۵۰ درصد تهدیدها علیه عراق، از جانب تروریست ها در سوریه است

 بغداد – ایرنا- عضو کمیسیون امنیت و دفاع عراق با تاکید بر لزوم تقویت امنیت مرز با سوریه گفت که ۵۰ درصد تهدیدها علیه عراق از جانب تروریست ها در سوریه است.

به گزارش ایرنا، «عبدالخالق العزاوی» عضو فراکسیون امنیت و دفاع عراق تصریح کرد: عراق همچنان با چالش ها و تهدیدهای امنیتی در سطوح مختلف با وجود ثبات نسبی در اکثر استان ها در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی روبه رو است.

وی افزود: در سایه وجود بیش از ۳۰ هزار تروریست مرتبط با داعش در نوار مرزی سوریه با عراق، ۵۰ درصد تهدیدهای مستقیم علیه امنیت عراق از جانب مرز سوریه است. آنها در چند منطقه نزدیک مرز سوریه با عراق به همراه خانوده هایشان بسر می برند و بخصوص اردوگاه «الهول»  اکنون یکی از مهمترین خاستگاههای این گروه تروریستی است.

العزاوی گفت: این تروریست ها تلاش کرده اند که از هرگونه فرصتی برای نفوذ و اجرای برخی عملیات تروریستی علیه چند استان از جمله دیاله در برهه اخیر بهره برداری کنند.

وی در گفت وگو با مرکز خبری ملی عراق تصریح کرد: تامین امنیت مرز با سوریه با همه پیچیدگی های آنها یک راهبرد امنیت ملی عراق به شمار می رود زیرا در غیر این صورت، ما با خونریزی بیشتری روبه رو خواهیم شد؛ بویژه که دهها هزار تروریست در مناطق نزدیک مرز سوریه حضور دارند و نظیر بمب های ساعتی هستند که از مرزها عبور می کنند تا خود را در میان عراقی ها منفجر کرده و خونریزی و ویرانی بر جای بگذارند.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع عراق گفت: این کمیسیون درباره تامین مالی چندین پروژه مهم برای تقویت امنیت مرز با سوریه بویژه از طریق فناوریهای جدید برای رصد هرگونه عملیات نفوذ توافق نظر دارد و مهمتر از همه اینها نیز تقویت امنیت میدانی و تبدیل پایش میدانی به اولویت مطلق امنیت عراق است.

اردوگاه الهول که در استان «الحسکه» در شمال سوریه قرار دارد، آوارگان و خانواده‌ها و بستگان عناصر داعش را در خود جای داده و بزرگترین اردوگاه خانواده‌های داعشی محسوب می‌شود که تحت کنترل گروه موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» (قسد) است که مورد حمایت آمریکا قرار دارند.

آزاد کردن چند گروه از خانواده‌های عناصر گروه تروریستی داعش در طول ماههای گذشته از اردوگاه الهول توسط «قسد» (کردهای سوریه)، نگرانی‌ها را درباره تحرکات دوباره تروریست‌ها در مرزهای غربی و شمالی عراق با سوریه ایجاد کرده است و برخی کارشناسان امنیتی از پتانسیل موجود در این اردوگاه برای گسترش دوباره تروریسم سخن می گویند.

به تازگی نگرانی‌ها در زمینه بازسازی ساختار داعش از سوی آمریکا با کمک هم پیمانان منطقه ای این کشور - در سایه تحرکات مشکوک آمریکایی در مرز سوریه و عراق - افزایش یافته و از همین رو، درخواست‌ها در عراق برای پایان بخشیدن به حضور نظامی آمریکا در این کشور بیشتر شده است.

«صباح العکیلی» کارشناس امنیتی عراقی پنجم بهمن ماه جاری گفت: اطلاعات تایید شده ای داریم که نشان می دهد کاروان های نظامی آمریکا چهار هزار داعشی را از خاک سوریه وارد عراق کرده اند و اجازه بازرسی و تفتیش این کاروان های نظامی آمریکایی به نیروهای امنیتی عراقی داده نمی شود.

سخنگوی «کتائب حزب الله» عراق نیزبه تازگی تاکید کردد که گروهک‌های تروریستی در پایگاه‌های آمریکا در داخل سوریه یا در مرز سوریه و عراق یا مرزهای اردن و عراق آموزش می‌بینند.

یکی از مقرهای نیروهای آمریکایی در سوریه پایگاه «التنف» است و اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر اقدام واشنگتن در انتقال تروریست‌ها از این پایگاه به پایگاه خود در منطقه «عین الاسد» در استان الانبار در غرب عراق منتشر شده است.

فعالیت تروریست ها در دو ماهه اخیر در برخی مناطق عراق از جمله استان های الانبار، صلاح الدین، دیاله و کرکوک افزایش یافته است.

افزایش تحرکات تروریست‌ها سبب شده تا نیروهای مسلح عراق بر شدت عملیات خود علیه بقایای گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف این کشور افزوده و در طول سه هفته اخیر شمار زیادی از سرکردگان تروریست از جمله سرکرده ارشد داعش در عراق موسوم به «جانشین خلیفه و والی عراق» در این گروه را به هلاکت رسانده و شمار دیگری از آنها را بازداشت و مقرها و مخفیگاه های آنها را منهدم کردند که این عملیات همچنان ادامه دارد.

عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد، اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند.

نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =