استاندار خراسان شمالی: مشارکت حداکثری مردم وظیفه مسوولان انتخابات است

بجنورد-ایرنا- استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه مسوولان ستاد انتخابات باید همچون داوران ورزشی عادلانه سوت زده و نگران رای هیچ گروهی نباشند، گفت: وظیفه آنها تلاش برای مشارکت حداکثری مردم است.

محمدعلی شجاعی روز شنبه در جلسه ستاد انتخابات استان اظهار داشت: مردم تماشاگران انتخابات هستند سمت و سوی داور را به نفع فرد و یا گروهی می فهمند.

وی با بیان اینکه هیچ مدیر اجرایی حق ندارد امکانات دستگاه و سازمان را به نفع شخصی در انتخابات به کار گیرد افزود: مدیران تنها در راستای مشارکت مردم فعالیت داشته باشند.

استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه تمامی روند انتخابات طبق تقویم انتخابات انجام می شود گفت: استان خراسان شمالی در آخرین انتخابات در دو شاخص مشارکت مردم و انتخابات سالم در سطح کشور رتبه برتر را کسب کرد، تلاش می کنیم در این دوره از انتخابات نیز شاهد رتبه های بیشتری باشیم.

شجاعی افزود: حتی در انتخابات سال گذشته یک پرونده تخلف در سیستم قضایی استان تشکیل نشد چون از قبل تمامی توصیه ها و هشدارهای لازم داده شده بود.

وی اظهار داشت: فضای رقابت برای تمامی گروه ها و احزاب با سلیقه های مختلف فراهم است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا برای ثبت نام باید گواهی عدم سوء پیشینه خود را دریافت کنند، گفت: در این خصوص باید اطلاع رسانی کامل نیز انجام شود تا آنان کارهای خود را به روزهای آخر موکول نکنند.

استاندار خراسان شمالی بر تشکیل سفیران انتخابات نیز تاکید کرد و افزود: مدیران دستگاه ها و سازمان ها به عنوان سفیران انتخابات هستند که در بحث مشارکت حداکثری مشارکت خواهند داشت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: فرایند ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری از بیستم اسفند ماه سال جاری آغاز خواهد شد.

احمد برادران افزود: همچنین فرایند ثبت نام کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا نیز از شانزدهم فروردین ماه سال آینده است.

رییس و سخنگوی ستاد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا افزود: انتخابات رویداد ملی است، قانون مبنای عمل مجریان ستاد انتخابات است و تلاش می کنیم تا همچون سال های گذشته انتخاباتی سالم داشته باشیم.

دبیر ستاد انتخابات خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: در این دوره از انتخابات هزار و ۲۷۲ شعبه برای انتخابات ریاست جمهوری و هزار و ۲۴۹ شعبه برای شوراهای اسلامی شهر و روستا پیش بینی شده است.

هادی رجایی نیا افزود: در آخرین انتخابات استان هزار و ۹۲ شعبه برای ریاست جمهوری و هزار و ۶۲ شعبه برای شورای اسلامی شهر و روستا ایجاد شده بود.

وی دلیل افزایش شعبه ها در این دوره از انتخابات را شیوع ویروس کرونا دانست و افزود: همچنین شعبه های روستاهای کم جمعیت نیز برخلاف سال های گذشته به ازای هر سه روستا یک شعبه در نظر گرفته می شود، سال های گذشته تمامی روستاها شعبه های مستقل داشتند.

وی اظهار داشت: در دوره پنجم شورای اسلامی شهر و روستا پنج هزار و ۴۹۲ نفر به عنوان کاندیدا ثبت نام کرده بودند که برای انتخابات پیش رو باید حدود چهار  هزار و ۴۰۰ نفر ثبت نام کننده داشته باشیم.

وی افزود: تاکنون هزار و ۱۰۰ نفر گواهی عدم سوء پیشینه خود را دریافت کرده اند.

در پایان این جلسه اعضای ستاد انتخابات احکام خود را دریافت کردند.

در آخرین انتخابات برگزار شده، ۶۵۸ هزار و ۳۴۲ نفر در این استان واجد شرایط رای بودند که ۳۷۷ هزار و ۳۹ نفر در این انتخابات شرکت کردند.  

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در نواحی روستایی سکونت دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =