سالانه بیش از ۳ میلیارد تست آزمایشگاهی در ایران انجام می شود

تهران - ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران گفت: سالانه بیش از سه میلیارد تست آزمایشگاهی در کشور انجام می شود و سالانه ۲ بار ایرانیان به آزمایشگاه ها مراجعه می کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد صاحب الزمانی روز شنبه در یک نشست خبری که در محل انجمن برگزار شد، در این خصوص توضیح داد: ۷۰ درصد بیماری ها با تشخیص آزمایشگاهی درمان می شوند و اکنون بیش از ۶ هزار آزمایشگاه طبی در کشور فعالیت می کنند که سه هزار و ۵۰۰ آزمایشگاه خصوصی است و ۸۰ درصد مراجعان سرپایی به این آزمایشگاه های خصوصی مراجعه می کنند.

وی اظهار داشت: هزینه های آزمایشگاه ها و درآمد آنها باید متناسب باشد که نیازمند واقعی بودن تعرفه ها است. اکنون به دلیل واقعی نبودن سرانه سلامت شهروندی، تعرفه ها نیز واقعی نیست. سرانه سلامت کشور باید متناسب با وضعیت سبد خانوارها تعیین شود تا مردم نیز بتوانند از خدمات مطلوب و باکیفیت بهره مند شوند.

صاحب الزمانی با بیان اینکه برای واقعی بودن تعرفه های آزمایشگاهی باید شورایی تشکیل شود، تصریح کرد: از وزارت بهداشت انتظار می رود به عنوان سیاست گذار سلامت با آزمایشگاه های تشخیص طبی و انجمن های علمی و تخصصی مشورت کند. اکنون آیین نامه آزمایشگاه ها مشکل دارد و باید از صاحبان اصلی برای مدیریت این مراکز نظرخواهی شود.

ستاد کرونا کمیته آزمایشگاهی ندارد

وی ادامه داد: ستاد ملی مقابله با کرونا کمیته آزمایشگاهی ندارد و به همین دلیل تعرفه هایی مانند پی سی آر واقعی نخواهد بود و لازم است ستاد ملی کرونا انجمن های علمی و تخصصی را نیز در تصمیم گیری ها دخیل کند.

صاحب الزمانی با انتقاد از نواقص پرونده الکترونیک سلامت، گفت: در حال حاضر پرونده الکترونیک سلامت از طریق اطلاعات آزمایشگاهی، داروخانه ها و غیره برای مردم تشکیل می شود در حالی که آزمایشگاه زنجیره نیست و باید نظارت دقیق در این زمینه صورت گیرد تا در حق مردم ظلم نشود.

انجام تست کرونا در مطب ها نیازمند توجه بیشتر

سید قاسم مصطفوی دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران نیز گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا باید به بحث نمونه گیری کرونا در اماکنی مانند ایستگاه های مترو مطب ها توجه بیشتری کند.

مصطفوی به مشکلات آزمایشگاه ها و هزینه های سنگین آنها در این شرایط اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر هزینه دستگاه ها، تست ها و ابزار و وسایل آزمایشگاه ها درصد بالایی افزایش یافته که در توان بسیاری از آزمایشگاه ها نیست و آنها رو به ورشکستگی هستند، با توجه به اینکه آزمایشگاه ها از مراکز مهم برای سلامت مردم هستند، باید مسوولان تسهیلاتی را برای آنها در نظر بگیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha