توجه به بهینه سازی مصرف باید به سایر امور سرایت یابد

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: بهینه سازی مصرف نباید اقدامی فصلی و دوره ای باشد و به شکل فراگیر و پایدار در جامعه باید نهادینه شود و لازم است این قابلیت به سایر حوزه ها از جمله آب و فاضلاب تسریع یابد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران، " رضا اردکانیان " در نشست سراسری بررسی روند اجرای "برق امید"" بر لزوم توسعه آداب ،اخلاق و فرهنگ مصرف بهینه به سایر عرصه ها و نهادینه سازی فرهنگ صحیح مصرف به عنوان یک کار اخلاقی و غیرقابل بازگشت در جامعه تاکید کرد.

وی ضمن قدردانی از مدیران ستادی و شرکتهای برق که برای بهینه سازی مصرف و اجرای برنامه های "برق امید" تلاش می کنند ،مصوبه هیات وزیران در این ارتباط را از وجوه اصلی این تکلیف بسیار مهم بیان کرد.

 اردکانیان برق امید را فرصتی در اختیار صنعت برق ذکر کرد تا این صنعت پیشرو با ریل گذاری مناسب ،بستر پایدار شدن مصرف بهینه انرژی در کشور را فراهم سازد.
وی تصریح کرد: چنانچه درمقیاس بزرگتر، برای مصرف انرژی چاره جویی نشود، سالانه با افزودن چند هزار مگاوات ظرفیت جدید، به مسوولیت خود در تولید دانش و ایجاد انگیزه برای اصلاح مصرف نباید بی توجه باشیم، زیرا به لحاظ شرعی و قانونی مورد مواخذه خواهیم بود.
وزیر نیرو تلقی جامعه از بهینه سازی مصرف به عنوان یک امر اخلاقی را حایز اهمیت دانست و افزود:مصرف بهینه به عنوان یک امر اخلاقی باید مورد پذیرش قرار گیرد و لازم است ابتدا خودمان به آن مقید باشیم و هرچه به مصرف صحیح  پایبند تر باشیم در حرکت جامعه به سمت مصرف صحیح ،موفق می شویم.
وی افزود: تجربه نشان داده سازمانهایی که به اصول اخلاقی پایبندترند، تاثیر گذاری بیشتری روی جامعه و اصلاح مصرف مردم دارند.
اردکانیان اضافه کرد: برای آنکه حاصل تلاشهای ما در بهینه سازی مصرف ، اقدامی فصلی و دوره ای نباشد و به عنوان یک کار فراگیر و پایدار در جامعه نهادینه شود، لازم است با نشر آداب ،اخلاق و فرهنگ مصرف صحیح این قابلیت را به سایر حوزه ها از جمله آب و فاضلاب در ستاد و مراکز استانی توسعه بدهیم و به یک جریان تبدیل کنیم.
وی، منابع انسانی را محور اصلی توسعه یافتگی ذکر کرد و با اشاره به تفاهم نامه وزارت نیرو و وزارت آموزش و پرورش، استفاده از امکانات و ظرفیت قابل توجه این دستگاه از حیث فرهنگسازی و نهادینه کردن مصرف صحیح در جامعه را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد با تداوم تلاشهای بخش برق ،ستاد توانیر و شرکتهای ذی ربط امسال تحول معنا داری را در تحقق اهداف برق امید شاهد باشیم.

به گزارش ایرنا «رضا اردکانیان» خرداد ماه امسال گفته بود: پیک یا اوج بار بطور متوسط در ۱۰ سال قبل از سال گذشته، هر سال نسبت به تابستان سال قبل آن، حدود ۵.۲ درصد رشد داشته است که از دو سال پیش با همکاری مردم در بخش‌های مختلف اعم از خانگی، صنعت و کشاورزی مدیریت مصرف آغاز شد.

وزیر نیرو افزود: نخستین سال این تمرین، ۵.۲ درصد به ۲.۹۸ درصد کاهش یافت و پارسال رکورد داشتیم و اوج بار نسبت به سال قبل فقط یک درصد افزایش پیدا کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha