وضعیت حقوق بشری سعودی محور تماس بلینکن با فرحان

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با همتای سعودی خود بر اهمیت اصلاحات حقوق بشری در این کشور حاشیه خلیج فارس تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، آنتونی بلینکن روز پنج‌شنبه در صفحه توئیتری خود نوشت با فیصل بن فرحان درباره اهمیت اصلاحات برای بهبودی حقوق بشر، همکاری ما برای پایان دادن به جنگ یمن و تلاش مشترک برای دفاع از آن کشور در برابر تهدیدهای خارجی تبادل نظر کردیم.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای مطبوعاتی افزود دو طرف درباره آنچه که پیشرفت مهم سعودی در حقوق بشر نامید شامل اصلاحات حقوقی و قضایی آن کشور تبادل نظر کردند.

وی ادامه داد: آنها همچنین درباره تلاش مشترک برای تقویت دفاعی سعودی بحث کردند. وزیر خارجه همچنین به تعهدش برای همکاری آمریکا-سعودی در پایان دادن به جنگ یمن، هماهنگی امنیت منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و توسعه اقتصادی را تکرار کرد.

قرار است مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارشی از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی که در سال ۱۳۹۷ در کنسولگری این کشور در استنانبول ترکیه کشته شد را منتشر کند.

بسیاری از رسانه‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند در این گزارش به نقش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در این قتل که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آن را «جنایتی هولناک» خواند، اشاره شده است.

علاوه بر آن، رژیم سعودی برخی از فعالان اجتماعی را به دلیل رانندگی و تلاش برای حقوق زنان در بازداشت نگهداشته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =