انتخابات شرکتهای سهام عدالت بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور است

زنجان - ایرنا - مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان گفت: انتخابات شرکتهای استانی سهام عدالت به‌ عنوان بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور است که پس از آن سهام عدالت مشمولین غیرمستقیم، توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مدیریت می‌شود.

ابوالفضل عباسچیان روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا زمان برگزاری این انتخابات را ۲۳ اسفند ماه اعلام کرد و افزود: شرایط نامزدی برای حضور در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باید توسط سازمان بورس تایید شود.

وی یادآورشد: روند تایید این افراد، مانند هر شرکت بورسی دیگر است به طوریکه شایستگی حرفه‌ای و تخصصی این افراد، از سوی سازمان بورس تایید و مراحل احراز شرایط، طی می شود.

 مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان، در خصوص فراخوان، برای حضور افراد حرفه‌ای به عنوان نامزد این انتخابات اظهار داشت: با هماهنگی دانشگاه‌ها و اتاق بازرگانی، اطلاع‌رسانی لازم برای ثبت‌نام افراد مجرب متخصص، که حائز شرایط و شایستگی لازم، هستند، انجام شد تا فرصت ثبت‌نام برای انتخابات را داشته باشند.

 عباسچیان با بیان اینکه، مشخصات داوطلبان نامزدها، توسط سازمان بورس، در همان سایتی که سهامداران غیرمستقیم، می‌توانند رای خود را ثبت ‌کنند، بارگذاری و در معرض دید همه مخاطبان قرار می‌گیرد، افزود: بنابراین معرفی از طریق سایت سازمان بورس و پس از تایید صلاحیت، انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نامزدها در این مدت، می‌توانند درباره سوابق‌ کاری و تخصص‌های خود، در فضای مجازی، اطلاع رسانی کنند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان، با تاکید بر اهمیت  شرکت واجدین شرایط در بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور، به ارزش اولیه مبلغ سهام تخصیص یافته و ارزش روز آن سهام اشاره کرد و گفت: طبق دستورالعمل، ارزش اولیه مبلغ سهام تخصیص یافته به هر فرد حداکثر یک میلیون تومان و برای هر خانوار نیز حداکثر پنج میلیون تومان تعیین شده بود و بنابراین بر اساس تعداد افراد ثبت نام شده، ارزش اولیه سهام تخصیص یافته به مشمولین استان زنجان در آن زمان، ۴۱۷ میلیارد تومان بود.

عباسچیان با بیان اینکه این رقم، امروز نزدیک به هفت هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، افزود: ارزش روز سهام، رقم بسیار قابل توجه و تاثیرگذاری است که هم در سطح استان و هم در سطح ملی، برای توسعه کمک خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: شرط تحقق این مهم در توسعه، انتخاب هیات مدیره‌ با تجربه و متخصص، برای شرکت‌های سهام عدالت است تا بتوانند از این منابع، به نحو شایسته در راستای توسعه استان، استفاده کنند.

 مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان، با بیان اینکه از مجموع ۷۹۲ هزارو ۵۵۹ نفر مشمولین نهایی سهام عدالت استان، ۴۱۱ هزار و ۶۱۷ نفر معادل ۵۲ درصد، روش مستقیم و ۳۸۰ هزار و ۹۴۲ نفر روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند گفت: لزوم شرکت همه سهامداران واجد شرایط (انتخاب کنندگان روش غیر مستقیم) در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت، بر کسی پوشیده نیست.

به گفته عباسچیان، افرادی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود، انتخاب کرده‌اند، نیازی به شرکت در این انتخابات ندارند.

وی یادآوری کرد: افرادی که در موعد مقرر، نسبت به انتخاب یکی از ۲ روش مستقیم و غیر مستقیم مدیریت سهام خود اقدامی نکرده‌اند، به صورت پیش‌فرض در سیستم، روش غیر مستقیم برای آنها انتخاب شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان افزود: این انتخابات با حضور ۳۸۰ هزار و ۹۴۲ نفر از جمعیت حدود یک میلیون و ۵۰ هزار نفری استان زنجان برگزار می شود.

عباسچیان با تاکید بر لزوم آگاه‌سازی مردم نسبت به اهمیت این انتخابات افزود: رسالت ما این است که مردم را در خصوص اهمیت این انتخابات بسیار مهم آگاه کنیم، تا بتوانند از این پس، ضمن اینکه خودشان سرنوشت سهام شرکت ها را رقم می‌زنند، سهامداری این شرکت را هم در آینده، انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه عملکرد شرکت‌های سهام عدالت به اعضای هیات مدیره،بستگی دارد، گفت: از این پس مدیریت سهام عدالت مشمولین غیرمستقیم، توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام می‌شود و سهامداران، بعد از انتخابات و تشکیل هیات مدیره، دیگر نمی‌توانند، بابت عملکرد این شرکت‌ها از کسی گله‌ای داشته باشند، چون انتخاب افرادی که شرکت ها را اداره می‌کنند، به واسطه حضور و یا عدم حضور سهامداران در انتخابات، است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان با بیان اینکه به منظور اطلاع رسانی به افراد واجد شرایط، با پیامک و برای دسترسی به شماره همراه، از طریق شماره حساب آنها، به بانک‌ها مراجعه کردیم، تصریح کرد: اما متاسفانه بسیاری از آنها یا شماره همراه نداشتند و یا آن را تغییر داده بودند.

عباسچیان ‌افزود: از طریق مطبوعات، فضای مجازی و صدا و سیما به همه سهامداران اعلام کردیم در خصوص به‌روزرسانی اطلاعات خود، اقدام کنند تا از این پس شرکت ها بتوانند دسترسی دقیق و راحت‌تری به سهامداران عدالت، داشته باشند.

وی به نحوه برگزاری و نیز شرایط خاص رای دهندگان این انتخابات هم اشاره کرد و افزود: این انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود چراکه برگزاری مجامع به صورت حضوری امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان در این شرایط کرونایی، برای ۳۰ میلیون نفر سهامدار در کل کشور، مجمع حضوری در استان‌ها برگزار کرد.

عباسچیان با تاکید بر اینکه برای حضور در انتخابات الکترونیکی، همه سهامدارانی که روش مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، باید سجامی باشند، گفت: شرط اول رای دادن ثبت نام در سامانه سجام است.

وی یادآور شد: از ۳۸۰ هزارو ۹۴۲ نفری که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نفر معادل ۶۶ درصد، در استان زنجان، سجامی شده‌اند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان با اشاره به انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استان زنجان، در تاریخ ۲۱ اسفند، ‌افزود: از آن دسته از مشمولینی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌ ولی هنوز در سامانه سجام ثبت نام نکرده‌اند، درخواست می‌شود هرچه سریعتر و تا حدامکان، با استفاده از بستر فضای مجازی و اینترنتی، درسامانه سجام ثبت نام کنند

عباسچیان تعداد ثبت نام کنندگان جهت عضویت در هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری استان را تا کنون ۴۷ نفر اعلام کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =