سفیر ایران در بغداد: تهران آماده کمک به عراق در امور امنیتی است

بغداد – ایرنا – سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت‌وگو با تلویزیون کردزبان «روداو» عراق گفت که تهران آماده است که در زمینه امنیتی به عراق کمک کند.

به گزارش ایرنا، «ایرج مسجدی» در این گفت وگوی تلویزیونی افزود که ایران خواهان آن است که امنیت به طور کامل در عراق برقرار شود و هرگز کسانی را که درصدد تضعیف امنیت عراق هستند حمایت نمی کند و در این راستا حتی آماده کمک به عراق در زمینه امنیتی است.
وی با بیان اینکه وجود نیروهای خارجی نه تنها امنیت برای عراق به ارمغان نمی آورند بلکه باعث ناامنی و تنش بیشتر در عراق و منطقه می شوند تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران معتقد است که نیروهای امنیتی دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق می توانند امنیت کشور را حفظ کنند و نیازی به نیروی خارجی ندارند.
وی در ادامه خاطر نشان ساخت که روابط جمهوری اسلامی ایران با تمامی دولت های بعد از سقوط رژیم صدام در عراق سازنده بوده است.
مسجدی گفت که جمهوری اسلامی ایران در وقت حاضر روابط خوبی در بخش های مختلف با عراق دارد و رابطه با دولت «مصطفی الکاظمی» به ویژه بعد از سفر اخیر او به تهران و رایزنی ها و توافقات صورت گرفته، مثبت و سازنده است. 

توافق جدید برای ترسیم مرزها با عراق نداریم
سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص ترسیم مرزها بین دو کشور گفت که قرار داد ۱۹۷۵ الجزایر در سازمان ملل نیز ثبت شده و در وقت حاضر ترسیم جدید مرز بین دو کشور مطرح نیست.
به گفته وی، آنچه وجود دارد مسئله تنظیم و اجرای کامل قرارداد ۱۹۷۵ با همکاری مشترک دو کشور است و برخی نقاط کوچک فقط باقی مانده است.
وی ادامه داد که توافق یا مرزکشی جدید بین دو کشور مطرح نیست.

ایران مخالف تعرض به مراکز دیپلماتیک در عراق است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص حملات موشکی به سفارتخانه آمریکا گفت: با صراحت می گویم جمهوری اسلامی ایران با هرگونه حمله یا تعرض به مراکز دیپلماسی ضد هر کشور در داخل عراق مخالف و آن را محکوم کرده است.
وی ادامه داد که باید همه مراکز دیپلماتیک از امنیت لازم برخوردار باشند و هیچ فرقی نمی کند سفارت آمریکا یا هر کشور دیگر باشد. 
ایرج مسجدی افزود که مراکز دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران درعراق با حملات شدیدتری مواجه شدند که نمونه آن کنسولگری ایران در نجف اشرف و کربلای معلی هستند که در معرض حملات به مراتب بیشتر از سفارت آمریکا قرار گرفتند و در معرض اتش سوزی قرار گرفتند برای همین ایران موضع جدی نسبت به حمله به سفارتخانه ها و مراکز دیپلماتیک دارد. 

عراق نیازی به ناتو و غیر ناتو ندارد
سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص وجود نیروهای خارجی در عراق گفت که ایران معتقد است که هر شهروند عراقی در کشورش باید امنیت داشته باشد و ایران برای برقراری امنیت در عراق واقلیم کردستان عراق آماده همکاری است.
وی ادامه داد که موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال حضور نیروهای خارجی در منطقه کاملا واضح است ونیازی به وجود نیروهای خارجی ناتو یا غیر ناتو در اقلیم یا عراق و منطقه نمی بیند. 
مسجدی تاکید کرد که امنیت منطقه چه عراق، اردن، قطر، عربستان سعودی یا کشور دیگر در منطقه باید از طرف کشورهای منطقه تامین شود.
به گفته وی، همه کشورهای منطقه قدرت و نیروهای مسلح لازم و ارتش در اختیار دارند و در اقلیم  کردستان عراق نیز نیروهای پیشمرگ، قوی هستند. 
وی خاطر نشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران معتقد است امنیت منطقه را باید خود کشورهای منطقه تامین کنند و نیازی به نیروهای خارجی خواه ناتو یا آمریکا و یا هر کشور دیگر نیست. 

نیروهای خارجی در منطقه تنش آفرین هستند 
سفیر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که نیروهای خارجی نه تنها عامل کمک و برقراری امنیت نیستند  بلکه باعث تنش می شوند. 
وی خطاب به خبرنگار گفت: ببینید بر ضد نیروهای آمریکایی، نیروهای وجود دارند بنابراین وجود اینها (نیروهای بیگانه) اسباب ناامنی مشکلات شده است.
ایرج مسجدی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران بر همین اساس به هیچ وجه حضور نیروهای خارجی را در عراق یا خارج از عراق را قبول ندارد.

سفر آیت الله رئیسی موفقیت آمیز بود
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر اخیر آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» رییس قوه قضائیه را به عراق را موفقیت آمیز و بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: این سفر منجر به همکاری قضایی و حقوقی بین دو کشور شد و چند یادداشت همکاری به امضا رسید که از جمله همکاری در زمینه پیگیری پرونده قضایی فرماندهان شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس است.
وی همکاری در زمینه زندانیان و مسایل مرزی و پشتیبانی قضایی در بخش تجارت از دیگر یادداشت های همکاری مفید امضا شده در این سفر خواند.
ایرج مسجدی افزود که دعوتی از دوستان در اقلیم کردستان عراق برای سفر آیت رئیسی به اربیل در مدت حضور ایشان در بغداد مطرح شد که به دلیل اینکه سفر از قبل فقط برای بغداد برنامه ریزی شده بود امکان رفتن ایشان به کردستان عراق میسر نشد اما امیدواریم در شرایط آتی آیت الله رییسی یا سایر مقامات ایران از اقلیم کردستان عراق بازدید داشته باشند.
وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران مشکل قضایی با اقلیم ندارد  بلکه امکان همکاری های قضایی و حقوقی بین دو طرف وجود دارد. 
به گفته وی، اعتقاد داریم همان طور که روابط در بخش های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی خوب است می توانیم در زمینه حقوقی و قضایی نیز این همکاری ها را تقویت کنیم.

در قضیه سنجار، اهالی سنجار تعیین کننده هستند
سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص توافق سنجار بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق گفت که از نگاه جمهوری اسلامی ایران  اصل مهم در قضیه سنجار، اهالی سنجار هستند.
مسجدی افزود که باید امنیت و خدمات برای اهالی سنجار فراهم شود زیرا اهالی این منطقه بسیار اذیت و آزار متحمل شده اند و ایران می خواهد اهالی سنجار و عشایر آن در امنیت زندگی کنند و هر چیزی که منجر به این مسئله شود ایران از آن حمایت می کند.
وی ادامه داد که در خصوص توافق اخیر (بین اربیل و بغداد)، شنیدیم اختلافاتی وجود دارد و برخی موافق و برخی مخالف هستند.

سنجار ارتباطی با ترکیه ندارد
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ سوال خبرنگار در خصوص دخالت ترکیه در شمال عراق به بهانه سنجار گفت که سنجار چه ارتباطی با ترکیه دارد این قضیه کاملا داخلی خاص عراق است و باید خود عراقی ها آن را حل و فصل کنند.
به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران مخالف هرگونه تعرض یا تهدید از طرف ترکیه یا هر کشور دیگر برضد عراق است.
وی با بیان اینکه نباید نیروهای ترکیه عامل تهدید برای عراق باشند ادامه داد که موضع ایران مخالفت با هرگونه دخالت نظامی در عراق است.
وی خاطر نشان ساخت که مسوول برقراری امنیت درعراق نیروهای عراقی هستند و باید نیروهای کردستان عراق نیز امنیت را در منطقه خود برقرار کنند.
مسجدی افزود که ترکیه باید به مرزهای بین المللی خود عقب نشینی کند و امنیت عراق توسط خود عراقی ها تامین شود.

روابط ایران با اقلیم کردستان عراق با نشاط است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنانش روابط بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق از جمله رهبران سیاسی کرد عراقی را با نشاط توصیف کرد و گفت: هیچ گونه سردی در روابط وجود ندارد و روابط بسیار خوب و بانشاط است. 
وی با بیان اینکه روابط امری نسبی است گفت که روابط بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق می تواند بهتر باشد و فرصت ها بین ایران و اقلیم کردستان عراق برای تقویت و ارتقا روابط همواره آماده است.
وی گفت که رهبران و مقامات اقلیم کردستان عراق همواره مورد تقدیر جمهوری اسلامی ایران هستند و هیچ مشکلی با اقلیم نداریم.
مسجدی افزود که فقط در مرحله قضیه شهادت سپهبد قاسم سلیمانی باید ایران به آمریکایی ها به خاطر به شهادت رساندن این فرمانده عزیز ایرانی پاسخ می داد و چون این اتفاق در داخل عراق اتفاق افتاد، ایران به آن پاسخ داد.
 وی تاکید کرد: ما اعلام کرده ایم در صورتی که بخواهند ایران را تهدید کنند و یا عملیات انجام دهند ما پاسخ می دهیم.
مسجدی افزود که حمله جمهوری اسلامی ایران متوجه آمریکایی ها بود و نه اربیل یا هیچ منطقه دیگر و اساسا آنها حمله را شروع کردند و فرمانده عزیز ما را به شهادت رساندند.
وی ادامه داد که رهبران و مقامات در اقلیم کردستان عراق دوست ما هستند و ایران هرگز حمله ای ضد اربیل یا هر منطقه دیگر در اقلیم نخواهد داشت. 
وی همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران مخالف هرگونه حمله به اربیل یا مراکز دیپلماتیک در آنجا است.
مسجدی تاکید کرد که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به وضوح موضع ایران را در قبال حمله راکتی اخیر به اربیل اعلام کرد و معتقدیم این گونه تحرک ها اسباب نگرانی است.
وی ادامه داد که جمهوری اسلامی ایران این حمله را محکوم کرده و با ناامن کردن اربیل مخالف است و خواهان امنیت آن است.
 مسجدی گفت که با هر تلاشی که منجر به تضعیف دولت اقلیم کردستان عراق یا باعث ایجاد ناآرامی در اربیل یا مناطق دیگر کردستان عراق از جمله سلیمانیه یا حلبچه شود، مخالف است.

پیشمرگ ها در کردستان عراق در جنگ با داعش نقش اصلی را ایفا کردند
سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص جنگ با داعش گفت که وقتی داعش حملات را آغاز کرد و تبدیل به تهدیدی برای اقلیم کردستان عراق شد و برخی مناطق اقلیم به اشغال داعش در آمد، جمهوری اسلامی ایران برای مهار و پیروزی بر داعش با اقلیم کردستان عراق همکاری کرد.
وی تاکید کرد که در این قضیه، اقلیم و پیشمرگ های قهرمان و شهیدان پیشمرگ و فرمانده هان اقلیم نقش بارز در از بین بردن داعش ایفا کردند و ایران فقط کمک کرد.
به گفته وی، اقلیم کردستان عراق دراین جنگ شاید بیش از هزاران شهید تقدیم کرد و هرگز نمی توان مبارزه با داعش و شهدایی که در این مبارزه شهید شدند از یاد برد.
مسجدی با اشاره به حضور خود در آن برهه در کنار سپهبد شهید سلیمانی در اقلیم کردستان عراق گفت که سپهبد شهید سلیمانی و بنده و دیگر عزیزان به عنوان مستشار همکاری کردیم و آقای مسعود بارزانی و مسوولین اقلیم از این همکاری تقدیر و تشکر کردند.
وی به قضیه ساخت فیلم اخیر درباره حضور شهید سلیمانی در کردستان عراق اشاره کرد و گفت که به نظرم این فلیم بسیار بد بود. هرکس که تولید کرده به نظر می رسد نه بارزانی و نه شهید سلیمانی را درست شناخته است زیرا مدرسه شهید سلیمانی مدرسه تواضع و کمک بدون منت است.
مسجدی افزود که شخصا وقتی فیلم را دیدم بیشتر ناراحت شدم . من مردم کردستان و فرماندهان کرد و پیشمرگ ها را می شناسم و بسیار برای آنها احترام قائل هستم نباید قضیه این فیلم بیش از این ادامه یابد.
وی افزود که موضع ایران موضع احترام به اقلیم است و نه تحقیر، نمی توانیم شهدایی که اقلیم در جنگ داعش داد را فراموش کرد زیرا نقش اصلی داشتند و نمی توان نقش نیروها و فرماندهان پیشمرگ را فراموش کرد.

ایران در همکاری کردها و شیعیان عراق نقش سازنده دارد
سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص روابط بین کردها و شیعیان در عراق گفت: ایران در هر نوع همکاری بین اقلیم کردستان و شیعیان در عراق نقش سازنده خواهد داشت و از آن استقبال می کند.
«ایرج مسجدی» افزود که جمهوری اسلامی ایران از این همکاری اقلیم و دوستان شیعه در عراق در قضایا داخلی و انتخابات و تشکیل دولت استقبال می کند. 
وی با اشاره به فراخوان اخیر «نچیروان بارزانی» رییس اقلیم کردستان عراق برای این همکاری ها گفت: این فراخوان ممکن سببی برای تقویت بیشتر روابط بین شیعیان و اقلیم کردستان از جمله با جریان آقای (سید عمار) حکیم شود.
وی ادامه داد که جمهوری اسلامی ایران حتما از این امر استقبال می کند چون رابطه بین جریان آقای حکیم با رهبران کردستان عراق رابطه ای تاریخی است.
به گفته وی، جمهوری اسلامی ایران از زمان معارضه علیه رژیم صدام همواره به گروه های معارضه عراقی کمک می کند و حزب دمکرات کردستان عراق و جریان حکیم در مرحله معارضه با هم همکاری داشتند و ایران هم از آن حمایت کرد و امروز هم حمایت می کند.

صادرات برق و گاز ایران به عراق ادامه دارد
سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران با عراق همکاری اقتصادی گسترده در دو بخش دولتی و خصوصی دارد و مسئله گاز و برق و به خاطر نیاز عراق این همکاری به قوت خود بین دو کشور همچنان ادامه دارد.
ایرج مسجدی افزود: در برخی شرایطی مثل نیاز داخلی یا پاره ای تعهدات مالی طرف مقابل ممکن است صادرات برق و گاز دچار فراز و نشیب شود اما این همکاری ها قطع نشده و همچنان به قوت ادامه دارد.
وی تاکید کرد که در وقت حاضر به شکل طبیعی صادرات برق و گاز انجام می شود و دولت عراق نیز در مقابل به تعهدات خود عمل می کند.
مسجدی از تلاش برخی کشورهای عربی برای توسعه روابط انرژی با عراق گفت: عراق می تواند برای تامین نیازهای مردم خود از برق و گاز و چیزهای دیگر هرطور که صلاح می داند عمل کند و ایران در این خصوص، منعی ندارد آنچه برای ایران مهم است امنیت و سلامت مردم عراق است.
وی تاکید کرد که ایران می خواهد همکاری سیاسی، تجاری، فرهنگی و  اقتصادی موفقیت آمیز با عراق داشته باشد.

انتخابات شفاف و سالم در عراق خواست ایران است  
سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص انتخابات آینده گفت: موضوع انتخابات آتی عراق مثل سایر انتخابات گذشته بسار مهم است زیرا انعکاس دهنده مشارکت و نقش مردم در تشکیل پارلمان و تشکیل دولتی آتی است.
مسجدی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به آراء مردم عراق و هرچه نتائج آن باشد احترام می گذارد.
وی ابراز امیدواری کرد که عراق شاهد انتخابات خوب،موفقیت آمیز، شفاف و سالم باشد.
مسجدی گفت که در وقت حاضر مسوولین عراقی و کمیسیون عالی مستقل اننتخابات سرگرم فراهم کردن شرایط برای انتخابات موفقیت آمیز هستند و ایران هم به این تلاش ها به دیده احترام نگاه می کند.
وی گفت: امیدارم انتخابات به صورت خوبی برگزار شده و منجر به تشکیل پارلمان و دولت جدید شود و بتوانند تصمیم های موفقیت آمیزی برای ساختن این کشور و خدمت به مردم آن بگیرند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =