پوتین خواستار برقراری نظم و آرامش در ارمنستان شد

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفت و گوی تلفنی با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، خواستار برقراری نظم و آرامش در این کشور شد.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد: پوتین در گفت و گوی تلفنی با پاشینیان درباره اوضاع ارمنستان با وی تبادل نظر کرد. 

رئیس جمهوری روسیه بر ضرورت حفظ نظم و آرامش در ارمنستان و حل و فصل اوضاع این کشور در چارچوب قانون شد. 

پوتین از همه طرف های در ارمنستان دعوت به خویشتنداری کرد. 

وزیران دفاع روسیه و ارمنستان هم در گفت و گوی تلفنی در خصوص اوضاع سیاسی داخلی ارمنستان تبادل نظر کردند.

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه ای اعلام کرد: سرگئی شایگو و واغارشاک هارتیونیان وزیران دفاع روسیه و ارمنستان درخصوص آخرین اوضاع ارمنستان و نیز ماموریت صلحبانان روس در قره باغ گفت و گو کردند. 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم در گفت و گوی تلفنی با «آرا آیوازیان» همتای ارمنی خود گفت : منتظر حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در ایروان هستیم.

به گزارش ایرنا لاوروف امروز عصر پنجشنبه در گفت و گو با همتای ارمنی خود که در وب سایت وزارت امور خارجه روسیه منتشر شده است خواستار حل و فصل مسالمت آمیز اوضاع در ایروان شد.

این گزارش می گوید که دیپلمات ارمنی آخرین تحولات کشور خود را به وزیر روسیه اطلاع داده است.

وزارت امور خارجه توضیح داد: از طرف روسیه تأکید شد که ما شرایط را به عنوان یک امر داخلی ارمنستان در نظر می گیریم و ما روی حل و فصل آن به روشی صلح آمیز حساب می کنیم.

به دنبال درخواست ارتش ارمنستان برای استعفا و کناره گیری نخست وزیر این کشور، نیکول پاشینیان این اقدام را یک کودتای نظامی عنوان و اعلام کرد که در میدان جمهوری ایروان برای مردم سخنرانی خواهد کرد.

در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان آمده است: ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان اعتراض قاطعانه خود را نسبت به برکناری معاون اول رئیس ستاد کل به دلایل غیرمنطقی بیان می کند و اعلام می دارد که این تصمیم بدون در نظر گرفتن منافع ملی و دولتی ارمنستان و صرفا بر اساس احساسات شخصی است. برای این کشور، چنین تصمیمی یک گام ضد دولتی و غیرمسئولانه است.

پیش از این رئیس جمهور ارمنستان به پیشنهاد نخست وزیر این کشور، تیران خاچاطوریان، معاون اول رئیس ستاد کل نیروهای مسلح را برکنار کرده بود.

نخست وزیر ارمنستان به ارتش دستور داد که به کار خود ادامه دهند و از مرزهای جمهوری محافظت کنند.

پاشینیان همچنین از گاسپاریان، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان خواست تا داوطلبانه استعفا دهد.

تجمعات طرفداران و مخالفان نخست وزیر ارمنستان در ایروان در حال برگزاری است و هر از گاهی درگیری هایی میان آنها رخ می دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =