۱۰ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۳:۰۸
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 84245421
۰ نفر

برچسب‌ها

سفیر میانمار در سازمان ملل برکنار شد

تهران- ایرنا- حکومت نظامیان میانمار سفیر این کشور در سازمان ملل را بدلیل درخواست برای الغای «کودتای نظامی» در این کشور، برکنار کرد.

به گزارش ایرنا، رویترز شنبه شب به نقل از شبکه دولتی MRTV میانمار نوشت: «کیاو موئه تون» به کشور خیانت کرد و از جانب سازمانی سخن گفته که نماینده کشور نیست و از قدرت و مسؤولیتش به عنوان سفیر سوء استفاده کرد.

کیاو موئه تون جمعه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که از جانب دولت غیرنظامی «آنگ سان سوچی» رهبر برکنار شده میانمار سخن می گوید و از سازمان ملل می خواهد تا «از هر ابزاری» برای الغای کودتا نظامی در این کشور استفاده کند.

رسانه‌های بین‌المللی اول فوریه (۱۳ بهمن) از وقوع یک کودتای نظامی علیه حزب حاکم اتحاد ملی برای دموکراسی (NLD) میانمار خبر دادند. این حزب در انتخابات پارلمانی آبان ماه امسال برنده شد. سازمان ملل، رهبران کشورهای جهان و مقام‌های بلندپایه غربی این کودتا را محکوم کرده و خواستار آزادی رهبران بازداشت شده در این کشور شدند.

بازداشت آنگ سان سوچی و دیگر مقامات ارشد میانمار در پی تنش‌های فزاینده بین دولت و ارتش بر سر انتخابات اخیر پارلمانی در این کشور اتفاق افتاد.   نظامیان این کشور معتقدند در جریان آن انتخابات که در ۸ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۸ آبان) برگزار شد، تقلب گسترده‌ای صورت گرفته است و خواستار انجام تحقیقات گسترده درباره آن شدند.

یک شبکه تلویزیونی نزدیک به ارتش میانمار اعلام کرد که ارتش، حاکمیت این کشور را به مدت یک سال در اختیار گرفته و «مین آنگ هلینگ» فرمانده کل ارتش را به عنوان رئیس‌ جمهوری انتخاب کرده است.

میانمار با ۵۴ میلیون نفر جمعیت در جنوب شرقی آسیا واقع شده و با بنگلادش، هند، چین، تایلند و لائوس مرز مشترک دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha