۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۲
کد خبرنگار: 1448
کد خبر: 84243908
۰ نفر

برچسب‌ها

قائمشهری‌ها از ۱۰ شهید دوران دفاع مقدس استقبال کردند

ساری - ایرنا - پیکر ۱۰ شهید دوران دفاع مقدس عصر روز جمعه وارد مازندران شد و در ورودی شهر قائمشهر مورد استقبال مردم شهیدپرور استان قرار گرفت.

به گزارش ایرنا ، قائمشهری ها با رعایت پروتکل های بهداشتی و گل و گلاب و دود کردن گلپر و اسپند در میدان امام خمینی (ره) این شهر از پیکر هشت شهید گمنام و ۲ شهید دارای نام و نشان دوران دفاع مقدس استقبال کردند.این شهدای خوش نام استقبال کردند.

بر اساس برنامه ریزی قبلی پیکرهای شهدا پس از مراسم استقبال در میدان امام خمینی (ره) قائمشهر، به صورت خودرویی و با حضور موتورسواران تا ساری و سپس خیابان های مختلف مرکز استان گردانده می شود تا فضای شهر ساری به عطر شهادت آکنده شود.

پیکرشهیدان سپس برای برگزاری مراسم شب ودع به حسینیه عاشقان کربلای ساری منتقل می شود. مراسم وداع با شهدا نیز امشب پس از نماز مغرب و عشاء در همین مکان برگزار شود.

در میان این شهدا پیکر ۲ شهید مازندرانی دوران دفاع مقدس قرار دارد. یکی از پیکرهای شناسایی شده متعلق به سرباز وظیفه ارتشی اهل قائمشهر شهید « علی اکبر محمدی » فرزند «جان محمد» است که در دی ماه سال ۵۹ در درگیری میمک به شهادت رسیده بود.

منوچهر تقدسی دیگر شهید با نام و نشان مازندرانی از شهرستان محمود آباد است. وی از شهدای جنگ تحمیلی است که ۳۸ سال پیش با ۱۷ سال سن طی عملیات تهاجمی والفجر مقدماتی به شهادت رسید.

پیکرهای هشت شهید گمنام پس از مراسم وداع تحویل نمایندگان شهرهای رامسر، چالوس، آمل و بهشهر می‌شود و پیکر ۲ شهید شناسایی شده هم در اختیار مسئولان شهرهای قائمشهر و محمودآباد قرار خواهد گرفت.

پیکر شهدا در روز وفات حضرت زینب (س) برای انجام برنامه‌های شهرستانی در اختیار مسئولان شهرهای مربوطه قرار خواهد گرفت و مراسم تشییع نیز در روز یکشنبه دهم اسفند ساعت ۱۰ صبح در شهرهای مورد نظر برگزار می‌شود.

شهرستان بهشهر میزبان ۲ شهید شامل یک شهید ۲۱ ساله است که در  منطقه فاو به شهادت رسید و یک شهید ۱۸ ساله که در عملیات کربلای ۵ شلمچه به درجه رفیع شهادت رسد که پیکر آنها در محوطه دانشگاه آزاد بهشهر خاکسپاری می‌شوند.

علاوه بر این ۲ شهید هم که در دانشگاه آزاد چالوس به خاک سپرده می شوند ۲۰ و ۱۷ ساله هستند که به ترتیب از عملیات کربلای ۵ شلمچه و عملیات والفجر یک در فکه به شهادت رسیدند.

همچنین ۲ شهیدی که مهمان مردم آمل هستند یکی ۲۴ ساله از عملیات کربلای ۸ در شلمچه و دیگری ۱۸ ساله از عملیات محرم شرهانی است که پیکرهای پاکشان در دانشگاه آیت الله آملی تدفین می‌شود.

شهرستان رامسر نیز میزبان ۲ شهید خواهد بود که سن این شهدا ۱۸ و ۲۷ ساله است و به ترتیب در عملیات محرم منطقه شرهانی و عملیات والفجر یک منطقه فکه طعم شیرین شهادت را چشیده که در پارک شهرداری رامسر خاکسپاری خواهند شد.

مازندران در حال حاضر میزبان پیکر ۳۲۴ شهید گمنام است که پیکرهای پاکشان در حدود ۱۱۰ نقطه از خاک پاک استان آرام گرفته است. با خاکسپاری پیکر هشت شهید جدید افتخار میزبانی مازندران به ۳۳۲ شهید افزایش می یابد. همچنین در حال حاضر ۸۸ نقطه مازندران یادمان شهدای گمنام وجود دارد.

استان مازندران از بدو پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس بیش از ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید، ۳۲ هزار جانباز و مجروح و ۲هزار و ۸۰۰ آزاده سرافراز تقدیم نظام اسلامی کرد.

مازندران همچنین در دفاع از حریم و حرمت اهل بیت (ع) نیز بیش از ۴۰ شهید هدیه داده است و در حال حاضر میزبان پیکر ۳۲۴ شهید گمنام است که پیکرهای پاکشان در حدود ۱۱۰ نقطه از خاک پاک استان آرام گرفته است.

شناسایی با دی ان ای  فرزند 

شهید علی اکبر محمدی یکی از شهدایی که پیکرش امروز وارد مازندران شد ، زاده شهرستان قائمشهر است.این شهید سرافراز متولد دوم اسفند ۱۳۳۵ از روستای « بایکلا » شهرستان قائمشهر است که با آغازجنگ تحمیلی راهی جبهه ها شد. وی در نوزدهم دی سال ۱۳۵۹در سن ۲۴ سالگی در منطقه عملیاتی مهران در دفاع از کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
این شهید بزگوار که به دلیل شرایط تجاوزات دشمن بعثی در آغاز جنگ به خاک ایران جاوید الاثر شد ، سرانجام با تلاش گروه تفحص و انجام آزمایشات دی ان ای ((D N A) از فرزند شهید شناسائی شد.
از شهید علی اکبر محمدی یک دختر که زمان شهادتش ۴۰روزه بود به یادگار مانده و همسر شهید پس از ۴۰ سال فراق شهید ، زینب وار صبوری کرد و منتظر ماند.
پیکر شهید علی اکبر محمدی به همراه دیگر شهدای استان روز یکشنبه دهم اسفند تشییع خواهد شد . 

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =