۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۵۶
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 84244030
۰ نفر

برچسب‌ها

تلاش هند برای سرعت بخشیدن به عملیاتی شدن بندر چابهار

دهلی نو-ایرنا- مقامات هندی روز جمعه اعلام کردند که این کشور تا پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی (تیرماه ۱۴۰۰ )، چهار جرثقیل به بندر چابهار ارسال خواهد کرد تا روند کار در این بندر سرعت بیشتری گیرد.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری "نیوز ۱۸" هند روز جمعه در گزارشی در این خصوص اعلام کرد: هند ماه گذشته (ژانویه) دو جرثقیل سنگین با چابهار ارسال کرده بود. 
سانجی بانداپویا معاون جانشین وزارت بنادر، کشتیرانی و مسیرهای آبی هند در اجلاس دریایی هند ۲۰۲۱ گفت: هم اکنون جرثقیل‌های موجود در بندر چابهار برای عملکرد این بندر کافی است. دو جرثقیل دیگر در نزدیکی بندر ونیس در انتظار بارگیری هستند و تا پایان ماه مارس به چابهار خواهند رسید. 
وی افزود: پس از جرثقیل‌های سیار، هدف ما خرید جرثقیل‌های ریلی است که در مورد آن‌ها هند مشغول انجام مناقصه می‌باشد. 
این مقام هندی در ارتباط با فعالیت بندر چابهار گفت: تا ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۱،  حدود ۱۲۳ کشتی در بندر چابهار پهلو گرفته‌اند. همچنین ۸۰۰ هزار تن کالا در بندر چابهار مدیریت شده است و تلاش‌ها برای افزایش ترافیک باری در این بندر در حال انجام است. از سال ۲۰۱۷ تاکنون هنداز طریق بندر چابهار یک میلیون صد هزار تن گندم، غلات و سایر کمک‌ها را در بیش از ۴ هزار و ۸۰۰ کانتینر به افغانستان ارسال کرده است. 
مانسوخ ماندویا وزیر بنادر، کشتیرانی و مسیرهای آبی هند در این اجلاس در خصوص اهمیت بندر چابهار گفت: بندر چابهار یک بندر راهبردی با اهمیت ملی بسیار بالا می‌باشد. توسعه بندر چابهار به گسترش روابط اقتصادی و دوجانبه ایران و هند و همچنین تقویت بیشتر تجارت دریایی میان دو کشور کمک می‌کند. 
هند در بودجه سال ۲۰۲۱ خود یک میلیارد روپیه (معادل تقریبی ۱۳ میلیون و ۶۹۸ هزار دلار) برای توسعه بندر چابهار در نظر گرفت. 
از سوی دیگر وی مرالدی هران مشاور وزیر امور خارجه هند ماه گذشته در پارلمان این کشور اعلام کرده بود: هند همچنان به تعامل خود با ایران در مورد روش‌های اجرایی کردن پروژه راه آهن چابهار به زاهدان و سایر پروژه‌های زیرساختی در ایران ادامه می‌دهد. 
دولت هند متعهد به سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه‌ای از جاده‌ها و راه آهن شده است. سال گذشته هند دو محموله گندم را از طریق بندر چابهار به افغانستان صادر کرد. این اقدام با هدف اثبات اعتبار این مسیر و گسترش ورود محموله‌های جهانی پیش از فعال شدن کامل بندر چابهار انجام شد. 
دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند اعتقاد دارد که بندر چابهار موتور پیشرفت ایران، هند، افغانستان و بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی خواهد بود.  کشورهای آسیای میانه - ازبکستان و قزاقستان - همچنین بندر چابهار را به عنوان دروازه‌ای برای دسترسی به منطقه اقیانوس هند محسوب می‌کنند. مقامات هندی معتقدند بندر چابهار که حدود ۱۰۰۰ کیلومتری بندر کاندلا و ۱۴۰۰ کیلومتری مومبای قرار دارد، دسترسی به مسیر دریایی را برای حمل و نقل کالا، تجارت و کسب و کار آسان می‌کند.  
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha