ابراز تمایل مسکو برای سرمایه گذاری در بخش راه آهن افغانستان

کابل - ایرنا - وزارت امور خارجه افغانستان از علاقه مندی مسکو برای سرمایه گذاری در بخش راه آهن این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه افغانستان امروز یکشنبه اعلام کرد که محمد حنیف اتمر در سفر مسکو با «الکساندر نیکولایویچ موروزوف» معاون وزارت تجارت و صنایع روسیه دیدار و برای گسترش همکاری‌های اقتصادی بحث و تبادل نظر کرده است.

در اطلاعیه وزارت خارجه افغانستان آمده است: در این دیدارها مقامات مسکو اعلام کرده اند بخش دولتی توسعه راه آهن روسیه و همچنین بخش خصوصی آماده سرمایه گذاری و همکاری در بخش توسعه راه آهن افغانستان هستند.

وزیر امور خارجه افغانستان بر گسترش همکاریهای اقتصادی و ارتقای روابط کابل و مسکو تأکید کرده و گفته است که دو کشور در تقویت همگرایی در سطح منطقه نقش اساسی دارند و از این رو افغانستان خواهان طرح و تطبیق پروژه‌های مشترک اقتصادی و تجاری با روسیه است.

اتمر در ارتباط با چند پروژه خط آهن از جمله  مزارشریف – کابل - پیشاور، تورغندی - هرات و امام‌نظر- آقینه؛ اطلاعاتی به مقامات روسیه داده و اظهار داشته است که در هماهنگی با این پروژه‌ها، روسیه می ‌تواند از طریق کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آسیای جنوبی وصل شود.

همچنین، دو طرف توافق کرده اند تا تیم فنی اداره خط آهن افغانستان برای خریداری ملزومات و صحبت در مورد همکاری‌ها از جمله آموزش کارمندان این اداره، به زودی عازم فدراسیون روسیه شود.

افغانستان تلاش دارد تا جایگاه خود را بعنوان چهار راه وصل کشورهای منطقه ثبت کرده و با جلب همکاری‌های اقتصادی بر جنگ جاری در این کشور فایق شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =