گزارشگر سازمان ملل خواستار تحریم بن‌سلمان از سوی آمریکا شد

لندن – ایرنا - گزارشگر سازمان ملل در پرونده قتل«جمال خاشقجی» با اشاره به گزارش دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا درباره نقش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی خواستار تحریم این مقام سعودی شد.

به گزارش ایرنا، آگنس کالامارد در این بیانیه که یک نسخه آن در صفحه فیس بوک او منتشر شده، از کاخ سفید خواست تا نه تنها اموال بن‌سلمان بلکه تعاملات بین‌المللی او را نیز هدف تحریم قرار دهد.

وی تصریح کرد؛ طرد آن‌هایی که دستور قتل جمال خاشقچی را صادر کردند، از صحنه بین‌الملل گامی مهم در جهت اجرای عدالت است و به آن‌هایی که قصد ارتکاب جنایت‌های مشابهی را در سر دارند پیام قوی ارسال می‌کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد از دولت آمریکا خواست تا از برخورد قانونی با بن سلمان چشم‌پوشی نکند «زیرا او رهبر یک کشور بشمار نمی‌رود».  وی همچنین از دولت بایدن خواست تا اطمینان حاصل کند که تمام جزئیات جنایت صورت گرفته به طور کامل افشا شود.

کالامارد بر همین اساس از ایالات متحده و جامعه جهانی خواست تا گام‌های بیشتری را برای پایان دادن به جنایت‌ها علیه نزدیکان جمال خاشقچی برداشته و نسبت به جلوگیری از قتل روزنامه‌نگاران در سراسر جهان اطمینان حاصل کنند.

وی همچنین دولت عربستان سعودی نیز خواست تا جزئیات کامل قتل خاشقچی را فاش کند و در این رابطه هشدار داد: آن‌هایی که دقیقا می‌دانند چه اتفاقی افتاده در عربستان زیر سایه دولت زندگی می‌کنند.

به گزارش ایرنا، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز جمعه گزارش غیر محرمانه‌ای را از قتل این روزنامه‌نگار منتقد حکام فعلی سعودی منتشر کرد که در آن آمده است: ما ارزیابی می‌کنیم که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای دستگیری یا کشتن جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی تایید کرده است.

همچنین افزوده شده است: ما بر اساس کنترل  ولیعهد در تصمیم‌گیری پادشاهی، دخالت مستقیم یک مشاور اصلی و محافظان محمد بن سلمان در جزئیات این عملیات و حمایت ولیعهد برای استفاده از اقدامات خشونت آمیز برای سکوت مخالفان خارج از کشور از جمله خاشقچی، به این ارزیابی رسیدیم .

خاشقچی روزنامه نگار مخالف ولیعهد سعودی مهر ماه سال ۹۷ زمانی که برای انجام یک کار اداری به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه مراجعه کرد، به قتل رسید اما جسد او هیچ گاه پیدا نشد.

سازمان سیا پس از قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه با قطعیت بالایی گزارش داد که بن سلمان شخصا دستور این قتل را صادر کرده است اما مقام های اطلاعاتی به طور علنی در این باره صحبت نکرده و شواهدی ارائه نکردند.

کالامارد نیز در ژوئن ۲۰۱۹ اعلام کرد که «غیرممکن است» که بن سلمان از این اقدام بدون اطلاع بوده باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha