ناامنی همچنان جان دانش‌آموزان نیجریه‌ای را تهدید می‌کند

تهران - ایرنا - دانش‌آموزان نیجریه‌ای که در طول یک سال گذشته چندین بار مورد حمله گروه‌های مسلح از جمله گروه‌های تروریستی «بوکوحرام» قرار گرفته‌اند، همچنان در معرض تهدید این گروه‌ها هستند و تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی از ربوده شدن ۳۱۷ دانش‌آموز دختر دیگر در این کشور است.

به گزارش ایرنا، یک دبیرستان دخترانه در منطقه «جانگبه» در شمال غرب نیجریه بامداد جمعه هدف حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفت که در پی این حمله ۳۱۷  نفر از دانش‌آموزان دختر این مدرسه ناپدید شدند.

به نقل از رسانه‌های نیجریه، «آلوتو یارو» رئیس پلیس ایالت «زامفارا» (Zamfara ) اعلام کرد که در جریان این حادثه ۵۵۰ دانش‌آموز به دست گروه‌های مسلح ربوده شده بودند که مابقی آنها موفق به فرار شدند.

در این حمله یک معلم هم به دست افراد مسلح ربوده شده است.

در طول یک سال گذشته چندین بار مراکز آموزشی و روستاهای نیجریه هدف حمله گروه‌های مسلح تروریستی بویژه بوکوحرام قرار گرفته که در جریان آنها افراد مسلح صدها دانش‌آموز بویژه دختران را ربودند.

به گزارش تارنمای فرانسوی «بی‌.بی.سی آفریقا»، به گفته یکی از معلمان، در این حمله شماری از افراد مسلح سوار بر خودرو و موتورسیکلت به این مدرسه دخترانه حمله کردند. برخی افراد مسلح لباس نیروهای امنیتی دولتی را برتن داشتند و دانش آموزان را مجبور کردند که سوار خودروها شوند.

آژانس خبری نیجریه به نقل از «ابوبکر دوران» (Abubakar Dauran) کمیسر امنیتی دولت نیجریه اعلام کرد که صدها دانش‌آموز توسط گروه‌های تروریستی ربوده می‌شوند، اما تعداد دقیق آنها مشخص نیست.

این اتفاق در حالی رخ داده که همچنان تلاش‌ها برای نجات دانش‌آموزان دبیرستان «کاگارا» و معلمان این مدرسه که چندی پیش در ایالت «نیجر» مورد حمله افراد مسلح قرار گرفتند، ‌ادامه دارد. هفته گذشته ۴۲ نفر در یکی از ایالت‌های مرکزی نیجریه ربوده شدند که ۱۷ نفر آنها دانش‌آموز بودند.

افراد مسلح در ۱۷ فوریه به یک مدرسه شبانه روزی در منطقه کاگارا در ایالت نیجر این کشور حمله کردند و ۲۷ دانش آموز و ۱۵ غیرنظامی را ربودند که ۳ معلم در بین آنها وجود داشت. افراد مسلح ۲ دانش آموز را کشتند.

«اسکای نیوز» عربی روز شنبه به نقل از مقامات نیجریه‌ای، از آزادی این ۴۲ نفر خبر داد.

به نوشته بی‌بی.سی، افراد مسلح اغلب با گروگان گرفتن دانش آموزان درخواست باج می کنند.

در ماه دسامبر گذشته نیز بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز دختر توسط افراد مسلح در نیجریه ربوده شدند که به دنبال گفت و گو آزاد شدند.

چند ماه پیش از آن هم، افراد مسلح به مدرسه‌ای با بیش از ۸۰۰ دانش آموز در ایالت «کاتسینا» حمله کردند که پس از آن شماری از دانش آموزان ناپدید شدند. در پی این حمله بوکوحرام، مسوولیت ربودن صدها دانش آموز پسر این مدرسه را برعهده گرفت.

این آدم ربایی دسته جمعی دو ماه پس از ربودن ۳۴۴ نوجوان یک مدرسه شبانه روزی توسط گروه‌های جنایتکار در ایالت «کاتسینا» در همسایگی ایالت نیجر که پس از مذاکره با مقامات، دانش آموزان پس از یک هفته آزاد شدند، انجام شد. 

در سال ۲۰۱۴ هم بیش از ۲۷۰ دختر دانش آموز توسط گروه تروریستی بوکوحرام از مدرسه ای در شمال شرقی نیجریه در شهر «چیبوک» ربوده شدند.

مناطق شمال غربی و مرکزی نیجریه از ۱۰ سال پیش تاکنون شاهد رفتارهای خشونت‌آمیز توسط گروه‌های جنایتکار شناخته شده محلی به اسم «راهزن» می‌باشد که این گروههای جنایتکار روابط قوی با گروه‌های جهادی در شمال شرقی این کشور برقرار کرده‌اند. 

گروه تروریستی بوکوحرام تاکنون در چندین نوبت با حمله به مراکز آموزشی و روستاهای نیجریه صدها دانش آموز را ربوده‌اند. مقامات محلی احتمال دست داشتن این گروه تروریستی که با داعش نیز اعلام همبستگی کرده است را بعید نمی‌دانند.

در طول یک دهه گذشته و در پی حملات شبه‌نظامیان بوکوحرام دستکم ۳۵ هزار نفر در نیجریه کشته، دو میلیون نفر آواره و بی‌خانمان و صدها نفر ربوده و ناپدید شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha