کوچکترین غفلت درخصوص ویروس کرونا درقم مشکل آفرین خواهد بود

قم ـ ایرنا ـ رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: نباید به وضعیت «آبی» استان دلخوش کنیم، چرا که اگر کوچک‌ترین غفلتی در خصوص مقابله با ویروس کرونا صورت گیرد، دچار مشکلات بسیار خواهیم شد.

به گزارش  پنجشنبه شب روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، محمدرضا قدیر در جلسه کمیته واکنش سریع دانشگاه علوم پزشکی قم، با اشاره به کشف ۲ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در استان قم افزود: اقدام‌های رهگیری درحال انجام است و از تمامی اطرافیان این ۲ بیمار، تست کرونا انجام شده‌است.

وی خاطرنشان کرد: مردم را نمی ترسانیم، اما ویروس کرونای انگلیسی «شوخی‌بردار» نیست و نباید بی‌تفاوت از کنار آن عبور کنیم.    

وی همچنین درحاشیه برگزاری این جلسه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: از مردم می خواهیم با توجه به قدرت سرایت این ویروس؛ در زدن «ماسک»، «رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی» و رعایت سایر موارد بهداشتی و حضور نیافتن در تجمع‌ها؛ دقت لازم را داشته باشند.       

بر اساس آخرین گزارش از وضعیت ۲ بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در استان قم؛ یکی ازآنان ۷۲ سال و دیگری ۲۷ سال دارد و هر ۲ به تازگی یا خودشان به سفر رفته بودند و یا از مهمان استقبال کرده‌اند.

یکی از بیماران در آی.سی.یو. بیمارستان امیرالمومنین(ع) شهر قم به سر می‌برد و دیگری قرنطینه است.

بر اساس این گزارش، امروز کمیته واکنش سریع دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار و مباحث مربوط به مقابله با این ویروس بحث و تبادل نظر شد.

با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان قم از ۱۵ دی از وضعیت قرمز به نارنجی، در ۶ دی‌ از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی‌ماه جاری از زرد به «آبی» تغییر کرده است.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌ عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۹۸ به ‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هر گونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.                   

همشهریان قمی در صورت مشاهده هر گونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =