شناخت جهان از ایران متکی بر هنرهای تجسمی است

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر گفت: هنرهای تجسمی در کشور ما سابقه کهنی دارد و شناخت جهان از هنر ایران متکی بر هنرهای تجسمی از گذشته تا کنون بوده است.

به گزارش عصر پنج شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی در مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر گفت: هنر تجسمی بستر زایش دیگر هنرهای انسانی است و جایگاه قابل توجهی در زیست بوم ایران دارد و شاخه های متنوع هنرهای تجسمی فرصتی را برای خوب دیدن در موضوعاتی که جهان درون و برون انسان به دیدن صحیح و انتقال آن نیازمند است ایجاد می‌کند.

هنرهای تجسمی در کشور ما سابقه کهنی دارد و خوشبختانه در شاخه های مختلف در این زمینه در عرصه جعرافیایی و دایره سنی هنرمندان شاهد پیشرفت های بسیاری هستم.

وی گفت: به نظر می رسد که تابلوی هنر ایرانی بیش از هر دوره ای متجلی است. توفیقات و شناخت جهان از ایران متکی بر هنر های تجسمی از گذشته تا اکنون بوده است.

وی از کسانی که در دوره قرنطینه آثار فاخری را در عرصه  هنر کشور تولید کردند تشکر کرد و گفت: برون داد هنر تجسمی را در طوبای زرین این رویداد دیدیم.

کتاب های طوبای زرین و عیدی سازی با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی معاون هنری ارشاد، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی رونمایی شد.

 حسن محمدنژاد نیز به به عنوان پیشکسوت عرصه چاپ دستی با دستان وزیر فرهنگ تحلیل شد.

سیدمجتبی حسینی در پیامی تصویری که در صفحه نمایش تالار وحدت پخش شد گفت: جشنواره فجر با همراهی نامداران و جوانان وارد عرصه جدیدی شده است که در این نمایشگاه تنوع آثار رنگین کمانی را به نمایش گذاشته است.

وی گفت: این دوره سرآغازی در عرصه تجسمی است که ثمره تلاش های دوره های اخیر است. آمار شرکت کننده ها نشان از حضور بانوان فعال و گستردگی شرکت کننده ها از سراسر کشور در کنار افزایش کمیت و کیفیت آثار سیزدهمین دوره هنرهای تجسمی می دهد.

مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر با معرفی و تقدیر برگزیدگان رشته های ۱۰ گانه  به همراه مفاخر حوزه هنرهای تجسمی برگزار شد.

این جشنواره در ده رشته هنری تصویرسازی، خوشنویسی، سرامیک، عکاسی، کاریکاتور و کارتون، طراحی گرافیک، مجسمه، نقاشی، نگارگری و رسانه‌های هنری جدید (ویدئوآرت، پرفورمنس‌آرت، و چیدمان) برگزار می‌شود.

اعداد کل آثار جشنواره ۷۷۵۳ اثر بود که بیشترین آثار با ۲۳۱۵ اثر از ۹۱۱ هنرمند مربوط به رشته عکاسی است و کمترین استقبال هم مربوط به رشته سرامیک با ۱۲۷ اثر از ۷۶ هنرمند بود.  یک هزار و ۷۵۷ خانم هنرمند در این رویداد ساانه حضور دارند و آقایان نیز یک هزار و ۴۸۴ نفر هستند و این نشان می دهد که درصد قابل توجهی از آثار متعلق به بانوان هنرمند است. در نهایت ۷۰۹ اثر از ۵۱۱ هنرمند  از روز شنبه ۱۸ بهمن  تا ۳۰ بهمن ماه  در فرهنگستان هنر در معرض نمایش قرار گرفت.

مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر عصر پنجشنبه ۷ اسفندماه در تالار وحدت با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری، مدیرکل اداره هنرهای تجسمی و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha