صرف ۶۰۰ میلیارد تومان برای ساخت و بازسازی مدارس تهران

تهران- ایرنا- رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: ۶۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ صرف ساخت و بازسازی مدارس تهران شد.

مهراله رخشانی مهر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این باره افزود: ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان نوسازی و ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر از سوی خیرین در سال ۹۹ برای مدارس استان تهران آورده شد که این مبلغ تمام توان  سازمان نوسازی مدارس برای استان تهران بود.

به گزارش ایرنا، علی شهری مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران پیشتر با اشاره به اینکه این استان بیشترین مدارس فرسوده کشور را در خود جای داده است، گفت: بازسازی مدارس فرسوده و ساخت مدارس جدید در استان به ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. بازسازی ۲۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس فرسوده تهران بیش از ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گفته شهری، همچنین برای رسیدن این استان به شرایط استاندارد کشوری به ساخت یکهزار مدرسه ۱۵ کلاسه نیاز است که این موضوع هم بیش از ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار طلب می‌کند.

رخشانی مهر در این خصوص  ادامه داد: برای بهبود وضعیت استان تهران استفاده از تبصره های قانونی بند ز تبصره ۹ مبنی بر فروش املاک مازاد و تبدیل  آن به مدرسه بواسطه مدرسه سازی، بهترین فرصت و ظرفیت برای تهران است.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور خاطرنشان کرد: اگر استان تهران از ظرفیت فروش املاک مازاد خود برای ساخت مدرسه استفاده نکند، همیشه وضعیت مدارس این استان به همین منوال است و هیچ وقت منابع دولتی کفاف ساخت این همه مدرسه را در استان تهران نخواهد داد.

رخشانی مهر یادآورشد:بهبود وضعیت مدارس استان تهران نیازمند یک عزم جدی از سوی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانها و استان تهران، اداره کل نوسازی مدارس همراه با استانداری و شورای شهر  تهران است.

وی افزود: بواسطه این عزم جدی می توان هم از ظرفیت قانونی فروش املاک مازاد و هم از ظرفیت های قانون شوراهای آموزش و پرورش که گفته می شود عوارض شهرداری ها و انبوه سازی برای مدرسه سازی هزینه شود، بهره مند شد تا وضعیت مدارس استان تهران به این واسطه بهبود یابد.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور  پیشتر به ایرنا گفت: ۱۹.۵ درصد مدارس کشور نیازمند تخریب، بازسازی یا مقاوم‌سازی هستند. این در حالی است که تا سال ۸۲ این رقم ۷۰ درصد بود.

رخشانی مهر توضیح داد: از ۱۹.۵ درصد مدارس نیازمند تخریب، بازسازی یا مقاوم سازی ۱۲.۵ درصد نیازمند مقاوم سازی و هفت درصد نیاز به تخریب و بازسازی دارند.

رخشانی مهر با بیان اینکه بیشترین مدارس نیازمند تخریب و مقاوم سازی در استان تهران قرار دارند، ادامه داد: البته این درصد در پنج سال گذشته بیشتر از ۱۰ درصد کاهش داشته است که اگر روند رشد اعتبارات سازمان مناسب باشد، همین تعداد هم کاهش می‌یابد.

بر اساس مصاحبه پیشین ایرنا با رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، بیش از ۲۹ هزار کلاس درس در دولت تدبیر و امید تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی شده‌اند.

همچنین بر مبنای آمار سال ۸۵، در آن زمان ۳۷ درصد کلاس‌های درس موجود در کشور مستحکم و ۶۳ درصد آنها نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی شناسایی محسوب می‌شدند که تا پایان سال ۹۴، همچنان ۳۰ درصد مدارس نیازمند تخریب و بازسازی و مقاوم سازی بوده‌اند.

در حال حاضر درصد کلاس‌های درس نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی به رقم حدود ۲۰ درصد کاهش یافته؛ به اعتبار دیگر کاهش ۱۰ درصدی این مدارس نسبت به آمار  سال ۹۴ صورت گرفته است.

از آغاز دولت یازدهم تا ابتدای شهریورماه ۱۳۹۶ در مجموع ۱۷ هزار کلاس درس با اعتبار حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال تخریب، بازسازی و مقاوم سازی شد.

همچنین به طور میانگین در دولت یازدهم در هر روز حدود ۱۱ کلاس درس تخریب، نوسازی و مقاوم سازی شده است و خیرین مدرسه ساز در دولت یازدهم تا روز اول شهریور سال ۹۶ به منظور مشارکت در ساخت و توسعه فضاهای آموزشی کشور حدود ۲۶ هزار میلیارد ریال را متعهد شدند که معادل ۱۸ هزار میلیارد ریال آن تحقق یافت.

از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون نیز خیرین مدرسه‌ساز بیش از ۶۰ هزارمیلیارد ریال را متعهد شدند که بیش از ۳۸ هزار میلیاردریال آن تحقق یافته است و  با حمایت‌های ویژه دولت از خیرین مدرسه ساز و انجام به موقع تعهدات دولت، در مقابل پروژه‌های مشارکتی خیرساز نسبت به میزان معادل در دولت یازدهم رشد ۱۳۱ درصدی داشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =