۱۲ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۵
کد خبرنگار: 2198
کد خبر: 84244257
۰ نفر

برچسب‌ها

جولان سگ‌های ولگرد در سطح شهر زنجان

زنجان - ایرنا - شماری از مردم شهر زنجان از پرسه زدن و تردد آزادانه سگ‌های بلاصاحب در سطح شهر ابراز گله و نارضایتی کرده و اظهار داشتند: زندگی حق مخلوقات خداوند است و کسی نباید این حق طبیعی را از موجودات زنده بگیرد اما وجود سگ‌ها در سطح شهر آرامش و امنیت شهروندان را به هم می‌زند.

این افراد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشتند: سگ های ولگرد برای یافتن غذا و سیر کردن شکم، مدام درحال پرسه زدن و سرک کشیدن به زباله های رها شده در مقابل منازل مسکونی هستند که این موضوع حس ترحم افراد را بر می انگیزد و در این میان اگر حمایت‌ها از این گونه جانوری به صورت مدیریت شده نباشد در این صورت جمعیت آنها در مدت کوتاه چند برابر شده و سلامت، امنیت و آرامش جامعه و مردم را برهم خواهد زد.

یک شهروند زنجانی گفت: آمد و شد آزادانه سگ‌های ولگرد و بلاصاحب، یک تهدید جدی بر سلامت و آسایش مردم و برهم زننده امنیت و آرامش جامعه است و به حتم پرسه زدن آنها در کوچه و پس کوچه ها، خیابان ها و بوستان های شهر با خطرات و تهدیدهایی همراه است که باید جمع آوری شوند.

رحمان مرادی افزود: برخی اوقات سگ‌های ولگرد به صورت گله‌ای در سطح شهرک های اقماری زندگی می‌کنند که افراد با مشاهده و ترس از هجوم آنها به خود می‌لرزند پس لازم است بی آنکه آسیبی به این مخلوقات خداوندی وارد آید از سطح شهر جمع آوری شده و در مکانی امن و ایمن نگهداری شوند.  

یک شهروند دیگر نیز گفت: پرسه زدن وقت و بی وقت سگ‌های بلاصاحب و سرگردان در سطح شهر خطر حمله به مردم را در پی دارد و از سویی نیز اگر فکری به کنترل و جمع آوری این جانوران با وفا نشود در این صورت جمعیتشان روز به فزونی نهاده و مشکلاتی عدیده ای را بوجود خواهند آورد.

سعید کریمی، افزود: همه باید حامی حیوانات باشند اما این حمایت ها نباید امنیت و آرامش شهروندان را به هم بریزد و اگر این سگ ها به شهروندان حمله ور شوند در این صورت چه کسی و یا چه ارگانی باید پاسخگو باشد.  

وی افزود: گاهی در میان آنها سگ های قوی هیکلی مشاهده می شود که انسان را به وحشت می اندازد و اگر به سمت فردی حمله ور شود بطور قطع و یقین کارش به بیمارستان خواهد کشید پس تا دیر نشده باید چاره ای اندیشیده شود که خوشبختانه عوامل شهرداری این روزها دست به کار شده و این سگ های ولگرد را به صورت زنده گیری جمع آوری می کند که کارشان قابل تقدیر است.

شهروند دیگری نیز با انگشت به چندین قلاده سگ ولگرد که در اطراف منازل مسکونی پرسه می زدند اشاره کرد و گفت: اگر این سگ ها از سطح شهر جمع آوری نشوند در آینده ای نه چندان دور به حتم جمعیت آنها چند برابر شده و امنیت و آسایش را از مردم شهر زنجان به ویژه شهرک نشینان و حاشیه نشینان خواهند گرفت.  

فریدون ولیزاده افزود: برخی افراد به عنوان حامیان حیوانات، مخالف جمع‌آوری سگ‌های ولگرد بوده و معتقدند که باید به صورت آزادانه زیست کنند در حالیکه مشاهده آنها در مناطق مختلف شهر برای شهروندان به ویژه بانوان و کودکان با ترس و وحشت همراه است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سگهای ولگرد تحت مراقبت نبوده و آزادانه در خیابان‌ها، کوچه پس کوچه ها و بوستان ها پرسه می‌زنند بنابراین ممکن است ترشحات بزاق و همچنین ادرار و مدفوع آنها باعث بیماری شهروندان شود.

سگهای ولگرد با سلاح آغشته به داروی بیهوشی زنده گیری می‌شوند

رییس اداره اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری زنجان نیز گفت: هرچند جمع‌آوری سگ‌های ولگرد برای شهرداری هزینه دارد اما لازم است که این جانوران، زنده گیری شده و به محل های امن و مطمئن و دور از شهر زنجان منتقل شوند.

حسین شکوهی، افزود: اکیپ های شهرداری به منظو جمع آوری سگ های ولگرد از سطح شهر زنجان از طریق سلاح آغشته به داروی بیهوشی، مبادرت به زنده گیری می کنند و سپس بی آنکه آسیبی ببینند به محل نگهداری سگ های ولگرد واقع در جاده زنجان - بیجار، انتقال می یابند.    

وی با بیان اینکه هزینه نگهداری، انگل زدایی، ضد عفونی، عقیم سازی، تزریق واکسن و تامین غذای روزمره سگ های جمع آوری شده بسیار بالا است، اظهار داشت: سگ های ولگرد جمع آوری شده پس از انتقال به محل جدید از سوی دامپزشکان پالایش، واکسن کوبی و در نهایت عقیم سازی و پلاک گذاری می‌شوند.

شکوهی با تاکید براینکه گرفتن سگ های ولگرد کار سخت و دشواری است، افزود: سگ ها، جانوران بسیار باهوش و زیرکی هستند و و در زنده گیری آنها باید حساس و محتاط بود چراکه از طریق بو، تهدید و خطر را احساس کرده و با مشاهده خودرو و عوامل شهرداری بلافاصله از محل متواری می شوند.    

وی با بیان اینکه خفت گیری سگ های ولگرد از سوی اکیپ ها به ندرت اتفاق می افتد و در بسیاری موراد تنها راه برای زنده گیری آنها استفاده از سلاح بیهوشی است، تاکید کرد: اکیپ های زنده گیری به هیچ وجه حق استفاده از سلاح ساچمه ای و گلوله زنی را ندارند و برای اینکه سگ ها اذیت نشوند از داروی بیهوشی با دوز پایین استفاده می شود.   

رییس اداره اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری زنجان گفت: متاسفانه امسال جمعیت سگ های ولگرد در سطه شهر زنجان زیاد شده است و شهرداری برای جمع آوری آنها ۲ اکیپ را بکار گرفته است.

شکوهی افزود: ماهانه ۲۰۰ قلاده سگ ولگرد از سوی این اکیپ ها از سطح شهر زنجان زنده گیری می شوند و هفته گذشته ۷۰ قلاده از این سگ ها به صورت کاملا بهداشتی عقیم سازی شدند و عقیم کردن مابقی آنها نیز به خاطر برودت هوا به زمان دیگری موکول شدند.  

جمعیت سگهای ولگرد کنترل می‌شود

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زنجان نیز گفت: کار جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و بلاصاحب که در سطح شهر زنجان پرسه می زنند از سوی اکیپ‌های زنده گیری شهرداری زنجان با قوت در حال انجام است.  

حامد تقی بیگلو، افزود: جمع آوری سگ‌های بلاصاحب که در برخی از مناطق نیز موجب مزاحمت، ترس و وحشت شهروندان می‌شود به منظور ایجاد امنیت و حفظ آرامش، امری ضروری است و کنترل جمعیت آنها نباید نادیده گرفته شود.  

وی با بیان اینکه افزایش جمعیت سگ های ولگرد، رابطه مستقیم با پسماندهای غذایی شهری و روستایی دارد، اظهار داشت: اگر مدیریت دفع پسماند غذایی به شکل اصولی و مناسب نباشد در این صورت جمعیت جانوران مزاحم و تهدید کننده سلامت جامعه و آنان ها نیز فزونی پیدا می کند.

تقی بیگلو افزود: با فرهنگ سازی هرچه بیشتر در میان مردم و مدیریت اصولی دفع پسماند غذایی و همچنین همکاری سازمان‌های مردم نهاد (سمن ها) زیست محیطی و مردم، به حتم در آینده می توان شاهد کاهش جمعیت سگ های ولگرد در سطح شهر زنجان شد.

وی با بیان اینکه مردم مطمئن باشند که اکیپ های شهرداری برای جمع آوری سگ های ولگرد از سطح شهر زنجان دست به کشتار نمی زنند، افزود: در گذشته با استفاده از گلوله نسبت به جمع آوری سگ های بلاصاحب از سطح شهرها اقدام می شد اما چند سال است که توسط سلاح دارت آغشته به داروی بیهوشی، این کار صورت می گیرد.

تقی بیگلو، تصریح کرد: سگ های زنده گیری شده پس از انتقال به محل تعیین شده، انگل زدایی و عقیم سازی شده و سپس به محلی مناسب که به صورت فنس کشی و ایزوله شده است انتقال یافته و با جدا سازی سگ های نر و ماده از یکدیگر، جلوی زاد و ولد و ازدیاد آنها گرفته می شود.

وی با بیان اینکه هر سگ ماده در طی سال می تواند تا ۲ بار زاد و ولد کند، تصریح کرد: سگ ها در هر زاد و ولد بطور میانگین هفت تا هشت توله به دنیا می آورند و توله ها نیز از سن ۶ ماهگی به سن بلوغ رسیده و توان جفت گیری و زاد و ولد پیدا می کنند که به همین خاطر اگر مدیریت نشوند در این صورت با رشد تصاعدی جمعیت آنها مواجه می شویم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =