۹ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۸
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84244591
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

درگذشت هنرمند کویتی پس از تزریق واکسن کرونا

تهران – ایرنا – بر اساس اعلام رسانه های کویت، تزریق واکسن کرونا موجب مرگ «مشاری البلام» هنرمند تئاتر و نمایش این کشور شد.

به گزارش ایرنا، تارنمای روزنامه «القبس» چاپ کویت روز شنبه در این باره نوشت: این هنرمند که به علت ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری بود، پس از دریافت واکسن کرونا جان خود را از دست داد.

القبس به نام تجاری واکسن تزریق شده اشاره نکرده است اما برخی منابع رسانه ای اعلام کردند که مشاری البلام پس از دریافت نخستین دز از واکسن «فایزر» درگذشت.

البلام از هنرمندان معروف کویت در حوزه تئاتر و سینما بود.

با آغاز واکسیناسیون در برابر کووید۱۹ گزارش‌هایی از عوارض جانبی موقت مانند سردرد و تب انتشار یافت و در موارد نادری نیز واکنش های آلرژی گزارش شد.

بسیاری از کسانی که دو واکسن مدرنا و فایزر را دریافت کردند، عوارضی مانند درد در محل تزریق، سردرد یا گیجی را تجربه کردند که عوارض جدی محسوب نمی‌شوند. این دو واکسن بخشی از RNA را که حاوی کدهای پروتئین تاجدار ویروس است، به بدن وارد کرده و در نتیجه سیستم ایمنی نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

در انگلیس نیز سه میلیون واحد از واکسن استرازنکا به شهروندان تزریق شده و در هر میلیون واحد حدود ۴ هزار مورد منجر به گزارش عوارض جانبی غیرجدی شده است. در حالی که بر اساس نتایج آزمایشات بالینی انتظار می‌رفت که نیمی از دریافت‌کنندگان واکسن دچار عوارضی مانند سردرد، گیجی و درد محل تزریق شوند. البته بر اساس همین اطلاعات انتظار می‌رود عوارض جانبی تزریق دوم واکسن خفیف‌تر از اولین واحد باشد.

به گفته «هلن چو» یکی از محققان دانشگاه واشنگتن، در آزمایش های بالینی واکسن فایزر ۷۵ درصد از داوطلبان علایم سیستمی مانند سردرد، تب و لرز داشتند. در حالی که تنها ۳۴ درصد از داوطلبان ۱۸ تا ۴۹ ساله آزمایش واکسن سرماخوردگی در آزمایش های بالینی دچار این نوع علایم سیستمی شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha