ستاد توسعه‌ خاوران به سرمایه‌گذاری عالمانه توجه دارد

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: توجه و تمرکز ستاد توسعه‌ خاوران بر سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی شده، تخصصی و عالمانه است.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری خراسان جنوبی، حمید ملانوری در نشست روسای کمیته‌های ستاد توسعه خاوران افزود: با برنامه‌ریزی برای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی می‌توان در مردم این انگیزه را ایجاد کرد که به صحنه بیایند و برای بهره‌برداری از منابع، همراهی کنند.

وی تصریح کرد: لازمه ترغیب مردم به حضور و مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای استان ایجاد باور و اعتقاد است و ورود دستگاه‌هایی همچون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، کمیته امداد امام خمینی (ره)، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص)، شستا و حتی بانک‌ها می‌تواند این حس اعتماد و باور را در مردم تقویت کند.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی گفت: ستاد توسعه خاوران طرحی ابتکاری است که طی آن با حساسیت کامل نسبت به داشته‌های استان و شناسایی ظرفیت‌ها، فهم خود را نسبت به مسایل توسعه‌ای بالا می‌بریم.

وی متذکر شد: نکته مورد تاکید ما در ستاد توسعه خاوران این است که در کنار توان دستگاه‌های اجرایی از مباحث علمی نیز استفاده کنیم.

ملانوری مهمترین ظرفیت استان خراسان جنوبی را نیروی انسانی فهیم برشمرد و گفت: حتی مردم عادی این استان، افرادی باهوش، مستعد و دارای ایده هستند که از این هوش و استعداد باید در طرح‌ها و ایده‌های نو استفاده شود.

وی با اشاره به نقش منابع بانکی و اعتبارات در تحقق طرح‌ها اظهار داشت: منابع بانکی باید روی طرح‌هایی سرمایه‌گذاری شوند که مولد باشند و اشتغال ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه فرصت‌های استان تاکنون به خوبی احصا نشده‌اند افزود: وقتی می‌گوییم ۲۲ میلیون شاخه گل نرگس داریم، اگر از هر شاخه فقط یک قطره اسانس تولید کنیم، حجم قابل توجهی است که می‌تواند درآمد زیادی به همراه داشته باشد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: در دیگر محصولات کشاورزی مانند زعفران، زرشک، عناب و انار هم همین طور است.

وی تاکید کرد: به بار نشستن برنامه‌های ستاد توسعه خاوران می‌تواند از خراسان جنوبی، استانی بسازد که نه تنها خود را اداره کند که همه چشم‌ها به سمتش خواهد بود تا به عنوان معین اقتصادی، گره‌گشای مشکلات دیگر استان‌ها باشد.

در این نشست روسای کمیته‌های ستاد توسعه خاوران به تشریح اقدامات پرداختند و از برنامه‌های خود برای جذب سرمایه‌گذار و بهره‌برداری از ظرفیت‌های استان گفتند.

استاندار خراسان جنوبی پس از حضور در این استان آبان امسال شعار «خراسان جنوبی؛ تدبیر، تلاش و توسعه» را سرلوحه امور اعلام کرد و متعاقب آن از راه‌اندازی ستاد توسعه خاوران خبر داد.

ستاد توسعه خاوران با هدف به‌کارگیری همه ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی در فضایی هم‌افزا برای دستیابی به توسعه پایدار، همه‌جانبه و متوازن خراسان جنوبی، ۱۷ دی امسال با حضور استاندار، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استان در محل استانداری به طور رسمی راه‌اندازی و از سند توسعه خاوران هم رونمایی شد.

حمید ملانوری هشتم بهمن امسال در دومین نشست ستاد توسعه خاوران که در استانداری خراسان جنوبی برگزار شد، گفت: در جلسه بعد ستاد همه کمیته‌ها باید فرصت‌های به‌روز را که قابلیت اجرایی دارد، اعلام کنند و ستادهای شهرستانی هم ذیل ستاد توسعه خاوران تشکیل شود.

پنج کمیته تخصصی شامل «کمیته شناسایی و جذب نخبگان، فعالان و افراد موثر در حوزه سرمایه‌گذاری»، «کمیته شناسایی فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری در استان»، «کمیته شناسایی و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی»، «کمیته اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی» و »کمیته پایش و ارزیابی عملکرد» ذیل این ستاد فعالیت می‌کنند و دبیرخانه ستاد توسعه خاوران در معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی مستقر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha