آمریکا نگران تکرار اعتراض‌های ضدنژادپرستی

تهران- ایرنا- شبکه خبری "ای‌بی‌سی‌نیوز" در گزارشی با اشاره به نزدیک‌شدن به زمان برگزاری دادگاه افسر قاتل «جورج فلوید»، نوشت: دیوارهای اطراف دادگاه محل برگزاری محاکمه این مرد سفیدپوست با سیم خاردار و دیواره های بتونی حصار می شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از تارنمای این شبکه خبری آمریکایی، با نزدیک شدن به زمان برگزاری دادگاه افسر پلیس مینیاپولیس به اتهام قتل «جورج فلوید»، سیم های خاردار و دیواره های بتونی اطراف محوطه دادگستری محل برگزاری این دادگاه را می پوشاند. وضعیتی که نشانگر نگرانی عمیق از خشمی است که نزدیک به یک سال پیش سرتاسر منطقه را فراگرفته بود و بیم آن می رود باردیگر شعله وی شود.

«جیکوب فری» شهردار و «تیم والز» فرماندار مینیاپولیس که هر دو دموکرات بودند و به دلیل کوتاهی در واکنش سریع برای توقف غارت و تخریب در تابستان گذشته، مورد انتقادات شدید قرار گرفتند. حالا هم چنانچه رای دادگاه چیزی کمتر از محکومیت به قتل برای «درک شووین» افسر متهم به قتل فلوید باشد، می تواند یکبار دیگر آزمایشی برای مقامات مینیاپولیس بشمار برود. انتخاب هیات منصفه روز هشت مارس (۱۸ اسفند) آغاز و در تاریخ ۲۹ مارس ( ۹فروردین) هم بیانیه آغازین ارائه می شود.

فلوید که سیاه پوست بود در تاریخ ۲۵ می (۴خرداد) پس از اینکه شووین سفیدپوست زانویش را بر گردن وی فشار داد درگذشت. شووین به اتهام قتل درجه دو و جنایت روبرو است. سه افسر دیگر هم که در این قتل با او همکاری کردند اخراج شده و در ماه آگوست (مرداد) محاکمه می شوند.

در پی مرگ فلوید هزاران نفر به خیابان های مینیاپولیس آمدند و بسیاری از آنها به صورت مسالمت آمیز تظاهرات کردند. اما برای چندین شب  ناآرامی ها به خشونت کشیده شد و فروشگاه ها و مکان های عمومی بسیاری به آتش کشیده و غارت شد.

اما این فقط دادگاه نیست که با سیم های خاردار و دیواره های بتونی محصور شده است. از زمان ناآرامی های تابستان گذشته، ساختمان مقر فرمانداری مینیاپولیس هم با نرده حصار شده است. از این رو با وجود آنکه شهر خود را برای هرگونه نتیجه دادگاه آماده می کند، برخی از مردم نگران هستند که در صورت تبرئه شدن شووین، ناآرامی های سال گذشته تکرار شود.

هرچند گفته می شود هنگامی که پرونده این قتل در اواخر آوریل و یا اوایل می (اردیبهشت) به هیات منصفه برود، بیش از سه هزار نیروی ایالتی و نیروهای گارد ملی مینیاپولیس به حالت آماده باش درمی آیند.

در این میان رهبران اعتراضات هم خشمگین هستند. آنها مقامات را به ایجاد مقر پلیس در مرکز شهر متهم کرده اند که می تواند آزادی بیان را زیر پا بگذارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =