کرونا بر مخاطبین کتابخانه‌های عمومی سایه افکنده است

اصفهان- ایرنا- مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی اصفهان گفت: شیوع ویروس کرونا بر امانت‌گیری و مخاطبین کتابخانه‌های عمومی این استان سایه افکنده است.

به گزارش ایرنا، امیرهلاکویی روز یکشنبه در نشست با فرماندار، بخشداران و شهرداران تیران و کرون در محل فرمانداری این شهرستان افزود: سرانه بهره‌برداری از کتابخانه‌های عمومی استان در یک سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا، کاهش داشته که یکی از دغدغه‌های مهم در حوزه فرهنگی است.

وی بیان‌ کرد: سال گذشته تا پیش از فراگیری ویروس کرونا، مردم استان سه میلیون کتاب از کتابخانه‌های عمومی به امانت‌ بردند که سه برابر میانگین کشوری بود و البته این موضوع متناسب با شرایط فرهنگی و علمی اصفهان بوده اما این موضوع در یک سال گذشته بسیاری کاهش داشته است.

وی یادآور شد: تعطیلی‌ها و محدودیت‌ها از جمله عوامل اثرگذار بر کاهش امانت‌گیری کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان محسوب می‌شود.

به گفته مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی اصفهان، گسترش فعالیت کتابخانه‌های عمومی استان در قالب باشگاه‌های فرهنگی کتاب و ارائه خدمات فرهنگی، هنری، جشنواره‌ها و نشست‌های کتاب بر مطالعه و افزایش اعضای اثر گذاشته است.

هلاکویی بیان کرد : امسال 13 جشنواره کتابخوانی با بهره‌گیری از فضای مجازی در شرایط کرونایی در استان برگزار و 300 هزار جلد کتاب توسط خیرین، ناشران و عموم مردم به نهاد کتابخانه‌های عمومی اهدا شده که نقش موثری در افزایش منابع کتاب داشته است.

وی با بیان اینکه نهادکتابخانه‌های عمومی با منابع مالی محدود برای خرید کتاب روبرو است، خاطرنشان ‌کرد: همکاری عمومی در نذر کتاب منابع این مراکز را تجهیز می‌کند که در تیران و کرون چهار هزار جلد توسط مردم کتاب اهدا شده است.

هلاکویی با اشاره به ضرورت همکاری شهرداری‌ها در پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه‌ها، تصریح ‌کرد: نبود این همکاری باعث می شود که سازمان شهرداری‌ها از محل اعتبارات حمایتی ارزش افزوده، این سهم را از شهرداری‌ها کسر و به حساب هزینه‌های جاری نهاد کتابخانه‌های عمومی واریز می‌کند.

به اعتقاد وی کتابخانه‌های عمومی جزیی از شهر و ماموریت شهرداران محسوب می‌شود که این مجموعه را در کنار سایر وظایف خود مورد توجه قرار دهند و با اختصاص به موقع این اعتبار به توسعه این نهادهای فرهنگی کمک کنند.

فرماندار تیران و کرون در ادامه این نشست با بیان اینکه همکاری خوبی از سوی مدیریت شهری در این شهرستان با نهاد کتابخانه‌های عمومی وجود دارد، گفت: شهرداری‌ها سهم کتابخانه‌های عمومی را پیش بینی کرده‌اند و در انجام فعالیت‌های عمرانی نیز همکاری دارند.

مجید حججی با بیان اینکه تکمیل ساختمان کتابخانه عمومی عسگران با همکاری شهرداری این شهر در حال انجام است، خاطرنشان‌ کرد: روستای ورپشت که یکی از روستاهای پرجمعیت و بزرگ بخش مرکزی این منطقه است که به یک کتابخانه عمومی نیاز دارد.

وی با اشاره به نقاط ضعف ساختاری انجمن کتابخانه‌های عمومی، گفت: مسئولیت این انجمن در شهرها باید بر عهده شهرداران و در بخش‌ها بر عهده بخشداران باشد و رئیس اداره کتابخانه های عمومی باید حق رای در این نشست‌ها داشته باشند اما این نابسامانی مسیر انجام فعالیت‌ها را سخت کرده است.

به اعتقاد فرماندار تیران و کرون، نهاد کتابخانه های عمومی پیشنهاد اصلاحات این انجمن را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه دهد تا آنان به جای بحث‌های حاشیه ای در خانه ملت، به نیازهای جامعه رسیدگی کنند و سرگرم وظایف اصلی خود به جای مانع تراشی برای دولت باشند.

اکنون در استان اصفهان بالغ بر۳۰۰ باب کتابخانه عمومی از جمله ۱۹۳ کتابخانه نهادی و ۱۲۰ کتابخانه مشارکتی وجود دارد که این رقم توسط بخش خصوصی و دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها ایجاد شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =