۷ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۳۹
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 84243393
۱ نفر

برچسب‌ها

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: اتاق‌های بازرگانی مطالبه‌گری کنند

شیراز-ایرنا-دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نماینده کارآفرینان جامعه باید مطالبه‌گری کنند و اگر مجموعه اعضای اتاق بازرگانی کشور به موقع و صریح مطالبه‌گری نکنند مشکلات زیادی در حوزه اقتصادی ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایرنا، محسن رضایی پنجشنبه در جلسه هم اندیشی و تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور که به میزبانی اتاق بازرگانی استان فارس در شیراز برگزار شد افزود: در حال حاضر اقتصاد کشور به سیاست یارانه می دهد در صورتی که نباید اینگونه باشد و باید اداره کشور بر پایه اقتصاد باشد.

رضایی اضافه کرد: بسیاری از کارشناسان و نخبگان کشور بعد از اتمام جنگ تحمیلی احساس کردند که دشمنان، ایران را در حوزه اقتصاد با مشکلات زیادی مواجه خواهند کرد که اکنون نیز اینگونه شده است.

وی اظهار داشت: دادن اختیار امور به مدیران ایالت‌های اقتصادی راه حل برون رفت از این وضعیت است.

به اعتقاد وی، ایجاد ایالت‌های اقتصادی و تمرکززدایی از قدرت اقتصادی در پایتخت نه تنها قدرت امنیتی کشور را تضعیف نخواهد کرد بلکه تقویت نیز می‌کند. 

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اهالی استان فارس مبالغ زیادی از نقدینگی را در بانک ها سپرده گذاری می کنند و این استان مقام سوم کشور را از این نظر دارد اما ۶۰ درصد این پول ها از فارس خارج می شود و صرف توسعه استان نمی‌شود به گونه ای که حتی برای تامین اعتبار اتمام طرح های نیمه تمام از جمله پروژه های شاخص مثل آزادراه شیراز-اصفهان و یا ‌ راه آهن بوشهر شیراز تخصیص نمی یابد.

وی با پیش بینی احتمال خطر امنیتی به دلیل عملکرد اقتصادی گفت: این احتمال وجود دارد که میراث شهدا نیز به دلیل عملکرد نامناسب در حوزه اقتصاد از بین برود.

رضایی بیان کرد:ریل اقتصاد کشور از دهه ۵۰ از مسیر اصلی خارج شده و باید به مسیر درست بازگردانده شود.

وی ادامه داد: فعالیت دولت مرکزی باید به سیاست ، دفاع ،امنیت و نظارت محدود و اقتصاد باید بصورت مردمی و به شکل ایالتی اداره شود و دولت مرکزی تنها بر اجرای سیاست های کلی نظارت کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سیاست و امنیت باید دست دولت اما اقتصاد دست بخش خصوصی باشد،گفت: ایالت های اقتصادی باید ایجاد و فعالیت ها بر چارچوب گسترش محیط کسب و کار دنبال شود تا شهرها نیز دوباره هویت پیدا کنند.

او با بیان این مطلب که وقتی ایالت اقتصادی ایجاد می‌شود کشاورزی ،صنعت و سایر بخش های اقتصادی راه خود را به درستی پیدا خواهند کرد،افزود: فارس ظرفیت بزرگ حوزه کشاورزی کشور است اما تاکنون این بخش با صنعت گره نخورده است.

محسن رضایی گفت: باید سیاست با مدلی علمی از اقتصاد جدا شود که این الگو از نظر من ایجاد ایالت های اقتصادی است و دولت مرکزی نیز باید تیم اقتصادی داشته باشد که فهم علمی و درستی از این حوزه داشته باشند.

پول ملی آبروی کشور است 

محسن رضایی همچنین پنجشنبه در دیدار با تشکل‌های کارگری استان فارس و پیشکسوتان ایثارگر این استان گفت: پول ملی کشور حیثیت و اعتبار ما است و فقر و فساد و تحریم هیچ ربطی به وضعیت اقتصادی فعلی ندارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: اکنون سیاست‌های کلی تامین اجتماعی کشور در حال تدوین در مجمع تشخیص مصلحت است که با صرفه و صلاح قشر کارگر این کار انجام می گیرد و بعد از تصویب به سه قوه ابلاغ خواهد شد.

وی اعلام کرد: مردم سالاری سیاسی به تنهایی کافی نیست و کشور ما مردم سالاری اقتصادی می‌خواهد بنحوی که در یک بخش مانند تامین اجتماعی خود کارگران و بازنشستگان بر این سازمان مدیریت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =