طرح خدمات مرجع مجازی در کتابخانه های البرز آغاز به کار کرد

کرج - ایرنا - سرپرست اداره کل کتابخانه های البرز گفت: طرح خدمات مرجع مجازی با هدف تامین نیازهای پژوهشی اعضا در این استان آغاز به کار کرد.

هادی آشتیانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از جمله خدمات قابل ارائه در کتابخانه‌های عمومی، خدمات مبتنی بر وب به ویژه دسترسی به منابع الکترونیکی، پایگاه‌ اطلاعاتی و مقالات فارسی و لاتین، خدمات مرجع مجازی و ارائه مشاوره‌های اطلاعاتی است.

وی اضافه کرد:ارائه این خدمات مستلزم وجود دسترسی آنلاین و یا آفلاین به منابع غیرکتابی و الکترونیکی بوده که در نتیجه با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فضای فیزیکی کتابخانه‌ها، در ارتقاء کیفی خدمات کتابخانه‌های عمومی نیز این طرح بسیار موثر و اثربخش خواهد بود.

وی تصریح کرد: به همین منظور و با هدف فراهم‌سازی دسترسی متمرکز اعضا کتابخانه‌های عمومی و مراجعان به پایگاه‌ها و منابع الکترونیکی، اقدامات و برنامه‌ریزی‌هایی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور صورت پذیرفته که طی آن طرح خدمات مرجع مجازی در تعدادی از کتابخانه‌های عمومی منتخب در استان اجرایی می‌شود.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اظهار داشت: این طرح به منظور تامین نیازهای پژوهشی و مطالعاتی اعضا، دانشجویان و پژوهشگران البرزی بوده و جامعه هدف  می‌توانند موضوعات درخواستی خود را از طریق تماس تلفنی، ایمیل و یا به صورت حضوری از کتابخانه‌های معین دریافت نمایند.

آشتیانی تاکید کرد: در فاز اول این طرح ، کتابخانه های امیرکبیر و علامه حلی کرج، کتابخانه امام باقر(ع) نظرآباد، کتابخانه الهادی ساوجبلاغ و کتابخانه علامه امینی فردیس به عنوان کتابخانه‌های ارائه دهنده این خدمات معرفی که علاقه‌مندان و محققان می‌توانند از طریق تماس تلفنی از نحوه دقیق ارائه این خدمات اطلاع یابند.

گفتنی است به منظور دسترسی اعضا و کتابخوانان به کتاب و منابع مطالعاتی مورد نیاز، طرح «پیک کتاب»؛ تحویل کتاب‌های درخواستی درب منازل نیز مدتی است در تعدادی از کتابخانه‌های عمومی استان در حال اجراست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha