افزایش ۱۷ درصدی فوتی های گازگرفتگی در ۱۰ماه گذشته

تهران - ایرنا - اداره کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: میزان فوتی‌ها در استان تهران براثر گاز گرفتگی در ۱۰ ماه گذشته سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷ درصد افزایش داشته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، در این مدت ۱۲۷ مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز منواکسیدکربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده اند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ که تعداد فوت ناشی از گاز مونواکسیدکربن ۱۰۸ نفر اعلام شده بود ۱۷ درصد افزایش یافته است، از تعداد فوتی ها در۱۰ ماهه امسال ۹۸ نفر مرد و ۲۹ نفر زن بودند.

گاز منواکسید کربن(CO) گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می نامند.

وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشم ها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ تا ۲ ساعت بسته به غلظت گاز منواکسید کربن موجود در مکان، فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط می کند.

در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می شود، اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم ها در این حالت اغلب سیاهی می رود، در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود.

افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند. کودکان، سالمندان، افراد با سابقه بیماریهای قلبی - ریوی و افراد با مبتلا به بیماری های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز CO می شوند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha