۳۹۵۷ قطعه پالایشگاهی در پالایش نفت بندرعباس ساخته شد

بندرعباس- ایرنا- بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: در نیمه نخست امسال افزون بر ۹۳ کالای پالایشگاهی به تعداد کل ۳ هزار و ۹۵۷ قطعه توسط سازندگان داخلی در این شرکت ساخته و مورد تایید قرار گرفته است.

هاشم نامور روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهارداشت: در سال گذشته نیز افزون بر ۲۸۱ کالا پالایشگاهی به تعداد کل ۱۴ هزار و ۳۰ قطعه با حمایت از سازندگان داخلی توانمند، ساخته و مورد تایید قرار گرفت.
وی ادامه داد: در راستای حمایت از ساخت و توان داخلی و هم‌چنین استفاده از امکانات و ظرفیت‌های پالایشگاه، در مجموع تاکنون افزون بر ۵ هزارو ۹۳ قلم کالا به تعداد ۵۵۵ هزار عدد برای نخستین بار و بدون نقشه اولیه و با تکیه بر دانش و توان متخصصان پالایشگاه نفت بندرعباس و همچنین تولید کنندگان داخلی ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است.
به گفته مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس،  بسیاری از این اقلام ساخته شده جزو قطعات و تجهیزات مهم و حیاتی صنعت پالایش نفت است که با اقدامات صورت گرفته در راستای خودکفایی و بومی‌سازی قطعات استمرار تولید را شرکت پالایش نفت بندرعباس تضمین می‌کند.
نامور شرکت پالایش نفت بندرعباس را یکی از شرکت‌های پیشرو در اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری برای کاهش وابستگی به سازندگان کالاهای خارجی معرفی کرد و ابرازداشت: حمایت از ساخت قطعات در داخل کشور در سال گذشته علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، قطع وابستگی به خارج کشور، تامین به موقع قطعات و کاهش خطرهای عملیاتی فرآیند تولید، موجب انتقال و بومی‌سازی فناوری، توسعه دانش فنی و اشتغال و هم‌چنین صرفه‌جویی به ارزش بیش از ۹ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال شد.
وی افزود: البته در ادامه سیاست حمایت از تولیدکنندگان داخلی بسیاری از نیازهای پالایشگاه نیز با اعتماد به توان داخل از سازندگان داخلی تامین می‌شود که تاکنون افزون بر ۳۵ هزار و ۹۳۹ قلم قطعه به تعداد کل ۲۰ میلیون و ۵۰۳ هزار عدد از طریق خرید از سازندگان داخل کشور تامین شده است.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس خاطرنشان کرد: حمایت از توان ساخت داخل در راستای اجرای استراتژی‌های داخلی این شرکت همسو با سیاست‌های کشور مبنی بر حفظ منابع و صیانت از سرمایه‌های ملی و اتخاذ روش‌های موثر در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی و جهش تولید با هدف ایجاد بهبود در فرآیندهای عملیاتی و استمرار تولید اجرا شده است.
نامور یادآور شد: از جمله اقدامات صورت گرفته برای مدیریت قطعات با نگاه تامین، بومی سازی و ساخت داخل، استفاده از امکانات موجود برای تجمیع خریدها با اولیت بندی های لازم به شکل قرارداد باز فرآیند ساخت داخل بوده که از مهم‌ترین اهداف آن حمایت از تولیدکنندگان و سازندگان توانمند داخلی است.

پالایشگاه نفت بندرعباس به عنوان مدرن‌ترین پالایشگاه نفت خام و تنها پالایشگاه تصفیه نفت خام سنگین ایران با ظرفیت پالایش ۳۵۰ هزار بشکه در روز در حال حاضر حدود ۱۸ درصد پالایش نفت خام و به تبع آن تامین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور را تولید و با این ظرفیت علاوه بر هرمزگان، فرآورده‌های مورد نیاز ۶ استان از جمله سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر و خراسان جنوبی در این پالایشگاه تولید می‌شود.

گازمایع، بنزین موتور، سوخت جت (ATK)، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره محصولات اصلی پالایشگاه نفت بندرعباس را تشکیل می‌دهند و در کنار آنها وکیوم باتوم، وکیوم سلابس، گوگرد، لوبکات سنگین، آیزوریسایکل و حلال ۴۰۲ نیز فرآورده‌های ویژه تولیدی در این پالایشگاه را تشکیل می‌دهند.

هم اکنون خوراک این پالایشگاه شامل نفت خام سبک جزیره هنگام، نفت خام سنگین انتقالی از جزیره خارک و میعانات‌گازی از منابع گازی سرخون و عسلویه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha