۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۹
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 84243592
۱ نفر

برچسب‌ها

تعدادی درختان میوه در ابرکوه به شکوفه نشست

یزد - ایرنا - درحالی که ۲۲ روز به پایان ماه اسفند ۱۳۹۹ باقی است، تعدادی از درختان زردآلو و گوجه سبز دهستان فراغه بخش مرکزی شهرستان ابرکوه واقع در محل ورودی شهرستان اقلید فارس به استان یزد به شکوفه نشست و در این موقع از سال با گل دهی فضایی دلنشین در طبیعت خلق شد.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی در سال جاری تعدادی از درختان منطقه زودتر از سال های قبل از خواب زمستانی بیدار شدند و شکوفه کردند.

مهدی غیب الهی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پدیده در برخی سال‌ها نیز اتفاق می افتاد و در صورت کاهش دما باعث سرمازدگی شکوفه درختان و بروز خسارت سنگین به کشاورزان می‌شود.

وی با اشاره به تداوم ناپایداری‌ هوا و کاهش قابل ملاحظه دمای هوا که همراه با وقوع یخبندان نیز است، اضافه کرد: کشاورزان و گلخانه‌داران تمهیدات لازم را برای جلوگیری از سرمازدگی در باغ‌های خود اتخاذ کنند.

این مسوول بخش کشاورزی ابرکوه با اشاره به اینکه سطح زیرکشت زردآلو و گوجه سبز سه هزار  هکتار است، افزود: در صورت مناسب بودن شرایط آب و هوایی پیش بینی می شود سال آینده از ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار باغ های زردآلو به طور متوسط ۱۸ تا ۲۰ تن محصول در هر هکتار برداشت شود.

تولید ۶۰ هزار تن میوه در ابرکوه

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری ۶۰ هزار تن انواع میوه در این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شد، ادامه داد: امسال ۱۵ هزار تن این محصول به ارزش حدود ۳۰۰ میلیارد تومان تولید و علاوه بر عرضه در بازار استان های  اصفهان، فارس، تهران و خراسان رضوی سه هزار تن آن به روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد.

غیب الهی تاکید کرد: در شرایط مناسب آب و هوایی و بدون حوادث طبیعی تولید زردآلو این شهرستان  به ۳۰ هزار تن می رسد.

وی  اضافه کرد : با  توجه به پیش رس بودن محصول زردآلوی ابرکوه در کشور ،برداشت آن از اواخر اردیبهشت ماه آغاز و تا اوایل تیرماه ادامه دارد.

۹۰درصد باغ های ابرکوه به آبیاری نوین تجهیز شد

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه بابیان اینکه این شهرستان حدود ۲۵سال با پدیده خشکسالی و محدویت منابع آبی روبروست ، خاطرنشان کرد:  ۹۰ درصد از ۱۰ هزار هکتار باغ های میوه به آبیاری قطره ای تجهیز شد.

به گفته وی تأسیس صنایع تبدیلی و فرآوری محصول زردآلو از جمله ضرورت های این بخش است و جهاد کشاورزی با پرداخت تسهیلات از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به استقبال کشاورزان از اجرای طرح های آبیاری نوین در مزارع و باغ ها تصریح کرد: تاکنون پنج هزار هکتار اراضی  و باغ های میوه به سیستم آبیاری نوین  قطره ای ، تیپ ،و زیرسطحی  تجهیز شده است.

غیب الهی با اشاره به ظرفیت‌های این شهرستان در تولید محصولات با استفاده از روش های نوین و علمی خاطرنشان کرد: ابرکوه یکی از قطب‌های مهم کشاورزی استان یزد است و در زمینه محصولات زراعی و باغی مقام نخست و در زمینه تولید محصولات دامی مقام دوم را دارد.

تولید ۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در ابرکوه

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار، ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در شهرستان ابرکوه تولید و بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود .

در این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی ۵۰ گونه محصولات کشاورزی با کیفیت مناطق گرمسیری و سردسیری به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان در سال تولید می شود.

در ابرکوه ۲۰۰ سال قبل آب ۱۲۰ رشته قنات جاری بود که به دلیل کاهش بارندگی در این مدت به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

همچنین دوم اسفند ماه جاری محمد جعفری مدیر جهاد کشاورزی مهریز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود که تعدادی از درختان بادام حومه شهر و همچنین بخش مرکزی و دهستان‌های ارنان، تنگچنار و میانکوه شهرستان مهریز در آخرین ماه باقی مانده سال ۱۳۹۹ به شکوفه نشست.

وی علت شکوفه کردن درختان بادام منطقه را تغییر شرایط جوی و افزایش نسبی دمای هوا طی روزهای اخیر ذکر کرد و  ادامه داد: گرم شدن تدریجی هوا سبب بیداری درختان میوه از خواب زمستانی است و همین امر موجب به بار نشستن و شکوفه کردن درختان میوه این شهرستان در برخی مناطق شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =