بزرگترین عملیات قاچاق مواد مخدر در اروپا

تهران - ایرنا - بزرگترین عملیات قاچاق مواد مخدر در تاریخ اروپا با کشف و ضبط ۲۳ تن کوکائین در بنادر آلمان و بلژیک خبرساز شد.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا به نقل از روزنامه ال پائیس،  خدمات گمرکی هامبورگ آلمان از کشف و ضبط ۱۶ تن مواد مخدر خبر داد. همزمان با این عملیات شناسایی، پلیس بندر آنتورپ بلژیک اعلام کرد، هفت تن دیگر نیز در این منطقه کشف شده است.

بر اساس گزارش گمرک آلمان مقصد نهایی این محموله قاچاق که از پاراگوئه و پاناما وارد شده است، بندر روتردام هلند بوده و ارزش خرده فروشی آن به میلیاردها یورو می‌رسد.  

پلیس هلند تا کنون بازداشت یک مظنون ۲۸ ساله را تایید کرده است.

گمرک هلند نیز روز سه‌شنبه از کشف محموله یکهزار و پانصد کیلوگرمی هروئین در شهر بندری روتردام خبر داد که این محموله در بسته‌های نمک وارداتی از پاکستان شناسایی شده بود.

بنادر هامبورگ، آنتورپ و روتردام به طور معمول، مسیر دریایی ورود مواد مخدر از آمریکای جنوبی به اروپا هستند.  

به نوشته یورونیوز، عرضه فزاینده کوکائین در اروپا در چند سال گذشته با تغییر در مسیر سنتی قاچاق سنتی از شبه جزیره ایبِریا در جنوب غربی اروپا به بنادر بزرگ بلژیک، فرانسه و آلمان صورت می‌گیرد. به طوری که بندر آنتورپ در حال حاضر بزرگترین مبدا ورود کوکائین به اروپا محسوب می‌شود و تنها در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۴۱ تن مواد مخدر در این بندر کشف و ضبط شده است. این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ مجموع مواد مخدر کشف شده در کل اروپا ۷۰.۹ تن بوده است.

افزایش عرضه کوکائین خالص در اروپا عمدتا نتیجه رشد تولید در آمریکای لاتین، به ویژه در کلمبیا است. این امر منجر به افزایش تعداد باندهایی شده است که مواد مخدر را مستقیماً از تولیدکنندگان خریداری می‌کنند و همین امر قیمت کوکائین عرضه شده در اروپا را کاهش داده است.

کشف یک محموله ۳ تنی کوکائین به ارزش ۶۷۵ میلیون پوند در لهستان نیز سال گذشته (۲۰۲۰) خبر ساز شد.  

این کشف به قدری بی‌سابقه بود که «ماتئوش موراویه‌تسکی» نخست‌وزیر لهستان نیز به آن واکنش نشان داده و گفت: این محموله که قابل تقسیم به یک میلیون دوز بوده است، می‌توانست ضربه‌ای سهمگین به سلامتی جوانان باشد.

مقام‌های مبارزه با مواد مخدر لهستان گفتند با وجود آنکه شیوع کرونا سامانه‌های حمل و نقل را مختل کرده، محموله‌های مواد مخدر به صورت فعال از آمریکای لاتین به اروپا ارسال می‌شود.

سازمان نظارت بر مواد مخدر اروپا در گزارش جامع سال ۲۰۲۰ خود اعلام کرد، همه‌گیری کووید-۱۹ بر تولید و مصرف مواد مخدر در این قاره تاثیر مستقیم داشته که بازار خرید و فروش آن را مختل و خرید آنلاین را افزایش داده است.

همچنین بر اساس این گزارش،  افزایش شمار مرگ‌ومیر بر اثر سوءمصرف موادمخدر در میان افراد بالای ۵۰ سال ثبت شده است. بر طبق اعلام این نهاد، در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ شمار افراد بالای پنجاه سالی که در اثر مصرف بالای مواد مخدر فوت کرده‌اند ۷۵ درصد رشد داشته است.

این گزارش می‌گوید، افزایش مرگ افراد بالاتر از ۵۰ سال بر اثر سوءمصرف مواد نشان از خطر بالقوه مصرف طولانی‌مدت این مواد برای جوانان دارد. تخمین زده می‌شود در سال گذشته حدود ۲۰ میلیون جوان در اروپا از مواد مخدر استفاده کرده باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha