۱۱ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۹:۴۹
کد خبرنگار: 2212
کد خبر: 84244093
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سیلی زلزله

یاسوج- ایرنا- زلزله اخیر سی سخت، مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد و میزان خسارت‌های آن به منازل مسکونی هشدار تازه ای در خصوص سازه‌های ناایمنی است که مجوزهای غیرقانونی این ساختمان‌ها طی سالیان گذشته صادر می‌شد.

زلزله اخیر ‌سی سخت در حقیقت بازخوانی فاجعه بار مجوز های غیرقانونی ساخت و سازهای غیرمهندسی و تخلفات ساختمانی در این دیار را آشکار کرد. 

زلزله ۵.۶ دهم ریشتری سی سخت ساختمان های ناکارآمد را تخریب و آسیب به بسیاری از آن ها وارد کرد.

روند افزایشی ساخت وسازهای غیرمجاز و غیر اصولی در شهرهای کهگیلویه و بویراحمد و بی توجهی به اصول فنی و مهندسی از چالش های اساسی در حوزه عمران شهری این استان محسوب می شود.

به گفته یک کارشناس عمران در این استان روابط قومیتی، ارتباط های فامیلی، منفعت طلبی و قانون گریزی مهمترین دلایل ساخت و سازهای غیرمجاز است.

سید حسین کاظمی ادامه داد: پیامد منفی این روابط و ارتباط ها نادیده گرفتن یا تخفیف مجازات ساخت و سازهای غیرمجاز در استان و به ویژه یاسوج و حومه از سوی برخی متولیان امر و دستگاه های اجرایی مربوطه است.

 زلزله ۵.۶ دهم ریشتری سی سخت  پنج ثانیه طول کشید و به گفته کارشناسان اگر بیشتر طول می کشید شاید میزان خرابی هایش خیلی بیشتر بود.

براساس گزارش های مسئولان، یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی در زمین لرزه اخیر تخریب و ۶۰۰ واحد در سطح شهر سی سخت و ۵۸۰ واحد نیز به صورت صددرصد در روستاهای شهرستان دنا تخریب شد.

تعداد  دوهزار و ۹۰۰ واحد مسکونی در شهرستان دنا نیاز به  تعمیر دارند که از این تعداد یک هزار و ۵۰۰  واحد شهری و یک هزار و ۴۰۰  واحد روستایی است.

این استان بر روی گُسل زلزله قرار دارد و تاکنون نیز زمین لرزه های متعددی را تجربه کرده است. 

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بازدید از منازل خسارت دیده در زلزله سی سخت تصریح کرد: با وجود نوساز بودن برخی از منازل، شاهد تخریب سازه ها بودیم که این مهم باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

محمدرضا رضایی کوچی گفت: اگر ساختمان دارای پروانه، نوساز و با تاییدیه سازمان نظام مهندسی بوده و در زلزله تخریب می شود، این انتقاد بر سازمان نظام مهندسی وارد خواهد بود.

وی افزود: به همین دلیل تلاش مضاعف در زمینه ساخت و سازهای مقاوم و پیشگیری های لازم برای کاهش خسارت های ناشی از وقوع زلزله در کهگیلویه و بویراحمد ضروری بوده و باید مورد توجه جدی متولیان امر باشد. 

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خواستار جانمایی مناسب در  ساخت و ساز واحدهای مسکونی آسیب دیده در زلزله شهر سی سخت و استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و باکیفیت شد.

نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد نیز به ساخت و سازهای غیر مجاز واکنش نشان داده و گفت:  نکته‌ای که باید همه توجه بیشتری کنند مساله نظام مهندسی است، این نهاد نباید در انجام وظیفه سهل‌انگاری کند و شهرداری‌ها در بحث نظام مهندسی باید وظیفه خود را انجام دهند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی افزود: مردم هم باید وقتی هزینه می‌کنند آینده‌نگری داشته باشند، چنانچه زلزله ۶ ریشتری پیش می‌آمد بدون شک تلفات داشت که باید در بحث استحکام خانه‌ها این موضوعات رعایت شود. 

وی ادامه داد: برخی بساز و بفروش‌ها هیچ مهندسی و نظارتی ندارند و فقط با نماکاری به مردم می‌فروشند که خیانت و جنایت است و اگر کسی کشته شد مانند قتل است. 

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: خانه‌ای را دیده‌ام که ناظری از آن بازدید نکرده اما امضای ناظر پای اسناد آن است از این رو باید شهرداری‌ها و نظام مهندسی هزینه‌ها را کاهش دهند تا مردم بتوانند مراجعه کنند.

حسینی بیان کرد: نظام مهندسی در خصوص استاندارد سازی به جدیت برای جلوگیری از کوتاهی در ساخت و سازها قدم بردارد و شهرداری ها در خصوص ساخت و سازها نظارت کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بازسازی و نوسازی منازل زلزله زدگان سی سخت، گفت: اصول نظام مهندسی در ساخت و سازهای جدید رعایت شود.

حسین کلانتری با اشاره به اینکه این شهر بر روی کمربند زلزله قرار دارد، عنوان کرد: برخی از نقاط شهر تخریب شده است و نشان دهنده این بوده که  نقاطی روی گسل است.

کلانتری تاکید کرد: در نظام مهندسی اقدامات لازم برای بازسازی خانه ها انجام شده تا خانه های امنی برای مردم احداث شود.

شواهد نشان می دهد هنوز بسیاری از مردم استان با اهداف و کارکردهای مثبت سازمان نظام مهندسی، آشنا نیستند که باید در این زمینه نیز بیش از پیش فرهنگ سازی و آگاه سازی شود.

نظارت دقیق و درست بر روند ساخت و ساز بهترین راهکار برای افزایش مقاومت، ایمنی و عمر مفید ساختمان است.

به گزارش ایرنا، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی۵.۶ دهم ریشتر، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه، ۲۹ بهمن ماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.

زمین لرزه سی سخت خسارت جانی نداشت اما ۶۳ نفر مصدوم شد.


 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =