۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۳۲
کد خبرنگار: 2100
کد خبر: 84244039
۰ نفر

برچسب‌ها

دبیر مجمع تشخیص: جنگ اقتصادی دشمنان نابرابر است

شیراز- ایرنا- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دشمنان ایران در یک جنگ نابرابر اقتصادی علیه کشورمان وارد شده‌اند و تا آنجا که می‌توانسته‌اند تحریم‌ها اعمال کرده‌اند از اشخاص گرفته تا شرکت‌ها و بانک‌ها، کشتی‌ها و بنادر ایرانی.

محسن رضایی جمعه هشتم اسفندماه در همایش عشایر و اقوام استان فارس، تحریم‌ها علیه ایران را بی‌سابقه خواند و افزود: با بروز این تحریم‌ها نمی‌توانیم نفت خود را بفروشیم و اگر هم بفروشیم، نمی‌گذارند درآمد حاصل از آن به ایران وارد شود؛ مانند حدود هشت میلیارد دلاری در کره جنوبی بلوکه است و اگر آن را با بهره و سودش حساب کنیم، به بیش از ۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

رضایی افزود: دشمنان به ایران زمان شاه هم اجازه پیشرفت ندادند؛ حال چگونه به جمهوری اسلامی اجازه پیشرفت خواهند داد.

وی ادامه داد: آنان جز با زبان قدرت، از مقابل راه پیشرفت ایران کنار نخواهند رفت و زمانی که بفهمند اقتصادمان را سامان داده و ارزش پول ملی را بدون آنها تقویت کرده‌ایم، روی پای خود ایستاده  و دامداری و کشاورزی و صنعت مان را پیشرفت داده‌ایم، مأیوس می‌شوند و کنار می روند و به همکاری عادلانه و منصفانه رضایت می‌دهند؛ زیرا حق، گرفتنی است.

وی با بیان اینکه بعد از دهه اول انقلاب، از ارزش های انقلاب بیشتر فاصله گرفتیم، گفت: مهمترین ارزش‌های انقلاب، تکیه به دین خدا و مردم بود؛ اما ارزش‌های دینی و مردمی در جامعه حفظ نشده است.

وی با بیان اینکه وحدت را برای عدالت می‌خواهیم و نه تبعیض، اظهار کرد: تمام ملت ایران باید بدون تبعیض، در اداره کشور مشارکت داشته باشند؛ همانطور که در انقلاب و جنگ حضور داشتند.

همه مردم باید جایگاه خود را در اقتصاد ملی بیابند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه عشایر، روستاها، شهرستان‌ها و استان‌ها، باید جایگاه خود را در اقتصاد ملی پیدا کنند، بیان داشت: جناح‌های سیاسی نباید بر معیشت مردم دست‌اندازی کنند. اگر اداره دولت براساس آرمان‌های مردمی انقلاب شکل گیرد، تحول بزرگی در اقتصاد، درآمد و معیشت مردم به‌وجود می‌آید.

رضایی همچنین در ادامه سفر خود به شیراز در بین پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس نیز حاضر شد و گفت: تاباندن نور به تاریکخانه بازیگران سیاسی از اقدامات اساسی است که باید صورت گیرد؛ زیرا آنان در پستوها، نشسته‌اند و انسجام و وحدت و نتیجه رای مردم را نشانه رفته‌اند.

وی بیان داشت: دشمنان نمی‌خواهند به این زودی تحریم‌ها را بردارند؛ از همین رو باید حداکثر تلاش خود را به کار بندیم تا آمریکایی‌ها وادار شوند به تعهدات خود عمل کنند و تحریم ها را بردارند؛ اگرچه ممکن است چند سال طول بکشد.

رضایی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور وضعیت خوبی ندارد، گفت: ۱۰ سال است که سرمایه‌گذاری در ایران منفی است و اقتصاد ایران کوچکتر از گذشته شده است. در سه سال آینده، نقدینگی در ایران دو برابر می شود. حجم عظیمی پول وارد بازار می‌شود و در برابر آن کالا و خدماتی رشد نمی‌کند و درنتیجه با تورم‌های شدید روبه‌رو خواهیم شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: نسل اول و دوم انقلاب در ۱۰ سال آینده باید از مسئولیت‌ها خداحافظی کنند و نسل های سوم و چهارم باید عهده‌دار مدیریت امور شوند، در حالی که زمینه‌سازی برای انتقال بین نسلی انجام نشده است.

وی برخی از مشکلات همچون گرانی، بیکاری و کاهش ارزش پول ملی را حل‌نشده دانست و بیان داشت: در مقابل هجمه مستقیم دشمن، ستون پنجم دشمن هم فعال شده است؛ رانتخوارها، نفوذی‌ها و بازیگران سیاسی مهمترین عناصر ستون پنجم هستند.

رضایی با بیان اینکه باید سیاست و امنیت و دفاع را به طور متمرکز و از تهران اداره کنیم، گفت: باید اقتصاد را مردمی و غیرمتمرکز و با تکیه بر ظرفیت‌ها و نظام تصمیم‌سازی اقتصادی استانی و ایالتی اداره کنیم. نباید سرمایه‌های مردم هر منطقه به تهران برود و قطره چکانی برگردد؛ این در حالی است که هم‌اکنون طرحی برای رونق اقتصاد استان‌ها ارائه نشده است.

وی افزود: فقط با رقابت بین استان‌هاست که مشکل اقتصاد، اشتغال و بهبود قیمت کالاها حل می‌شود؛ همچنین موضوع امضاهای طلایی و آقازاده‌ها و فاصله دولتمردان با مردم، با ایجاد تحول در مدیریت اجرایی کشور، قابل حل است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام حل شدن مشکلات را منوط به مدیریت جهادی و کنار رفتن باندبازی دانست و گفت: در جبهه‌ها که سرنوشت ما به نخی بند بود، دست الهی با کمک مردم، کشور را نجات داد و  ما باید ریل اقتصاد را به نقطه صحیح و علمی برگردانیم تا برکت به سفره‌های مردم برگردد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =