استقبال از فنی و حرفه ای و کار و دانش اول کشور هستند

سمنان- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: ۴۵.۴ درصد دانش‌آموزان پایه نهم در استان سمنان رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش را انتخاب می‌کنند و از این نظر استان سمنان رتبه اول کشور را داراست.

محمد دستورانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: میانگین انتخاب رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در کشور ۳۶ درصد است و استان سمنان با ۹.۴ درصد تفاوت، در مقام اول کشور قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در استان سمنان ۶.۸ درصد است افزود: دلیل نرخ پایین بیکاری، توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی در استان و گرایش بالای دانش‌آموزان پایه نهم به رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان بیان کرد: طرح توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی در استان سمنان به شکل درست اجرا شد در غیر این صورت تقاضا برای تحصیل در رشته علوم تجربی بسیار سنگین می‌شد و بسیاری از خانواده‌ها به اشتباه موفقیت فرزندان را در این رشته می‌پندارند.

دستورانی کمبود تقاضا برای رشته ریاضی و فیزیک را چالش کشوری دانست و عنوان کرد: در استان سمنان با اجرای طرح توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی، تراز انتخاب رشته‌های ریاضی و فیزیک و علوم انسانی افزایش یافت.

وی ادامه داد: ۳۸ درصد از محصلان شاخه نظری در رشته تجربی، ۴۲ درصد در علوم انسانی و ۲۰ درصد در رشته ریاضی و فیزیک تحصیل می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: در برخی مدارس خاص استان مانند مدارس استعدادهای درخشان شهید بهشتی و فرزانگان به دلیل تقاضای پایین دانش‌آموزان رشته علوم انسانی تدریس نمی‌شد اما اکنون تدریس می‌شود.

دستورانی بیان کرد: تنها در یک مدرسه دخترانه در شاهرود رشته علوم و معارف انسانی تدریس می‌شود و تدریس این رشته در ۲ مدرسه پسرانه سمنان و گرمسار در دستور کار است.

به گزارش ایرنا، ۹ هزار و ۱۰۰ دانش‌آموز پایه نهم دختر و پسر در استان سمنان مشغول تحصیل هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha