مجلس با عدم افزایش حق گمرکی کالاهای اساسی، دارویی و پزشکی موافقت کرد

تهران - ایرنا - نمایندگان در بررسی لایحه بودجه با عدم افزایش حق گمرکی کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی، دارو و تجهزات پزشکی در سال ۱۴۰۰ موافقت کردند.

به گزارش پارلمانی ایرنا، دهمین جلسه رسیدگی به بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و بررسی اصلاحات اعمال شده موارد ارجاعی از صحن مجلس به کمیسیون تلفیق در دستور کار روز یکشنبه صحن قرار دارد و نمایندگان بند الحاقی یک تبصره ٧ را تصویب کردند.

در بند الحاقی یک تبصره ۷ لایحه بودجه که اصلاحی از کمیسیون تلفیق بود آمده است:

۱- نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد از جمله محاسبه حقوق ورودی، براساس برابری نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی (نرخ سامانه مبادله الکترونیکی ets) در روز اظهار و مطابق ماده (۱۴) قانون امور گمرکی است.

۲- درسال ۱۴۰۰ نرخ ۴ درصد حقوق گمرکی مذکور در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و نهاده‌های کشاورزی و دامی به یک درصد و برای سایر کالاها به ۲ درصد ارزش گمرکی کالا تقلیل می‌یابد.

۳- در سال ۱۴۰۰ مبلغ ریالی حقوق ورودی هر واحد کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی مصرفی و نهاده‌های کشاورزی و دامی نباید افزایش یابد.
۴- حقوق ورودی خودروهای سواری حداقل به میزان ۸۶ درصد ارزش گمرکی آن تعیین می‌شود.

«محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی در جریان تصویب این بند گفت: برای مجلس مهم است که از ۸ میلیارد دلاری ارز ترجیحی که برای واردات کالاهای اساسی و تجهیزات و دارو به کشور پیش‌بینی شده، حقوق گمرکی و سود بازرگانی آن نسبت به سال ۹۹ افزایش نیابد.

وی تاکید کرد: بهتر است کالاهای اساس با یک قیمت شوند و  سود بازرگانی را آنقدر کاهش دهیم که قیمتها از سال ۹۹ بالاتر نرود که این سبب شفافیت نیز خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =