هیچگونه اعزام زمینی و هوایی از خوزستان به عتبات صورت نگرفته است

تهران - ایرنا - مدیر حج و زیارت استان خوزستان گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از اسفند سال گذشته تاکنون، همه اعزام‌های زمینی و هوایی به عتبات عالیات از طریق این استان متوقف شده و هیچ اعزامی انجام نگرفته است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی حج و زیارت، ناصر حویزاوی روز شنبه با بیان این مطلب افزود: طی همین مدت دستورالعمل های بهداشتی توسط همکاران در ستاد مرکزی سازمان حج و زیارت، کارشناسان وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر برای طرح اعزام کنترل شده به عتبات عالیات تدوین و از طریق وزارت امور خارجه برای طرف عراقی ارسال شد تا تبدیل به یک تفاهمنامه مشترک برای اعزام ها شود.

وی اظهار داشت: همچنین کلیات این طرح پیشنهادی و دستورالعمل بهداشتی تدوین شده و برای اعزام زائران از طریق سازمان مرکزی حج و زیارت به وزارت بهداشت و کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونای کشور نیز ارسال شد تا در قالب طرحی مشخص در این ستاد مطرح و در صورت تصویب، اعزام ها بر اساس شرایط درج شده در دستورالعمل اجرایی شود.

حویزاوی تصریح کرد: اکنون نیز با توجه به شرایط اپیدمی کرونا همچنان این روند ادامه دارد و هیچگونه اعزام زائر تحت پوشش و سازماندهی سازمان حج و زیارت انجام‌ نمی شود.

وی به بخش هایی از دستورالعمل تهیه شده برای اعزام اشاره کرد و گفت: در صورت انجام تفاهم، اعزام به صورت محدود است ضمن آنکه از شهرهای قرمز و نارنجی و اعزام متقاضیان دارای بیماری زمینه ای انجام نمی شود و توجه به میانگین سنی زائران و ارائه جواب منفی تست کرونا برای ثبت نام برخی از مهمترین بندهای این دستورالعمل است.

حویزاوی در زمینه ترددهای انجام شده از مرزهای ایران و عراق گفت: همانطور که طبق روال جاری تردد مسافران ایرانی و تجار به سایر کشورهای همسایه از مرزهای مختلف زمینی و هوایی تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان انجام می شود، تردد ایرانیان و عراقی ها از مرزهای دو کشور نیز در قالب های غیر زیارتی انجام می گیرد و این ترددها هیچ ارتباطی به اعزام های سازمان یافته و تحت نظارت سازمان حج و زیارت نداشته است.

مدیر حج و زیارت استان خوزستان با اشاره به شیوع مجدد ویروس کرونا در استان گفت: کارگزاران و پرسنل سازمان حج و زیارت با توجه به شرایط نامساعد کرونایی این استان در یک هفته اخیر بیش از ۲۵۰ هزار ماسک بهداشتی و مقادیری مواد ضدعفونی رایگان در بین مردم توزیع کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه اقلام بهداشتی پیشگیرانه از کرونا در مناطق محروم و نقاط آلوده کرونایی خوزستان توزیع شده، افزود: کارگزاران و همکاران سازمان حج و زیارت در بحران و هر زمانی که مردم نیاز به کمک دارند وارد عمل شده و در جریان کرونا هم با توجه به تعطیلی سفرهای زیارتی و مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا در این بحران در عرصه کمک به مردم حضور داشته و همچنان هم فعال هستند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =