سیل ورود کودکان مهاجر در مرز جنوبی آمریکا

تهران - ایرنا - هجوم فزاینده کودکان مهاجر بدون همراهی یک سرپرست بزرگسال، همزمان با محدودیت ظرفیت پناهگاه‌ها به معضلی جدی در مرز آمریکا و مکزیک تبدیل شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای اسپانیایی سی ان ان، شمار فزاینده کودکان مهاجری که بدون همراهی یک سرپرست بزرگسال به مرزهای جنوبی آمریکا در مکزیک می‌رسند، موجب افزایش هشدارها از کمبود محل اسکان موقت این کودکان تا زمان انتقال به خانواده یا اقوامشان در آمریکا شده است.

یک مقام ارشد وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا (HHS) روز پنجشنبه از بروز مشکلات در ظرفیت پذیرش و ارائه خدمات مراقبتی به کودکان مهاجر در مناطق مرزی جنوبی خبر داد.

«جالین سوالوگ» سرپرست دفتر اسکان پناهندگان (ORR) ضمن ابراز نگرانی از هجوم کودکان مهاجر زیر سن قانونی گفت، ۹۰ درصد ظرفیت تختخواب‌های مراکز نگهداری پر شده است. مشکلات این بخش به ویژه از زمان شیوع ویروس کرونا و رعایت اقدامات احتیاطی رو به وخامت رفته است.

به گفته یک مقام وزارت امنیت داخلی، تعداد مهاجران خردسال ورودی به این مناطق دائم در حال نوسان است. بر اساس اعلام اداره گمرک و مرزبانی، فقط در روز پنجشنبه بیش از یکهزار و ۲۰۰ کودک بی سرپرست به مرز جنوب غربی رسیده اند.  

سازمان گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا اعلام کرد روزانه به طور متوسط بیش از ۳۰۰ کودک مهاجر در مرز ایالات متحده و مکزیک به مراکز نگهداری منتقل می‌شوند. نیروهای مرزبانی آمریکا روز چهارشنبه از دستگیری ۳۶۰ کودک بدون سرپرست که بیشتر آن‌ها در دره ریو گراند تگزاس جنوبی در حرکت بودند، خبر داد.  

به گفته دو مقام آمریکایی، افزایش ورود افراد زیر سن قانونی از مرز آمریکا و مکزیک همزمان با محدودیت ظرفیت پناهگاه‌ها منجر به اقامت بیش از ۷۲ ساعت کودکان در بازداشتگاه‌های مرزبانی شده است.

براساس داده‌های اداره گمرک و حفاظت از مرزهای آمریکا (CBP) در ماه ژانویه سال جاری (دی/ بهمن) ۷۸ هزار و ۳۲۳ مهاجر در مرز جنوب شرقی آمریکا بازداشت شدند که از این تعداد پنج هزار و ۸۷۱ نفر آنها کودکان مهاجر بدون سرپرست بودند. این رقم بالاترین میزان ثبت شده از ژوئن ۲۰۱۹ است.

دولت آمریکا اخیرا در راستای توصیه‌ مقام‌های بهداشتی این کشور از تعلیق موقت اخراج «فوری» کودکان مهاجری که بدون همراهی یک فرد بزرگسال به این کشور وارد شده اند به منظور پایش و اطمینان از وضعیت سلامتی آن‌ها در چارچوب برنامه‌های کنترل و مهار بیماری کووید- ۱۹ خبر داد.

در اطلاعیه ای که در روزنامه رسمی «فدرال رجیستر» منتشر شد، حکم جدید با در نظر گرفتن اطلاعات مربوط به شیوع ویروس کرونا در داخل کشور و بررسی وضعیت مرزهای آمریکا در مقایسه با ماه اکتبر (مهر و آبان) صادر شده است.

در متن این اطلاعیه آمده است، دستورالعمل لغو موقت اخراج کودکان مهاجر تا تکمیل فرآیند ارزیابی سلامت عمومی  و صدور اطلاعیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) اعتبار خواهد داشت.  

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا با رونمایی از برنامه مهاجرتی خود، «آلخاندرو مایورکاس» را با عبور از سد سنا به عنوان وزیر امنیت داخلی دولت منصوب کرد، اما اخراج ادامه دار مهاجران از ایالات متحده نشان می دهد که دولت بایدن هنوز بر سازمان نظارت بر امور گمرک و مهاجرت کنترل کامل ندارد؛  سازمانی که با چند مورد اتهام نقض حقوق بشر و هدف قرار دادن نامناسب مهاجران سیاهپوست مواجه است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha