سه مورد جدید ویروس کرونای انگلیسی در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

زاهدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: سه مورد جدید ویروس کرونای انگلیسی در سیستان و بلوچستان شناسایی شد و تعداد افراد آلوده به این ویروس به چهار نفر رسید.

دکتر سید مهدی طباطبایی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از امکان تشخیص تست کرونای انگلیسی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد و اظهارداشت: نوع جهش یافته کرونا موسوم به انگلیسی با میزان سرایت بالاتر و کمون کمتر و میزان مرگ و میر بالاتر همراه است و تا زمانی که جامعه واکسینه نشود، این ویروس دچار جهش می‌شود.

وی افزود: در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان کیت‌های تشخیصی کرونای انگلیسی فراهم شده و در قالب پاسخ سریع به برنامه‌های کرونا با وجود تحریم‌ها، وزارت بهداشت در خصوص ارتقای زیر ساخت آزمایشگاهی اقدامات خوبی را انجام داده است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: این دانشگاه علاوه‌بر آزمایشگاه‌هایی که در سال گذشته راه‌اندازی کرد ۲ دستگاه RT-PCR و ۲ دستگاه استخراج اتوماتیک را به مجموعه تجهیزات آزمایشگاهی اضافه کرد و ظرفیت تشخیصی دانشگاه به چهار برابر افزایش یافت.
وی بیان کرد: تنها راه مقابله با ویروس جهش یافته کرونا، رعایت دقیق‌تر پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و حضور پیدا نکردن در تجمعات و دورهمی‌ها است.
طباطبایی ادامه داد: این ویروس جهش یافته تمامی گروه‌های سنی را درگیر می‌کند و قدرت سرایت بالایی دارد و میزان مرگ و میر نیز در این ویروس بیشتر است.
وی رعایت قرنطینه خانگی برای افراد مبتلا و قرنطینه معکوس را بزرگترین کلید خروج از این ویروس عنوان کرد و افزود: از مردم استان درخواست می‌شود در صورتی که در خانواده فردی علامت دار شد به نزدیکترین مرکز غربالگری بیماری کرونا مراجعه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عادی انگاری را دومین خطر در برخورد با رویدادهای آینده برشمرد و افزود: مردم ما در یکسال اخیر سختی‌ها و مشکلات متعددی را به خاطر انطباق سبک زندگی خود با دستورالعمل‌های بهداشتی متحمل شده‌اند و اعضای نظام بهداشت و درمان هم طبیعتا این دشواری‌ها را درک می‌کنند و تجربه کرده‌اند اما هنوز هم باید به مقاومت خود در برابر این همه گیری ادامه دهیم تا تلفات کمتری داشته باشیم.

به گزارش ایرنا نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا انگلیسی در پنج اسفند در فردی ۶۱ ساله در زاهدان به ثبت رسید، این فرد شهروند زاهدانی بوده که با پرواز از ایتالیا وارد فرودگاه زاهدان شده بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =