بزرگترین پویش ضد جنگ انگلیس: بایدن جا پای سلف خود گذاشته است

لندن – ایرنا – بزرگترین پویش ضد جنگ انگلیس حملات غیر قانونی و تجاوزگرانه نیروهای آمریکایی به مناطقی در شرق سوریه را محکوم و تصریح کرد که «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا پا جای سلف خود (دونالد ترامپ) گذاشته است.

به گزارش شنبه شب ایرنا، «ائتلاف توقف جنگ» با صدور بیانیه‌ای که در تارنمای این سازمان منتشر شد، تصریح کرد: اقدامات مداخله‌جویانه بیشتر در خاورمیانه هیچ توجیهی ندارد. آمریکا می‌گوید این حمله که باعث کشته شدن تعدادی از افراد شده، گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه و عراق را هدف قرار داده است؛ اما این اقدام فقط باعث تشدید تنش‌ها در منطقه می‌شود.

این بیانیه می‌افزاید: نقش آمریکا در عراق برای مردم این کشور و تمام منطقه فاجعه بار بوده است. این درحالیست که آمریکا هنوز ۲ هزار و ۵۰۰ نیرو در کشوری دارد که پس از تجاوز سال ۲۰۰۳ ویران شده است.

بیانیه یادشده خاطر نشان کرد: بایدن به رغم اینکه تمام شواهد نشان می‌دهد دخالت‌های نظامی دستاوردی جز ویرانی و فلاکت ندارد جا پای سلف خود گذاشته است.

به گزارش ایرنا، «جان کربی» سخنگوی پنتاگون پنجشنبه شب در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت: به دستور رییس جمهوری بایدن ، نیروهای ارتش آمریکا اوایل عصر امروز حملات هوایی علیه زیرساخت‌های مورد استفاده گروه‌های شبه نظامی عراقی در شرق سوریه انجام دادند.

وی مدعی شد که  این حملات در پاسخ به حملات اخیر علیه  پرسنل آمریکا و ائتلاف در عراق و تهدیدهای مداوم این افراد انجام شده است.

سخنگوی پنتاگون ادامه داد که این حملات چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی را که توسط تعدادی از گروه‌های شبه نظامی استفاده می‌شد، از بین برد.

وزارت امور خارجه سوریه شامگاه جمعه در بیانیه ای ضمن محکومیت حملات صورت گرفته، از واشنگتن خواست، رویکرد خصمانه خود در قبال دمشق را تغییر دهد. این کشور همچنین با ارسال نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، از اقدام دولت بایدن شکایت کرد.

به گزارش خبرگزاری سوریه (سانا) وزارت امور خارجه و مهاجران این کشور در این نامه تاکید کرد که با حمله روز گذشته جنگنده های آمریکا به پایگاه های استان دیر الزور در نزدیکی مرز سوریه و عراق، واشنگتن مفاد قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

این وزارتخانه در این نامه اضافه کرد که این تجاوز آشکار یک قسمت جدید از حملات مکرر نیروهای آمریکایی به بهانه های واهی یا توجیهات شرم آور است که مقامات دولت آمریکا از منبرهای ( رسانه های ) خود در واشنگتن آن را موفقیت می دانند و به آن می بالند.

همچنین سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حملات آمریکایی‌ها علیه سوریه را نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین المللی دانست و آن را بشدت محکوم کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =