مبارزه با دشمنان امنیت در مرزها، دستور کار مشترک تهران-اسلام‌آباد

اسلام‌آباد - ایرنا - مشاور سابق امنیت ملی پاکستان هماهنگی تهران و اسلام‌آباد برای مراقبت از مرزهای مشترک را اطمینان بخش دانست و تاکید کرد: مقابله با دشمنان صلح، تروریسم و اشرار در نوار مرزی هدفی است که ایران و پاکستان آن را دنبال می‌کنند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، ژنرال «ناصر خان جنجوعا» در حاشیه سمینار «طرح اقتصادی سی پک و بلوچستان» در اندیشکده مطالعات راهبردی اسلام‌آباد طی گفت وگو با خبرنگار ایرنا، حفظ امنیت منطقه بلوچستان در ایران و پاکستان و وضعیت پایدار در مرزها را هدف مشترک دو کشور همسایه توصیف کرد.

ژنرال جنجوعا به عنوان مشاور امنیت ملی پاکستان مرداد ۹۵ و دیماه ۹۶ دو سفر رسمی به ایران انجام داد و طی مدت فعالیت خود میزبان هیات‌های مختلف بلندپایه کشورمان در اسلام‌آباد نیز بود. 

وی که از مهر ۱۳۹۲ تا آبانماه ۱۳۹۴ فرماندهی جنوب ارتش در ایالت بلوچستان را برعهده داشت و سپس تا اوایل تیرماه ۱۳۹۷ به عنوان مشاور امنیت ملی پاکستان خدمت کرد، افزود: ایران و پاکستان قربانی اقدامات مخرب برخی عناصر در مرزهای مشترک هستند. به همین دلیل برخی اقدامات برای حفاظت از مرزها مانند حصارکشی بسیار حائز اهمیت است.

ژنرال ناصر خان اظهار داشت: ما هرگز نمی‌خواهیم اشرار و دشمنان صلح مرتکب اقدامی علیه منافع ایران شده و سپس به پاکستان بگریزند و یا اینکه باعث سوء تفاهم میان دو کشور شوند.

وی تاکیدکرد: علاقه و محبت خاصی میان مردم ایران و پاکستان وجود دارد، دولت‌های دو کشور نیز در بحث مدیریت مرزی هماهنگ هستند و ما معتقدیم که هیچ کمبودی در مسیر همکاری‌های تهران و اسلام‌آباد وجود ندارد.

مشاور سابق امنیت ملی پاکستان افزود: حصارکشی مرزهای ما با ایران اقدامی قاطع علیه اشرار، قاچاقچیان موادمخدر و قاچاقچیان انسان تلقی می‌شود، زیرا عناصر تروریستی و اشرار همواره درصدد تخریب فضای امن و آرامش در مرزهای دو کشور هستند.

ناصر خان جنجوعا همچنین طی سخنرانی در سمینار اندیکشده مطالعات راهبردی اسلام‌آباد تاکید کرد: اهمیت استراتژیک پاکستان در بلوچستان نهفته و این هدف فقط از طریق صلح، توسعه و حفظ امنیت در ایالت بلوچستان قابل دستیابی است.

وزیر کشور پاکستان هفته گذشته در جریان بازدید از دو گذرگاه مرزی مشترک با ایران اقدامات امنیتی در این مناطق، روند حصارکشی و فعالیت‌های تجاری را مورد بررسی قرار داد.

وی تاکید کرد: دولت پاکستان مصمم به تحکیم دوستی با جمهوری اسلامی ایران است و با هدف تقویت هرچه بیشتر امنیت مرزهای مشترک، تسهیل تجارت و احداث بازارچه‌های مرزی را در دستور کار قرار داده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =