ابتلای ۳۰ درصد دانشجویان دانشگاه تهران یا خانواده‌های آنها به کرونا

تهران- ایرنا- معاون دانشجویی دانشگاه تهران از فوت ۶ دانشجوی این دانشگاه بر اثر ابتلا به کرونا ویروس خبر داد و گفت: حدود ۳۰ درصد دانشجویان یا خانواده‌های آنها به بیماری کرونا مبتلا شده اند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه تهران، سعید حبیبا با تشریح فعالیت‌های دانشجویی دانشگاه تهران در دوران شیوع کرونا افزود: این ویروس به نوعی تمام بشریت را تحت‌الشعاع خود قرار داد و مجبور به تغییر روش زندگی فردی و اجتماعی خود شدند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کرونا تمامی حوزه آموزشی، شخصی و خانوادگی را تحت‌الشعاع قرار داده، دانشجویان را نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده و حتی در عرصه حوزه دانشجویی ۶ نفر از دانشجویان را از دست دادیم، اما مشکلات ایجاد شده باعث نشد پیشرفت و توسعه در عرصه علم و دانش را متوقف کنیم. همچنان که در عرصه کرونا مسائل حیاتی تعطیل نشد، آموزش و پژوهش هم تعطیل نشد.

حبیبا ارزیابی سلامت و صدور گواهی سلامت برای تمامی دانشجویان متقاضی خوابگاه را از جمله کارهای انجام شده در مرکز بهداشت عنوان کرد و افزود: کار مناسب دیگر انجام تست اختصاصی کرونا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در آزمایشگاه تشخیص طبی دانشگاه تهران و تهیه و استفاده از کیت‌های تشخیص سریع کرونا است که هم‌اکنون در حال انجام است.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران به بیان اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت پرداخت و افزود: در عرصه بهداشت و درمان که حوزه وسیع و گسترده‌ای است، یکی از مهم‌ترین اقدامات از ابتدای شیوع ویروس کرونا توسط این حوزه، رصد کردن مسافرت دانشگاهیان به دانشگاه‌های مختلف دنیا و نیز دانشجویان خارجی بود که از کشورهای مختلف دنیا به ایران می‌آمدند.

وی در بحث اطلاع‌رسانی با هدف کنترل شیوع کرونا گفت: واحد بهداشت دانشگاه ده‌ها بنر در اماکن مهم و پرتردد دانشکده‌ها و پردیس‌ها نصب کرد و صدها پوستر و بروشور آموزشی در خوابگاه‌ها و ساختمان‌های مرکزی توزیع و پیام‌های متعددی از طریق اتوماسیون و ایمیل برای همکاران ارسال شد.

حبیبا تأکید کرد: با برگزاری نشست‌های تخصصی با کارشناسان، مدیران، مسئولان درمانگاهی و پزشکان برای تدوین پروتکل‌ها و رویه‌های پیشنهادی، پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا در سطح دانشگاه تدوین شد که مورد استقبال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز قرار گرفت. با آغاز پاندمی کرونا در حد توان مواد ضدعفونی‌کننده و تب‌سنج تهیه و در اختیار واحدهای پرتردد دانشگاه قرار گرفت تا در شروع کرونا فضای روانی تا حدودی تعدیل شود.

وی گفت:‌ تشکیل تیمی متشکل از ۴۰ نفر رابط بهداشتی واحدها، مدیریت‌ها و دانشکده‌های دانشگاه برای اطمینان از انجام اقدامات و امور مرتبط با کرونا، انجام سه دوره کامل بازدیدهای بهداشتی از تمام اماکن خوابگاهی، اداری و آموزشی، نظارت بر عملیات گندزدایی در دانشگاه و نظارت و بازرسی در عرصه‌های مختلف آزمون‌های سراسری، کارشناسی ارشد، دکتری و آزمون‌های زبان انگلیسی و بسندگی زبان عربی که با رعایت پروتکل‌ها به‌درستی برگزار شد، از دیگر اقدامات انجام‌شده در یک سال کرونایی در معاونت دانشجویی است.

حبیبا در بحث تشخیصی، درمانی و پیگیری وضعیت درمانی و بهبودی مبتلایان به بیماری در دانشگاه، توضیح داد: این مهم با راه ‎اندازی امکان ثبت اطلاعات دانشگاهیان مبتلا در سایت مرکز بهداشت و حضور تیم‌های سیار مرکز بهداشت (پزشک و پرستار) در دانشگاه به‌منظور کنترل وضعیت سلامت همکاران و راه‌اندازی تست سرولوژی تشخیص کرونا با انجام ۷۰۰ مورد آزمایش و راه‌اندازی نمونه‌گیری تست پی سی آر با همکاری علوم پزشکی تهران، امکان‌پذیر شد.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران درباره اقدامات حوزه آموزش دانشجویان دانشگاه نیز اظهار داشت: کرونا علاوه بر جسم، سلامت روان بسیاری از دانشجویان و کارمندان را هم تحت‌الشعاع قرار داد، لذا مرکز مشاوره برای حفظ کارکردهای آموزشی دانشجویانی که امکان تهیه تجهیزات کمک آموزشی هوشمند برای آموزش مجازی را نداشتند و  این مسئله منجر به محرومیت از استفاده کلاس‌های مجازی این دانشجویان شده بود، دست به کار شد و توانست مشکلات آنها را بهبود بخشد. حفظ کارکردهای آموزشی دانشجویان به‌ویژه دانشجویان کم‌بضاعت وظیفه دیگری بود که به‌خوبی به انجام رسید. از محورهای این اقدامات تهیه و توزیع ۱۸۹ تبلت در بین دانشجویان بازمانده از آموزش مجازی است.

وی یکی از اقدامات بسیار مؤثر در ترم کرونایی را توسعه مشاوره برخط و تلفنی در ترم کرونایی عنوان کرد و گفت: با توجه به ترم مجازی و دسترسی نداشتن بسیاری از دانشجویان به خدمات حضوری، فعالیت‌های واحد مشاوره تلفنی گسترش پیدا کرد؛ به‌گونه‌ای که دانشجویان قادر به بهره‌گیری از خدمات مشاوره تلفنی روزانه از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ هستند. همچنین فعالیت‌های مشاوره برخط گسترش پیدا کرد؛ به نحوی که دانشجویان روزانه قادر به بهره‌گیری از خدمات مشاوره برخط نیز هستند که این روش با استقبال دانشجویان مواجه شده است.

وی اظهار داشت: ارتقای سواد سلامت روان دانشجویان با برگزاری وبینارهای سلامت روان از اقدامات مرکز مشاوره است که دانشجویان سراسر کشور می‌توانند ساعت ۱۶ تا ۱۸ از طریق لینک مستقیم و گزینه مهمان در وبینارها شرکت کنند. تاکنون ۱۰۷ وبینار تخصصی برگزار شده و تعداد شرکت‌کنندگان ۸۵۶۰۰ نفر به ساعت است.

حبیبا درباره نتایج به دست آمده از طرح همدلی در دانشگاه تهران نیز گفت: ۶ دانشجو بر اثر بیماری کرونا فوت شدند و حدود ۳۰ درصد دانشجویان و یا خانواده‌های آنها به این بیماری مبتلا شدند. بیش از ۳۱ درصد دانشجویان نیز از ابتلای خود و یا خانواده به بیماری کرونا ابراز نگرانی شدید کردند.

وی افزود: بیش از ۲۰ درصد از دانشجویان به دلیل شرایط ناشی از کرونا و مشکلات شدید اقتصادی ناشی از آن دچار غمگینی شدید شده‌اند که این مسأله مسئولیت ما و خانواده‌ها را مضاعف می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =