آیین معنوی قرائت دعای ام‌داوود در مسجد جامع همدان برگزار شد

همدان-ایرنا- مسوول ستاد اعتکاف استان همدان گفت: با توجه به مصوبه ستاد کرونا مبنی بر عدم برگزاری تجمع در شهرهایی با وضعیت زرد، مراسم قرائت دعای ام داوود با ظرفیت محدود و به صورت نمادین در مسجد جامع شهر همدان برگزار شد.

«مهدی صلواتیان» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اعمال ام داوود در روز شنبه نهم اسفند ماه همزمان با آخرین روز از ایام البیض و در سالروز رحلت حضرت زینب کبری (س) با حضور جمع محدودی(حدود ۳۰ نفر) در مسجد جامع همدان  برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه این مراسم همه ساله در مسجد جامع همدان با حضور بیش از ۶۰۰ نفر برگزار می شد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه همدان در شرایط زرد کرونایی قرار دارد، برای برگزاری این آیین هیچگونه فراخوان عمومی داده نشد.

مسوول ستاد اعتکاف استان همدان با بیان اینکه قرائت این دعا تا هنگام غروب آفتاب به طول می انجامد، ادامه داد: مومنان علاوه بر توجه ویژه به ماه رجب، اعمال ویژه این روز را برای تقرب بیشتر به ذات باری‌ تعالی به جا می‌آورند.

صلواتیان با بیان اینکه یکی از اعمال سفارش شده در این روز قرائت دعای ام داوود است، عنوان کرد: باتوجه به توصیه‌های بهداشتی مبنی بر عدم حضور مردم دین‌مدار در اماکن مذهبی، برای همراهی و شرکت مردم در این فریضه،‌ این دعا به شکل زنده از صدا و سیما پخش می شود.

وی با اشاره به اینکه قرائت بیش از پنج جزء قرآن کریم از جمله اعمال زیارت ام داوود محسوب می ‌شود، یادآور شد: در حدیثی از امام صادق علیه السلام درباره اهمیت اعمال ام داوود آمده است که خداوند درهای آسمان را برای آن باز می‌کند، فرشتگان به اجابت آن بشارت می‌دهند و پاداشی کمتر از بهشت ندارد و برخی از علمای مشهور شیعه چون شیخ طوسی، سید بن طاووس و علامه مجلسی گفته‌اند دعای ام‌داوود در رفع گرفتاری و برآورده ‌شدن خواسته‌ها و برداشتن ستم، مؤثر است.

مراسم ایام البیض همه ساله از سحرگاه ۱۳ رجب و به مدت سه روز در مساجد با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می شد که طی سال گذشته و امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و حفظ سلامت مردم برگزاری این آیین، لغو شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =