اعتراض آرژانتینی‌ها به بی‌عدالتی واکسیناسیون کرونا

تهران - ایرنا - به دنبال رسوایی و افشای خبرها از «واکسیناسیون وی‌آی‌پی» کووید-۱۹ در آرژانتین، مناطق مختلف این کشور، شاهد حضور هزاران شهروند آرژانتینی بود که در اعتراض به این رسوایی به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، این اعتراضات هر چند در مناطق مختلف آرژانتین برگزار شد اما خیابان های پایتخت شاهد گسترده ترین این تجمع‌ها بود به طوری که بوئنوس آیرس به کانون اعتراضات علیه دولت تبدیل شد.

کارلوس آلبرتو مورنو یکی از معترضین در گفت‌وگو با خبرگزاری افه گفت: واکسن وجود داشت اما به سالمندان ما داده نشد و آن ها جان خود را از دست دادند. ما برای اعتراض آمده ایم چون واکسن ما را به سرقت برده اند و هیچ بهانه دیگری وجود ندارد.

در میانه این اعتراضات سراسری، علاوه بر شهروندان، حضور برخی شخصیت‌های مخالف دولت نیز خبرساز شد. «ماریو نِگری» نماینده مخالف و رئیس «اتحادیه رادیکال مدنی»، واکسیناسیون خارج از اولویت شماری از افراد با سوءاستفاده از روابط با مقام‌های وزارت بهداشت این کشور را «بی اخلاقی سیاسی در دولت» توصیف کرد. ‌    

«آلبرتو فرناندز» رئیس‌جمهوری آرژانتین اما در انتقاد از شیوه غیرمعمول برخی معترضین در قرار دادن نمادین تعدادی کیسه‌های جنازه در مقابل مقر ریاست جمهوری (Casa Rosada) در صفحه توییترش نوشت، به نمایش گذاشتن کیسه‌های جسد با نام رهبران سیاسی نمی‌تواند روش اعتراض در دموکراسی باشد. متاسفانه این اقدام فقط نشان دهنده تعداد مخالفان جمهوری است. بیایید در برابر چنین اقدام وحشیانه ای ساکت نمانیم.

فرناندز پیشتر نیز مسئله واکسیناسیون زودهنگام و خارج از اولویت برخی افراد در کشورش را «غیر قابل بخشش» خواند. در روزهای گذشته افشاگری یک خبرنگار در مورد دریافت واکسن توسط برخی اعضای دفتر و نزدیکان وزیر بهداشت آرژانتین باعث کناره‌گیری او شد. در پی افشای این موضوع «خینِس گونزالس گارسیا» وزیر بهداشت آرژانتین از مقام خود استعفا کرد.

وی همچنین در توجیه این جنجال به پا شده گفت، این افراد به دلیل «سردرگمی ناخواسته» در دفتر کارش وقتی که خودش در آنجا حضور نداشته، روندهای معمول را طی نکرده و واکسن دریافت کرده‌اند.

رسوایی دریافت واکسن از سوی دوستان وزیر قبل از آغاز واکسیناسیون پس از آن افشا شد که «اوراسیو وربیتسکی» (Horacio Verbitsky) روزنامه نگار ۷۱ ساله در مصاحبه رادیویی به دریافت واکسن پس از گفت‌وگو با وزیر بهداشت، پیش از توزیع واکسن میان ساکنین اعتراف کرد.

آرژانتین با ثبت بیش از دو میلیون و ۱۰۴ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در جایگاه سوم کشورهای درگیر در منطقه آمریکای جنوبی قرار دارند. شمار جانباختگان کرونا نیز در این کشور از مرز ۵۱ هزار نفر عبور کرده است.

وزارت بهداشت آرژانتین پیشتر اعلام کرد، این کشور ۳۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی، ۲۳ میلیون دوز واکسن آستزازنکا و ۹ میلیون دوز واکسن نیز از طریق ساز و کار بین المللی کوواکس دریافت خواهد کرد. برنامه واکسیناسیون کرونا در این کشور از ماه دسامبر آغاز شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =