یکسالگی کرونا در پاکستان، ۱۲ هزار قربانی و امید به غلبه بر ویروس

اسلام‌آباد-ایرنا-یک سال از شناسایی اولین موردابتلا به ویروس کووید-۱۹ در پاکستان می‌گذرد،پدیده‌ای که ابتدا از شهر کراچی آغاز و به تدریج تمام این کشور را در برگرفت .

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، از زمان شیوع کرونا در پاکستان (۲۷ فوریه ۲۰۲۰ - هفتم اسفند ۹۸) تاکنون ۵۷۸ هزار و ۷۹۷ نفر به این ویروس مبتلا شده که  ۱۲ هزار و ۸۳۷ نفر از این افراد جان باخته اند.

کرونا در پاکستان مانند بسیاری از کشورهای دیگر،خسارات جبران ناپذیری به بخش های مختلف اقتصادی ،اشتغال و بهداشتی این کشور وارد کرد .

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت‌های کرونایی در شهرهای مختلف پاکستان که از اواسط فروردین امسال افزایش یافت، باعث شد تا ۱۸ میلیون پاکستانی در خطر از دست دادن کار و اخراج از محل کار مواجه شوند.

در عین حال، براساس گزارش های منابع پاکستانی ،بیش از پنج میلیون  نفر در پاکستان بر اثر شیوع ویروس کرونا کار خود را از دست داده اند که با به کارگیری تعدادی از آنها در طرح درختکاری چند میلیون اصله درخت ،فرصت امرار معاش برای آنان فراهم کرد.

دولت عمران خان نخست وزیر پاکستان اواخر سال گذشته با تشدید شیوع کرونا با هدف غلبه بر چالش‌های غیرمنتظره ناشی از این پدیده همه گیر، بسته حمایتی ۸ میلیارد دلاری را تصویب کرد تا بتواند در مرحله اول از قشر ضعیف حمایت و تا حدودی خسارت صنایع مختلف در کشور را جبران کند.

هرچند چالش‌های اقتصادی پاکستان ناشی از کرونا و همزمان افزایش بدیهی‌های خارجی ادامه دارد اما دولت اسلام‌آباد توانست تا حدودی وضعیت پایداری را برای بخش‌های اقتصادی، تجاری و اجتماعی فراهم کند.

پاکستان مانند بسیاری از کشورها مجبور به اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی در سراسر این کشور شد به طوری که نهادهای آموزشی برای ۶ ماه کامل تعطیل شدند ، فعالیت تجاری و امر معاش قشر کم درآمد جامعه نیز به شدت تحت تاثیر قرار گرفت.

پاکستان در ماه مارس تا ژوئن شاهد شیوع گسترده و مرگبار کرونا در شهرهای مختلف خود بود به نحوی که دولت طی این سه ماه شدیدترین محدودیت‌ها را اعمال کرد. این روند طی ماه‌های ژوئیه و اوت کاهش پیدا کرد که به موجب آن دولت سطح محدودیت‌ها را کاهش و اقدام به قرنطینه مقطعی (محدودیت‌های هوشمند) کرد.

در عین حال در ماه‌های اکتبر و نوامبر ۲۰۲۰ بار دیگر شیوع کرونا در پاکستان شدت گرفت و دولت مجبور به تعطیلی درباره مراکز آموزشی گرفت و همزمان محدودیت‌های کرونایی به بسیاری از شهرهای این کشور بازگشت.

مدارس و دانشگاه‌های پاکستان از ژانویه سال جاری میلادی بازگشایی شد و قرار است تا پانزدهم مارس-۲۵ اسفند (ماه آینده) روال عادی حضور دانش آموزان و دانشجویان در تمامی نهادهای آموزشی به حالت عادی باز گردد و همزمان محدودیت ها بر تالارهای عروسی ،سینماها و اماکن عمومی لغو شود.

این روزها دولت پاکستان امیدوار است که با اجرای طرح واکسیناسیون کرونا بتواند از سرعت شیوع ویروس کووید-۱۹ بکاهد و همزمان محدودیت‌های اعمال شده در این زمینه را کاهش دهد.

وزارت بهداشت پاکستان اواخر بهمن ماه امسال مجوز استفاده اضطراری از ۴ واکسن خارجی ساخت دانشگاه «آکسفورد» انگلیس و شرکت داروسازی بریتانیایی - سوئدی «آسترازنکا» ، واکسن‌های «کانسینو» و «سینوفارم» چین و همچنین «اسپوتنیک وی» روسی کرونا را صادر کرد. طرح واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در این کشور از ۱۴ بهمن امسال با ورود اولین محموله واکسن کرونا از چین، در اسلام‌آباد آغاز شد.

بنابر اعلام ستاد ملی مدیریت عملیات مبارزه با کرونا در پاکستان، در اولین مرحله واکسیناسیون علیه کرونا، کارکنان بخش سلامت و فعالان خط مقدم مبارزه با ویروس کووید-۱۹ شامل ۴۰۰ هزار نفر،در اولویت دریافت واکسن قرار گرفتند.

قرار است تا روزهای آینده واکسیناسیون شهروندان بین ۶۰ و ۶۵ سال و سپس به سنین ۱۸ سال به بالا واکسن کرونا آغاز شود. دولت پاکستان همچنین اوایل بهمن ماه از تایید سفارش این کشور توسط برنامه کواکس برای تامین بیش از ۱۷ میلیون دوز واکسن «آسترازنکا» به منظور مقابله با کرونا در پاکستان خبر داد.

کمک نهادهای جهانی به پاکستان و نرمش در بدهی‌های خارجی

بسته‌های مالی ۵۲ میلیون دلاری بانک توسعه آسیا و ۲۰۰ میلیون دلاری بانک جهانی اواسط فروردین ماه امسال برای پاکستان برای مدیریت مبارزه کرونا آغاز شده است.

علاوه بر این صندوق بین المللی پول نیز بیست و نهم فروردین ماه امسال درخواست دولت پاکستان برای دریافت وام یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلاری برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را تصویب کرد.

دولت پاکستان مبارزه  با کرونا را همزمان با معیشت ضعیف و وضعیت فقر در این کشور دشوار دانسته و طی ماه‌های اخیر بارها از کشورهای توسعه یافته خواسته تا درخصوص بدهی‌های خارجی کشورهای در حال توسعه تجدید نظر کنند تا این دسته از کشورها بتوانند به صورت موثر با شیوع کرونا و نجات جان مردم خود اقدام کنند.

پاکستان همچنین ۲۸ فروردین ماه امسال برای بازپرداخت بدهی‌های خارجی خود که حجم آن بیش از ۱۲ میلیارد دلار برآورد شده است، توانست از صندوق بین المللی پول فرصت یکساله دریافت کند.

براساس این طرح، تعلیق بازپرداخت وام‌های خارجی تا دسامبر ۲۰۲۰ برقرار ماند و ازسرگیری این فرآیند تا قبل از ژوئن سال ۲۰۲۲ صورت نخواهد گرفت.

براساس گزارش اخیر این نهاد جهانی، روند کاهش بدهی و نرخ تورم در پاکستان از سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد و با گذشت ۵ سال میزان بدهی‌های این کشور با کاهش ۹۰ درصدی به ۷۳ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور می‌رسد.

دولت پاکستان سی و یکم خردادماه امسال نیز مجبور شد تا وام دیگری از بانک جهانی، بانک توسعه آسیا و بانک توسعه زیرساخت‌های آسیا به ارزش مجموع ۱. ۵ میلیارد دلار بگیرد.

در عین حال ناظران اقتصادی در پاکستان می‌گویند: دولت عمران‌خان درصدد دریافت ۱۵ میلیارد دلار وام جدید است و این رقم در صورت نهایی شدن بالاترین وامی خواهد بود که توسط این کشور تنها در یک سال گرفته می‌شود.

گفته می‌شود هدف اساسی دولت پاکستان برای دریافت این میزان وام خارجی، کاهش بهره وام‌های خارجی که این کشور در ماهها و سال‌های اخیر دریافت کرده است و همچنین افزایش ذخایر ارزی پاکستان، خواهد بود.

کنترل کرونا در پاکستان و بیم احتمال بازگشت موج جدید ویروس

مقامات پاکستانی با اعلام عملکرد موثر دولت این کشور در مهار کرونا و کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به این ویروس طی هفته‌های اخیر، به مردم هشدار دادند که این وضعیت ناپایدار بوده و در صورت عدم رعایت تمهیدات کرونایی، شاهد موج جدید ویروس کووید-۱۹ در کشور خواهیم بود.

تازه‌ترین گزارش منابع رسمی پاکستان ادامه روند نزولی انتشار کرونا در این کشور و کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری است. دولت پاکستان اعلام آمادگی کرده است که در صورت تداوم پایبندی جدی مردم به پروتکل‌های بهداشتی، محدودیت‌های کرونایی در پاکستان آسان‌تر می‌شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =